Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Традиційний одяг XVIII—XIX ст. у контексті загальноєвропейської куль-тури. Відмінності в костюмі Ліво- й Пра-вобережжя

Традиційний одяг XVIII—XIX ст. у контексті загальноєвропейської куль-тури. Відмінності в костюмі Ліво- й Пра-вобережжя

Назва:
Традиційний одяг XVIII—XIX ст. у контексті загальноєвропейської куль-тури. Відмінності в костюмі Ліво- й Пра-вобережжя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,69 KB
Завантажень:
480
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
Традиційний одяг XVIII—XIX ст. у контексті загальноєвропейської куль-тури. Відмінності в костюмі Ліво- й Пра-вобережжя


Розвиток українського кос-тюма цього періоду відбувався у своє-рідних соціально-культурних і політич-них умовах. З одного боку, Україна продовжувала зміцнювати зв'язки з за-рубіжною Європою, а з іншого — вона перебувала в залежності від Росії. Що-правда, остання в особі Петра І прагнула увійти до загальноєвропейського куль-турного процесу, посиливши орієнтацію на Захід. На відміну від Росії Україна впліталась у цей процес більш органічно, поскільки була й залишалася важливим осередком духовної культури, що притя-гав до себе іноземців як Заходу, так і Сходу.
Московія ж тільки-но «прорубала вік-но в Європу», цілеспрямовано форсуючи зближення з нею, що нерідко досягалося впровадженням суто зовнішніх атрибу-тів. Зокрема, у костюмі штучно порушу-валися традиційні елементи та силоміць насаджувалися нові, європейські. Так, згідно з указом Петра І заборонялося з'являтися при дворі в «російському» вбранні; за словами сучасниці, «іноземна манера спостерігалася і в етикетах, і в хатніх лаштунках, і в уборах, і в столах». Усе це стосувалося насамперед вищих верств суспільства. Селянам, як і ра-ніше, дозволялося носити «образ і подобіє Божіє» — бороду.
Загалом петрівські реформи за всієї своєї позитивної спрямованості значно послабили усталені культурні зв'язки між поколіннями, а у певному сенсі й міжсоціальні зв'язки.
Дедалі посилювалися прагнення при-дворної знаті до розкоші у побуті та в одязі, спроби наслідувати спосіб життя Західної Європи. Одначе це поки що не відповідало об'єктивному станові культу-ри та економічного розвитку імперії.
Костюм «благородних мужів» петрівської епохи складався з дорожнього кафтана, поли якого обшивалися позу-ментом, довгого камзола, коротких пан-талонів, черевиків із багатьма пряжками та довгих панчіх. На голову вдягали завиту перуку та прямокутного капе-люха.
Найбільше віддалився від традицій-ного вбрання жіночий одяг. Якщо давні моральні норми наказували жінці закри-вати волосся, то нові, навпаки, допускали глибоке декольте, відкриті руки та голо-ву. Талія затягувалася вузьким і високим корсетом, спеціальні каркаси з китового вуса — фіжми — підтримували форму широченних суконь, які викінчувалися довгими шлейфами. Волосся жінки укла-дали у складну зачіску. Із традиційних звичаїв збереглися лише накладання на обличчя рум'ян і білил, підведення брів та очей. Нові види верхнього вбрання знаті — дорогі, шиті золотом зипуни, жупани, літники — передавалися у спад-щину і використовувались у святковому костюмі, доки не зношувались.
Розквітом придворної моди були часи імператриць Анни та Єлизавети. На чис-ленні бали, парадні виїзди, полювання придворні мали з'являтися в яскравих багатих нарядах, причому вдягати одне вбрання двічі суворо заборонялося. Вель-можі змагалися між собою у розкоші костюмів. За царювання Катерини II вони стали ще більшими розтратниками, у будень носили золототканий із шитвом одяг, парадні ж кафтани повністю обши-вали діамантами. Це був період макси-мального використання в одязі діамантів і кольорового каміння.
Придворні дами носили складні ви-роби з дорогого жовтого шовку на фіж-мах. Фасони були різноманітні. Зокрема, під впливом французької моди ввійшли до вжитку костюм «а ля Ватто» — з ши-рокою задрапірованою складою по спині, круглі сукні з довгим шлейфом, а також сукні з глазету (різновид парчі) з від-кидними рукавами.
Реформи Петра І викликали певну двоїстість культури Росії та Лівобереж-ної України («Малоросії»), що входила до її складу. Прилучення вищих верств суспільства до західноєвропейських цін-ностей призводило до нівелювання націо-нальних рис. З іншого боку, різкі від-мінності умов життя населення великих міст і глибокої провінції сприяли збере-женню у побуті останньої патріархаль-них звичаїв і традицій. Водночас відбу-вався і неминучий взаємовплив культур різних верств суспільства, міста й села.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Традиційний одяг XVIII—XIX ст. у контексті загальноєвропейської куль-тури. Відмінності в костюмі Ліво- й Пра-вобережжя

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок