Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Микола Віталійович Лисенко

Микола Віталійович Лисенко

Назва:
Микола Віталійович Лисенко
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,53 KB
Завантажень:
23
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Микола Віталійович Лисенко
 


Микола Віталійович Лисенко — видатний український ком-позитор. Він став ос-новоположником української класичної музики, увійшов в історію національного мистецтва і як талановитий диригент, пе-дагог, вчений-фольклорист і визначний музично-громадський діяч.
Народився Микола Лисенко у 1842 році в селі Гриньках на Пол-тавщині. Вже з раннього дитинства він тягнувся до музики, слухав народну пісню. Першою вчителькою його була мати – досить добра піаністка. Згодом його віддали в харківську гімназію. Весь час Лисенко навчається музики. Фортепіанну гру він проходить під керівництвом Паночіні та Вільчека. Перебуваючи у Хар-кові, він часто виступає на вечорах як піаніст та акомпаніатор.
У 1859 році Микола вступає до Харківського університету, а че-рез рік переводиться до Києва. Вже у студентські роки Микола Віталійович збирає довкола себе любителів музики і організовує студентський хор. Закінчивши природничий факультет університету Лисенко вирішив пов'язати свою долю з музичним мистецтвом.
Протягом двох років (1867—1869) Микола Віталійович навчає-ться у Лейпцігській консерваторії. Його вчителями були відомі педа-гоги І. Мошелес, К. Рейнеке, Е. Венцель, Е. Ріхтер та інші. За час перебування у Лейпцигу Микола Віталійович створив до-сить багато: опублікував дві збірки народних пісень для голосу з супроводом фортепіано, ряд романсів на слова Т. Шевченка, струн-ний квартет, тріо для двох скрипок і альта, «Юнацьку симфонію», «Укра-їнську сюїту у формі старовинних танців на основі народних пісень», тощо.
Кілька років по закінченні консерваторії М. Лисенко працює у Києві. Записує народні пісні, знайомиться з відомим кобзарем Остапом Вересаєм. Про його репертуар, манеру виконання, Лисенко пише наукову працю «Характеристика музичних особливостей українських дум і пісень у виконанні коб-заря Вересая». Композитор написав тоді ряд творів: оперети «Чор-номорці» та «Різдвяна ніч», ро-манси.
З 1874 по 1876 роки Лисенко був у Петербурзі. Він відвідував лекції з інструментовки у М. Римського-Корсакова. Повернувшись до Києва він працював у інституті шля-хетних дівчат, а потім — у організованій ним у 1904 році Музично-драматичній школі.
В 70-ті роки Лисенко створив значну кількість романсів, форте-піанних творів, ряд хорів; вийшов у світ третій випуск українських народних пісень для голосу з фортепіано. З фортепіанних творів того часу відзначимо сонату, два концерт-ні полонези і дві українські рапсодії. В кінці 70-х і особливо в 80-ті роки пожвавлюється зацікавленість композитора хоровою музикою. Лисенко організовує хор із студентів Київського університету і дає публічні концерти. В репертуарі були твори композито-ра — хор «Ой нема, нема ні вітру, ні хвилі», «Туман хвилями лягає» з опери «Утоплена», віночок українських народних пісень. В цей період написана значна частина хорових творів компози-тора, а також велика кількість обробок народних пісень для хору, кантати «Б'ють пороги» (1878) і «Радуйся, ниво неполитая», хорова поема «Іван Гус», хори «Сон», «Ой діброво, темний гаю».
У 80-ті роки Лисенко активно працює в оперному жанрі. Він створює лірико-побутову фантастичну оперу «Утоплена», завершує третю редакцію лірико-комічної опери «Різдвяна ніч», пише дитячу оперу «Коза-дереза», лірично-побутову «Наталка Полтавка» і ве-личну героїко-історичну народну драму «Тарас Бульба».
Останнє двадцятиліття творчої діяльності М. Лисенка було не менш активним і плодовитим. З організованим хором Лисенко широко концер-тує. Завдяки цим подорожам значно активізувалась пропаганда народної пісні та творчості Лисенка серед народу.
У 90-і й на початку 1900-х років продовжують виходити у світ Лисенкові обробки народних пісень для хору, п'ятий і шостий випуски народних пісень в обробці для голосу з фортепіано, а та-кож окремі фольклорні цикли — «Веснянки», «Купальська справа», «Колядки та щедрівки», «Весілля». Про український фольклор Ли-сенко тоді ж написав кілька наукових розвідок:«Дума про Богдана Хмельницького і Барабаша, записана від кобзаря П.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Микола Віталійович Лисенко

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок