Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Культура Польщі

Культура Польщі

Назва:
Культура Польщі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,54 KB
Завантажень:
528
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Культура Польщі


Карта Польщі у 1020 році
Культура Польщі має прадавню історію з мо-менту свого зародження. Ранні її періоди (епоха бронзи) пов'язують з так званою Лужицькою культурою. Доля Лу-жицької культури, з якою історики співвідносять виокрем-лення праслов'ян від інших індоєвропейських народів, до цього часу залишається предметом дискусій. Вона знала піднесення і спади. Після 500 року до нашої ери Лужицька культура перебувала в занепаді, викликаному, як вважають, кліматичними причинами, зокрема різким похолоданням. Скорочується виробництво металів і кераміки, знижується їхня якість. Скрутні умови життя змушують людей залишати місця постійного проживання, що викликає заго-стрення міжплемінних конфліктів. Наприкінці І тисячоліття до нашої ери все ж таки настає період деякої стабільності. Лужицьку культуру заступають дві нові археологічні культу-ри — Оксивська і Пшеворська. Перші п'ять століть нашої ери характеризуються істориками як період римських впли-вів. За цей час відновлюються виробництво заліза, ремесла, землеробство. Етнічне населення переважно складається зі слов'янських племен (90які прийнято називати пра-польськими. В основі духовної культури — загальносло-в'янські язичницькі уявлення. Польська державність, що формувалася протягом попереднього часу, в IX—X століттях постає у дедалі більшій своїй визначеності. У другій половині X століття держава першої династії Пястів була досить розвиненою військово-адміністративною машиною.
Одне з основних джерел для пізнання історії цього раннього періоду Польщі — хроніка Ґалла Аноніма, на-писана на початку XII століття. З цієї хроніки постають події, типові і для ряду інших ранньосередньовічних дер-жав, — консолідація племен (для Польщі це плем'я полян), підкорення сусідніх, виділення племінної знаті, формування дружин, будівництво середньовічних міст. Хроніка розпові-дає про легендарного родоначальника польських вельмож, простого селянина Пяста, з Божої ласки піднятого на пре-стол, про його трьох напівлегендарних спадкоємців — Земо-вита, Лешка, Земомисла. Вони підкорили своїй владі Ве-лику Польщу, а також Мазовію, Куявію, частину Помор'я та землі гендзян. їхньою резиденцією тоді був град Гнєзно, який зміцнів як центр польської держави.
Щодо культури тих перших століть державності Польщі, то це був час зближення з латинською культурою Заходу і його безпосереднього впливу. Польське суспільство водно-час зі збереженням пам'яті про власні традиції само-усвідомлення себе як етносу запозичує досвід християні-зації усіх ланок життя. Культура, релігія в її християнсько-католицькому варіанті і держава стають нерозривними. Ха-рактер прийняття християнства Польщею значною мірою зумовлений політичними обставинами, зокрема експансією найближчого й найвпливовішого сусіда — Німеччини. Ні-мецька політико-релігійна експансія змушує Мешка І шукати союзників в особі чеських правителів і стати врівень у по-літичному й дипломатичному відношенні зі Священною Римською імперією. Союз із Чехією був підкріплений шлюбом із чеською княжною Дубравою, що супроводжу-вався хрещенням самого Мешка І і його найближчого оточення. Історики гадають, що, можливо, сам акт хрещення мав місце не в Польщі, а в Баварії.
Мешко I (*бл.935 — †25 травня 992) польський князь з династії П'ястів
Утверджується ідея необхідності власне польської церк-ви, на противагу загрозі впливу Магдебурзької єпископії. І дійсно, спочатку в Польщі духівництво очолював Іордан із Чехії, італієць за походженням, пізніше (1000 р.) була створена з підпорядкуванням безпосередньо Риму Познанська архієпископія на чолі з Гаудентієм, представником чеської аристократії. Слід зазначити, що польські єпископи в той час перебували в залежності від державної влади. У XII століт-ті все ж таки, після реформи папи Римського Григорія VII, духівництво здобуло певні станові привілеї і права, які надали церкві незалежного статусу. Проте християнство не-легко проникало в глибини народної свідомості, про що свідчить повстання 1037 року.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Культура Польщі

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок