Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Українське мистецтво паперу

Українське мистецтво паперу

Назва:
Українське мистецтво паперу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,82 KB
Завантажень:
342
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Українське мистецтво паперу
В сучасному українському мовленні існують певні стереотипи щодо вживання термінів «рисунок» і «малюнок». Слово «рисунок» часто сприймається українцями як русизм, хоча воно походить від слова «риса» (російською – «черта»). У свою чергу, в Україну термін «рисунок» потрапив приблизно в XVІ столітті з Польщі («rysunek»). А от слово «малюнок» вважається натомість питомо українським. Та це, знову ж таки, не зовсім точно: воно запозичене через інші слов’янські мови з німецької – «malen», що означає «креслити», «позначувати», «фарбувати», «малювати». травень
 
Споконвічним терміном, який слов’яни використовували для означення процесу зображення, було слово «писати». В цьому нема нічого дивного, адже й літери на початку виникнення писемності саме «виписували», «вимальовували». Лише набагато пізніше, після того, як у кінці XV століття було винайдено друкарство, кількість писемних людей значно збільшилася, і виник так званий скоропис, дієслово «писати» набуло сучасного значення. Приблизно тоді у слов’янських мовах укорінюються запозичені з романо-германських «рисувати» й «малювати». Та первісне значення дієслова «писати» збереглося і в сучасному мовленні: слова «писанка», «розпис», зрештою, «живопис» походять від того самого, давнього, «писати».
Цікаво, що сучасне слово «художник» має цілком слов’янські корені, але фактично повністю змінене значення: воно походить від давньослов’янського «хждогъ» (однокореневе – «хждожьство» – мистецтво), що означало «розумний, розсудливий, досвідчений».
Таким чином, рисунками називають графічні твори, виконані переважно рисами, штрихами та лініями. Малюнками ж називають такий тип рисунка, який має в основі не риси, а великі тональні плями і є проміжною ланкою між рисунком і живописом. Як правило, це твори, виконані пензлем рідкими рисунковими матеріалами: бістром, сепією, аквареллю, гуашшю тощо або з використанням розтушовування.
Рисунок лежить в основі усіх образотворчих мистецтв, одночасно він є самостійним видом мистецтва, який називають «станковим рисунком». Найперші станкові європейські рисунки в сучасному розумінні відносять до початку XV століття. Гуманістичні принципи Раннього Ренесансу, нові уявлення про світ та природу, антропоцентричність мистецтва та його зверненість до людини, – все це сприяло становленню рисунка як окремого виду мистецтва. Як підкреслюють дослідники рисунка старих майстрів, величезну роль у цьому процесі відіграла поява чудового матеріально-технічного винаходу або нововведення – високосортного ганчіркового паперу, придатного і для друку, і для письма, і для рисунка, а головне – набагато дешевшого, ніж пергамент, на якому рисували раніше. Через цю основу, що стала єдиною для станкового рисунка, його іноді називають мистецтвом паперу.
В Україні історія розвитку станкового рисунка має свої особливості. Хоча початок його формування як виду мистецтва відносять до XV століття, в наших музеях та колекціях немає творів українського рисунка аж до ХVІІІ століття. Чому вони не збереглися? Адже розквіт рисунка як складової частини графіки був обумовлений виникненням і швидким розвитком друкарства: з XVІ століття всі гравюри в українських книгах виконувалися на основі заздалегідь створених рисунків. Чому ж жодна друкаря не зберігала підготовчих рисунків, окрім творів найвидатніших майстрів, таких, як О.Тарасевич?
Причина цього має два корені. Поперше, українське образотворче мистецтво одержало у спадок ідею внутрішнього рисунка від Візантії й Київської Русі. Рисунок був невід’ємною частиною онтологічного світогляду. Вважалося, що малювання ікон перейнято не лише від перших іконописців, а навіть від самого Ісуса Христа. Тому в цьому мистецтві нічого додавати та віднімати. Його можна лише повторювати. Рисунки таких видатних митців, як Л.Тарасевич та Г.Левицький, слугували, власне, еталонами для наслідування і набували статусу мистецького оригіналу не лише у графіці, а й у живописі та скульптурі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Українське мистецтво паперу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок