Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> ПОНЯТТЯ ЩАСТЯ

ПОНЯТТЯ ЩАСТЯ

Назва:
ПОНЯТТЯ ЩАСТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,88 KB
Завантажень:
107
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
на тему:
ПОНЯТТЯ ЩАСТЯ


Пошуки й визначення сенсу життя, здійснення ідеалу пов'язані зі змістом поняття «щастя». В кінцевому підсум-ку моральна свідомість «вирушає» на пошуки сенсу жит-тя, бажаючи зробити це життя щасливим. Щастя, хоч би в чому воно полягало стосовно кожної людини нарізно, можливе тільки за вдоволення перших матеріальних по-треб людини (Добролюбов). Водночас стан специфічно мо-ральної вдоволеності, позначений поняттям «щастя», по-в'язаний з усвідомленням людиною своєї життєдіяльності як осмисленої, вільно підпорядкованої досягненню постав-лених цілей. Поняття «щастя» фіксує ступінь вдоволення індивіда від реалізації життєвих цілей, оцінку досягнутого в порівнянні з високим ідеалом.
Серед учених-етиків утвердилося визначення розгляду-ваного поняття моральної свідомості як такого стану людини, «який відповідає найбільшій внутрішній вдоволенос-ті умовами свого буття, повноті й осмисленості життя, здійсненню свого людського призначення». Отже, для досягнення щастя людина повинна:
а) мати ясне уявлення про життя, спроможне зробити її існування повним і осмисленим, що забезпечує реаліза-цію її людського призначення; б) оскільки хронічного щастя так само немає, як нетанучої криги (Герцен), людина мусить постійно триматися свого уявлення про життя, прагнути його реалізувати в усіх виникаючих си-туаціях морального вибору; в) нарешті, для відчуття щас-тя абсолютно необхідний збіг у достатній мірі актуально-го стану буття та уявлення про те, яким воно має бути.
Моральна практика дає багатий спектр уявлень про щастя: для одних людей — це цікава робота, якій відда-ють усе життя до решти, для інших — спілкування з ко-ханою людиною, сім'я. Для багатьох щастя невіддільне від кар'єри, просування службовими сходинками, слави, матеріального достатку. Справді, на рівні особистого сві-товідчуття в поняття «щастя» вкладається передусім «пред-метний» сенс, пов'язаний з конкретною метою життєдіяль-ності. При цьому часто засоби досягнення щастя приймаються за саме щастя. Оскільки засобів цих безліч і вибір їх диктується конкретною ситуацією (для хворої людини — це здоров'я, для стомленої, засмиканої життєвими незго-дами похилої людини — це спокій, для молодої людини — рух, калейдоскоп подій), то на рівні буденної свідомості виникає ілюзія незводимості безлічі уявлень до єдиного поняття.
Ототожнення щастя та засобу, що до нього веде, по-роджує (за втрати цього засобу) висновок про недосяж-ність щастя, його ефемерність. Це підмітив ще Сенека, котрий вказував на помилку, властиву всім людям, які прагнуть щасливого життя. Вона полягає в тому, що «прий-мають засоби до нього за його саме й чим більше до нього прагнуть, тим далі від нього опиняються» '.
Як уже зазначалося, питання що таке щастя людське, як досягти щастя, належать до числа «вічних» питань. Во-ни хвилювали людину ще в сиву давнину, що відобрази-лося в народних повір'ях, приказках та прислів'ях. Віра у вдалий випадок, який принесе щастя, жива й у наш час. При нагоді старші люди скажуть: «не родися красивим, а родися щасливим». Проводжаючи в самостійне життя, зауважать: «кожен сам коваль свого щастя». Все це є уза-гальнення багатоманітності життєвого досвіду пошуків і переживань щастя.
Народна мудрість, афоризми, висловлювання великих людей, допомагають зробити набутком кожного загальні правила та закономірності щасливого життя. Щастя ді-стається тому, хто багато трудиться, говорив Леонардо да Вінчі, підкреслюючи тим самим зв'язок щастя та праці. Дбаючи про щастя інших, ми знаходимо своє власне, ствер-джував філософ Платон, вважаючи, що для особистого щастя необхідне спілкування з іншими людьми, зв'язок осо-бистого щастя зі щастям інших. Аналізуючи думки про щастя, підкреслимо їхній гуманістичний пафос. Усі люди однаково прагнуть щастя й мають на це право. Але до-сягнення щастя, боротьба за нього невіддільні від піклу-вання про щастя інших. Прагнучи щастя, необхідно чини ти опір усім проявам нещастя. Моральна порядність, вір-на дружба, некорисливе кохання — все це те, без чого щас-тя неможливе.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: ПОНЯТТЯ ЩАСТЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок