Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Родоплемінні культи

Родоплемінні культи

Назва:
Родоплемінні культи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,40 KB
Завантажень:
196
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Родоплемінні культи
Родоплемінні культи є складним конгломера-том місцевих традицій, обрядів, ритуалів, якими по-значаються різні етапи людського життя (надання імені, похорон та ін.), уособлення небесних і атмо-сферних явищ, релігійно-міфологічні уявлення. Родо-племінним релігіям властиві: 1) поклоніння духам (при-роди, предків), яким спочатку надавали зооморфних, а пізніше — антропоморфних рис; 2) відсутність про-фесійних служителів культу; 3) відправлення культу в формі особливого для кожного племені святкування, що супроводжується магічними обрядами (танцями, іграми) в честь духів.
До ранніх форм релігії належать: магія, фетишизм і анімізм, котрі виникли в період формування і роз-витку родового ладу (від 100 до 40 000 років тому).
Магія (від грецьк. maheia — чаклунство) — віра в існування надприродних засобів впливу на природу. Приміром, деякі з північноамериканських індіанців ще у XIX ст. перед початком полювання на бізонів виконували особливий мисливський танець: танцю-вальним рухам вони приписували надприродні вла-стивості заманювати бізонів до стійбищ і забезпечува-ти вдале полювання. Магія подвоювала (в уяві людей) шляхи впливу на природу: вважали, що людина могла вплинути на природу не лише своєю працею (при-родний рух), а й особливими символічними діями — обрядами (надприродний шлях).
Магія поділяється (за метою, яка ставиться перед чаклунством) на такі основні види: виробничу, ліку-вальну, застережну, військову, метеорологічну (магія погоди) та ін. Найпоширенішою була магія виробни-ча, яка, в свою чергу, мала ряд "розгалужень": ми-сливська, рибальська, будівельна тощо. У ході роз-витку суспільства з'являються все нові різновиди ви-робничої магії; землеробна, скотарська, гончарна, ко-вальська, навчальна, спортивна.
Особливим різновидом застережної магії були релігійні табу. Слово "табу" запозичене з мов жителів Гаванських островів, що означає заборону що-небудь робити, щоб не накликати на себе неприємнощі. Магія дійшла до наших днів і як елемент сучасної ре-лігії (віра в надприродну силу обрядів), і в самостій-ній формі (у вигляді таких побутових передсудів, як ворожіння на картах тощо).
Фетишизм (від португ. fetico — зачарована річ) — це віра в існування у матеріальних об'єктів надпри-родних властивостей. Фетишами називають мате-ріальні предмети, що їм віруючі приписують надпри-родні властивості.
Порівняно з магією фетишизм є більш складною формою релігії. Якщо магія "подвоювала" шляхи впливу на природу, то фетишизм "подвоїв" ще й вла-стивості матеріальних об'єктів.
До реальної користі матеріальних предметів дода-вались їхні надприродні здібності бути помічником і заступником людей. У фетишизмі в зародковій формі з'являється ідея Бога.
В сучасних релігіях фетишизм зберігається у ви-гляді поклоніння священним предметам (хрести, ікони, мощі), а як самостійний залишок — у вигляді віри в талісмани й амулети. Талісман, з погляду мар-новірних людей, приносить щастя, а амулет оберігає від нещастя. Сучасними фетишами (талісманами або амулетами) у марновірних людей є, наприклад, ггідковки, ладанки, кулони, слоники, іграшки.
Анімізм (від лат. апітпа — душа) — це віра в існування у матеріальних об'єктів і процесів надпри-родних двійників. Анімізм починається з припису-вання якостей двійників матеріальним об'єктам: людському тілу, тваринам, знаряддям праці тощо. У подальшому своєму розвиткові анімізм включив у се-бе уявлення про двійників матеріальних процесів (хвороби, війни, ковальська справа та ін.).
У слов'ян для визначення ілюзійних двійників за-стосовувались два терміни: менш могутніх називали "душами", більш могутніх — "духами". Тому можна сказати, що анімізм є вірою в існування душ і духів. Прикладом анімізму можуть бути деякі релігійні уяв-лення, скажімо, ескімосів Гренландії (XIX ст.). На їхню думку, надприродні двійники були у кожної лю-дини, дерева, струмка, звіра. Уночі, вважали вони, людські душі залишають свої тіла і відправляються полювати, танцювати, відвідувати друзів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Родоплемінні культи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок