Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Контрольна з української та зарубіжної культури

Контрольна з української та зарубіжної культури

Назва:
Контрольна з української та зарубіжної культури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,16 KB
Завантажень:
88
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Контрольна з української та зарубіжної культури
Криза народної свідомості в українській літературі кінця ХІХ – початку ХХ ст. Модернізм романтики Івана Франка та Володимира Винниченка. Романи Франка “Перехресні стежки”, Винниченка “Записки кирпатого Мефістофеля”
У період, означений кінцем ХІХ – початком ХХ ст., на новизну претендує передусім українська проза про місто, інтелігенцію, яка здатна до рефлектування, роздвоєння психіки, відкриття присутності в собі “іншого”, почасти не само тотожного, - розчарованого та заглибленого у власні песимістичні візії. Але ранній український модернізм, поорієнтований на західний декаданс, не охоплював всього обширу оновлювальних процесів, що відбулися, зокрема, в національній прозі, головним об’єктом зображення якої залишилося село, а сталою в ній проблемою – взаємини інтелігенції та народу.
У соціально-психологічній повісті “Перехресні стежки” І. Франко звертається до проблеми суспільного обов’язку інтелігенції перед народом і розв’язує її на широкому соціальному тлі життя Галичини 80-х – початку 90-х років ХІХ ст. У творі простежується історія громадського й особистого життя адвоката Євгенія Рафаловича – людини демократичних поглядів, чесної, щиро відданої народним інтересам.
Назва повісті – “Перехресні стежки” символізує долю героїв, життєві шляхи яких перехрещуються. У ній показано “вершини” громадського і політичного життя галицького селянства, досягнуті ним у боротьбі проти сваволі поміщиків, сільських і повітових чиновників, різних пройдисвітів і лихварів. Цим твором письменник відкриває нову сторінку в українській літературі, - виводить свого героя-селянина з побутових рамок у суспільне і громадсько-політичне життя. Активно діє вже не окремий селянин-протестант, а ціла селянська громада, великий селянський колектив, зібраний на повітовому вічі. На цих зборах селяни не тільки розповідають про кривди, заподіяні їм можновладцями, але й вимагають політичних прав.
Повість “Перехресні стежки” позначена прагненням Франка-психолога зазирнути за межу типового, проникнути в таємниці незвичайних психологічних явищ. Якщо повернутися до слів Франка про магічну лампу, якою письменники молодшої генерації прагнуть висвітлити найпотаємніші закутки “душ своїх героїв”, то доведеться констатувати, що й сам автор “Перехресних стежок” скористався тією ж магічною лампою, змальовуючи Рафаловича, Регіну, Стальського, Барана та інших персонажів. Причому варто наголосити на його інтересі до, так би мовити, психологічних нюансів.
Скажімо, Стальський був цікавий Франкові можливістю розкрити психологію садизму – крайньої жорстокості, яка приносить цьому нелюдові задоволення.
Баран з його нав’язливою ідеєю врятування людей від антихриста – це художньо-наукова студія потьмареної психіки, власне – психопатології.
Звернімо увагу на інтерес письменник до сфери національного: можна в цьому зв’язку згадати хоч би віщий сон Рафаловича, навіяний враженням від несподіваної зустрічі з Реґіною. Йому примарилася “втоплена щаслива жінка” – і сон збувся, трагічний фінал Регіни підтвердив, що Євгенієва “сонна свідомість” таки не помилилася! Нещасну Регіну й справді поглинула “водяна могила”.
Усі ці приклади є свідченням нової якості Франкового реалізму на рубежі століть. “Старе” в ньому сполучалося з “модерним”; увага до соціально-типового доповнювалася підвищеним інтересом до індивідуально-неповторного, виняткового, загадкового. Власне, йдеться про зближення реалізму з модернізмом, яке – попри всі теоретичні суперечки – було реальним фактом Франкової художньої практики.
Особливе місце в літературному процесі початку ХХ ст. належить Володимиру Винниченку (1880-1951). Його ранній творчості (прозовій і драматичній) притаманна передусім різноплановість реальної проблематики (теми з сільського і міського життя, особливо із сфер соціально маргінальних – заробітчан, злодіїв, сільської голоти, ув’язнених, професійних революціонерів й емігрантів, артистичної богеми тощо).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Контрольна з української та зарубіжної культури

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок