Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Географія культури

Географія культури

Назва:
Географія культури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,97 KB
Завантажень:
291
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Географія культури


Категорія “культура” (від лат. сultura — догляд, виховання, розвиток) є, мабудь, однією із найбільш загальних як за обсягом, так і за змістом. Як термін слово “культура” якнайширше вживають також і на побутовому рівні. У буденній свідомості і в науці поняття “культура” використовують у найрізноманітніших, часто протилежних варіантах. Слово “культура” як самостійний термін у сучасному тлумаченні, для означення духовного світу людини, що відрізняє її від тваринного існування, вперше застосував 1684 р. німецький філософ С. Пуфендорф (1632–1694).
Є численні енциклопедичні визначення культури, одне з яких трактує культуру як “сукупність матеріального і духовного надбання людства, нагромадженого, закріпленого і збагаченого упродовж історії, яке передається від покоління до покоління” [4. С. 734]. Можна виділити три складові частини цієї дефініції. По-перше, культура – це сукупність матеріального і духовного (духовного і матеріального) надбання людства. По-друге, це не “одноразове” надбання, воно є нагромадженим, закріпленим і збагаченим упродовж історії. По-третє, що особливо важливо, це надбання передається від покоління до покоління. Це свідчить про неперервність культури, а також про те, що її субстратна основа постійно збагачується.
Сучасна культурологія досі не виробила єдиного трактування категорії “культура”. На початок ХХІ ст. було близько 500 чітко наукових трактувань (дефініцій) поняття “культури”. Найпоширенішими серед дефініцій “культури”, крім наведеної вище, є такі: це штучна “друга” природа; сукупність людської діяльності; сукупність способів діяльності; творча діяльність; продукти творчої діяльності; суспільство в цілому; духовний стан суспільства.
Питання місця географії культури серед інших наук тісно пов’язане з підходом до визначення структури суспільної географії та науки в цілому. Особливо важливе місце географії культури у суспільній географії. Класик української географії акад. С. Рудницький поділяв антропогеографію (у сучасному розумінні це частково збігається з суспільною географією) на географію людини, економічну географію, географію культури та політичну географію [2. С. 15–17]. Сучасні провідні українські вчені економіко- та соціо-географи дотримуються різних, хоча і більш-менш подібних,
підходів до визначення структури суспільної географії. Наведемо два, сьогодні найпоширеніші – київський проф. Миколи Пістуна та львівський проф. Олега Шаблія. М. Пістун виділяє у суспільній географії шість аналітичних (галузевих) дисциплін: економічна географія; соціальна географія; політична географія; географія культури; географія управління; географія інфраструктури. Перші три з них є головними [1. С. 46–48]. Як бачимо, згідно з цим підходом географія культури – це самостійна наукова дисципліна, хоч і не головна, суспільної географії. У структурі суспільної географії за О. Шаблієм у блоці (підсистемі) головних дисциплін виділено такі: географія населення (демогеографія); соціальна географія; економічна географія; політична географія. Географія культури разом з географією способу життя, рекреаційною географією та іншими зачислена до складу соціальної географії [5. С. 32–38].
Географія культури є окремою поряд з економічною географією, соціальною географією, політичною географією, галузевою (аналітичною) суспільно-географічною дисципліною. З усіх чотирьох наведених вище дисциплін географія культури сьогодні найменш розвинута. До економічної географії належать географія промисловості, географія сільського господарства, географія сфери послуг тощо; до соціальної географії –географія населення (демогеографія), рекреаційна географія, медична географія та ін.; до політичної географії – географічне державознавство, політична регіоналістика, електоральна географія та ін.
Географія культури сформувалась на перетині суспільної географії та культурології, подібно як економічна географія пов’язана з економічною наукою, соціальна географія – з соціологією та демографією, політична географія – з політологією.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Географія культури

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок