Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Цитра в контексті розвитку інструментальної музики Західної України другої половини XIX -початку XX століття

Цитра в контексті розвитку інструментальної музики Західної України другої половини XIX -початку XX століття

Назва:
Цитра в контексті розвитку інструментальної музики Західної України другої половини XIX -початку XX століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,91 KB
Завантажень:
38
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Цитра в контексті розвитку інструментальної музики Західної України другої половини XIX -початку XX століття.


У зв'язку з історичними процесами останніх десятиліть, які активізували завдання концепційного перегляду художніх надбань націо-нальної культури, одним з пріоритетних напрямів українського музикознавства е регіональний, коли еволюція музичного мистецтва розглядається через часовий зріз культури окремо визначеного регіону. Особливо велика увага дослідників пов'язана з висвітленням процесу формування та розвитку музич-ної культури Західної України другої половини XIX - початку XX століття та виявлення чинників, що попри складні суспільно-політичні умови, спри-яли її поступу, заклали міцний фундамент розквіту національної композитор-ської школи. Характеризуючи еволюцію художніх стилів, висвітлюючи культу-рологічні явища в музичному житті краю, аналізуючи творчість тої чи іншої мистецької постаті, дослідники, природно, акцентують увагу на фактах, що ігнорувались чи свідомо замовчувались, в силу різних, перш за все, ідеологічних чинників. Суттєва переоцінка цінностей, відновлення якомога повні-шої картини музичного життя Галичини та Буковини означеного періоду, вимагає нового погляду не тільки на значні здобутки в різних сферах, передусім у композиторській творчості, але також ґрунтовного аналізу причин, які гальмували розвиток музичної культури та їх наслідків.
Так, аналізуючи творчий доробок провідних західно-українських композиторів середини - другої половини XIX століття, діяль-ність музичних товариств і організацій, концертно-виконавську практику, видавничу справу і т.п., відзначаємо суттєвий дисбаланс (як кількісний, так і якісний) вокально-хорової та інструментальної музики. На перший погляд, це пояснюється природною музикальністю українського народу і його традиційним потягом де самовираження в пісні, що розкривається, зо-крема, у різних формах побутового музикування - від сімейних "вечірок" до участі у хорових товариствах. Проте як тоді пояснити паралельне про-фесійній музиці функціонування в інструментальній сфері фольклорного пласту, який, сягаючи глибин синкретичного виявлення художнього мислення народу, протягом століть свого існування досяг високого рівня як щодо образної виражальності, так і виконавської майстерності? Не менш красно-мовним фактом, який свідчить про велику увагу українців до інструменталь-ної музики та здатність митців опановувати її складними жанрами і фор-мами, є блискучі результати в композиторській творчості починаючи з 20 - ЗО років XX століття, що збагатили не тільки національну, але і світову музичну культуру. Це симфонічні, камерно-інструментальні та фортепіанні твори Станіслава Людкевича, Василя Барвінського, Нестора Нижанківського, Романа Сімовича, Миколи Колесси та ін.
Великі труднощі у формуванні і становленні професійного інструменталізму на Західній Україні, в порівнянні з вокально-хоровими жанрами, були зумовлені рядом об'єктивних причин. Як відомо, серйозне оволодіння жанрами інструментальної музики вимагає від композитора висо-кого рівня професійної підготовки, передбачає ґрунтовне знання виразових засобів інструменту та вміння повного його використання. Відсутність закладів музичної освіти, які б давали елементарні навики гри на інструментах, не кажучи вже про серйозну музичну підготовку, стали причиною того, що більшість виконавців-інструменталістів другої половини XIX століття вивчали гру самотужки в родинному колі чи під керівництвом викладачів, імена яких, в силу їх невисоких професійних здібностей, до нас не дійшли.
Так, Михайло Вербицький захопився грою на гітарі під час навчання у духовній семінарії під впливом свого товариша Івана Хризостома Сінкевича. Бабуся Сидора Воробкевича Параскева, яка перша звер-нула увагу на музичну обдарованість онука, купила йому скрипку, гру на якій майбутній буковинський композитор вивчав під час навчання у Черні-вецькій гімназії. Самостійно оволодіває грою на цитрі Євген Купчиноький - один з неперевершених віртуозів Галичини того часу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Цитра в контексті розвитку інструментальної музики Західної України другої половини XIX -початку XX століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок