Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Культура України -Русі

Культура України -Русі

Назва:
Культура України -Русі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,04 KB
Завантажень:
110
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Культура України -Русі
Культура України- Русі ІХ-ХІІІ ст. характеризувалась подальшим
розвитком. Русь успадкувала землеробську, побутову і культову культуру від багатьох своїх попередників — давніх жителів Східної Європи.
Проте географічні, економічні та політичні обставини диктували куль-
турну першість українських земель у Давньоруській державі. Саме сплав
досягнень тодішньої світової культури — від творів Арістотеля до
засобів кладки кам’ яної арки в спорудах та успіхів культури
східнослов’янських племен -- і породив самобутній характер культури
України-Русі, яка, незважаючи на певну .етнічну і мовну спорідненість
слов’янських народів, була відмінною від культури поляків, білорусів,
росіян, болгар, словаків. Більше того, саме культура Київської держави
мала апозитивний вплив на культурний поступ сусідів.
Проте, не безмучасті великодержавних російських шовіністів, київська
Культурна спадщина спочатку була проголошена, як, до речі, і сама Росія, ‘’єдиной и неделимой’’, а потім, з метою формального «примирення» народів,-‘’колискою’’ російського, українського і білоруського народів без урахування історичного, етнографічного, мовного грунту і підгрунтя. Це сталося тому, що тривалий час в історії панівною була політика, а не історіографія, не власне наука.
Після здобуття Україною державної незалежності російськими істориками знову піднято гамір навколо «колиски» з висновками, що саме російська культура бере початок від Русі, а інші
народи, в тому числі й українці, повинні знову шукати свої корені. Однак історія свідчить, що народжений через п'ять століть після занепаду України-Русі північно-східний конгломеративний «старший брат» взяв собі спо-чатку назву Русь, Росія замість Московії, Московщини. Вважалось, що крапки над «і» розставлено, а думки справжніх істориків до уваги не брались.
Проте ще в XIX ст. слідом за І. Франком, І. Нечуєм- ! Левицьким, В. Істриним М. Грушевський зазначав, що «культура І XI—XIII ст. була українською, як ми говоримо тепер, або «южно- | русской», як можуть сказати ті, для яких назва «український» і звучить дико в застосуванні до старого часу. Вилучати її від пізнішої галицько-волинської і новішої київсько-галицької ; літератури і пришивати під назвою «общеруської» знов-таки до «русской» — великоруської — це завжди лишиться операцією * не науковою, яка суперечить науковим інтересам».*
Витоки давньоруської культури. В чому ж полягає самобутність
культури України-Русі?
Насамперед зазначимо, що культура України-Русі за своїм походженням і характером була європейською, але із значним впливом куль-тур Сходу. Русь підтримувала різносторонні зв'язки з багатьма країна-ми, засвоюючи передусім більш розвинену візантійську культуру і через неї — досвід і надбання європейської і східної культур, виявляючи при цьому самобутність і неповторність.
Культура Русі, особливо до її роздробленості, це досить складна картина боротьби старого й зародження нових елементів. У кожній галузі культури спостерігаємо більш-менш усталені залишки минулого, які часто протидіють натиску нового. Особливо яскраво це видно у господарській діяльності русичів. Так, у сільському господарстві старе колективне підсічне землеробство змінюється рільництвом, але мислив-ство й рибальство зберігають велике значення. Відбувається швидке зростання міст, поселень, проте данина, як початкова форма феодальної ренти, залишається провідною формою надходження прибутків. Розви-ваються ремесла, широкого розвитку набуває торгівля, особливо зовнішня . Проте всередині країни господарство ще довго було натуральним.
Літературні джерела та археологічні знахідки свідчать, що крім бо-ротьби старого й нового культура Русі чітко відрізняє культуру кияжо-дружинної верхівки та культури низів міст і сіл. Це виявляється в побуті, мистецтві, свідомості та ін. При цьому якщо культура княжо-дружинна характеризується деякою єдністю, то культура низів все ще проникнута старими, племінними відмінностями.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Культура України -Русі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок