Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> реферат: Культура скіфів

Культура скіфів / сторінка 2

Назва:
Культура скіфів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,03 KB
Завантажень:
501
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.2

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Великий внесок у вивченні проблем ськіфоведенія внесли радянські археологи. З 30-х рр. почалися розкопки курганів рядового населення Ськіфії, небувалі по масштабах розкопки курганів розвернулися в 60-е рр. Кубанські кургани, коли були відкриті видатні скіфські пам'ятники, зокрема кургани Товста могила і Гайманова могила. У роботах Би. Н. Гракова, А. І. Тереножкина, Би. А. Рибакова розглянутий широкий круг проблем, пов'язаних з культурою і складом населення Ськіфії. Каждя з поставлених проблем ставала предметом дискусії, зокрема проблема походження скіфського звіриного стилю, до цієї проблеми ми ще повернемося пізніше.
ПОБУТ І КУЛЬТУРА СКІФІВ
Про фізичний тип скіфів Гіппократ писав: "Фігури їх товсті, м'ясисті, не членороздільні, слабкі, мляві. При своїй широкій безбородій зовнішності скіфи все на одне обличчя... Народ скіфський від холоду русявий, оскільки сонце його не пече. Біле тіло обпалюється морозом і воно червоніє". З вищеописаного виходить, що причорноморські скіфи, як і середньоазіатські саки при яскраво вираженому європеоїдному типі мали світлу шкіру. У скіфів була світліша в порівнянні з греками пігментація волосся. Зображення скіфів є на судинах і інших предметах грецької роботи, знайдених в курганах північного причорномор'я. На них представлені скіфи яскраво вираженого європеоїдного типу, з гладким або злегка хвилястим волоссям на голові. Той же європеоїдний тип мають і саки, зображені на персепольськіх барельєфах, а також на ряду золотих пластин з Аму-дарьінського кладу. Глос. Персеполь, Аму - дарьінській клад.
По зображеннях роботи грецьких майстрів можна також скласти повне уявлення про одяг скіфів. Вони носили короткий, хутряний, шерстю вниз каптан з косими, заходять одна за іншу підлогами, перетягнутими шкіряним поясом. Зовнішня поверхня цих каптанів розшивалася узорами. Головні убори були двох типів: гостроверхі, подібні сакськім (хутряні або повстяні); або шоломоподібні, подібні шапкам- вушанкам. Штани на одних зображені вузькі, хутряні або шкіряні, на інших - широкі матерчаті або тонкої повсті. Заправлялися вони в шкіряні чобітки, які, так само як і у саків, перев'язувалися у кісточок ременем.
Кажучи ж про особливості культури скіфів, в першу чергу варто звернутися до так званого “звіриного стилю” в скіфській культурі. Поняттям "звіриний стиль" прийнято позначати широко відому образотворчу манеру майстрів-художників першої половини - середини I тисячоліття до н.е. Ця манера зображення мала характерні загальні риси в декоратівно- прикладному мистецтві скіфських, сарматів, сако-масагетськіх і інших кочових племен, що населяли Великий степ. Не можна назвати жодній категорії побутових предметів, які не прагнули б прикрасити кочівники. Тисячі виробів з металу, дерева, берести, шкіри, знайдених в степах Євразії, мали загальні художні мотиви - зображення різних тварин (оленя з підібганими ногами, хижака, що згорнувся, грифа і ін.) і сцени боротьби хижаків або нападу хижаків на копитних.
Дискусія про походження скифо-сибірського звіриного стилю у вітчизняній науці багато років велася навколо двох гіпотез. Одна група дослідників вважала, що скіфське мистецтво цілком склалося під час скіфських походів до Передньої Азії на основі давньосхідного мистецтва і в готовому вигляді швидко перенесено в степову Євразію (М. І. Артаонов, Н. Л. Членова) Інші дослідники вважали, що скіфське мистецтво склалося в надрах євразійських степів, тобто висували центральноазіатську гіпотезу (У. А. Ільінськая, А. І. Тереножкин). Сучасний погляд на вказану проблему визначають дві точки зору.
1. Розкопки царського кургану Аржан в Туві, де були знайдені якнайдавніші предмети скифо-сибірського звіриного стилю IX -VIII вв. до н. э., дозволив одним дослідникам стверджувати, що "проблема походження скіфської культури, мистецтва і самих скіфів може вважатися у загальних рисах вирішеною. Встановлено, що їх батьківщину слід шукати в глибинах Азії, а не в Північному причорномор'ї і не в Передній Азії" (У. А. Ільінськая, А. І. Тереножкин, 1983).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Культура скіфів

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок