Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Сюїта

Сюїта

Назва:
Сюїта
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,23 KB
Завантажень:
233
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Сюїта


СЮЇТА — один з основних різновидів багаточастинних циклічних форм інструментальної музики, що складається з декількох самостійних, контрастуючих між собою частин, об'єднаних загальним художнім задумом. Частини сюїти, як правило, розрізняються за характером, ритмом, темпом і т. п., в той же час вони можуть бути зв'язані тональною єдністю, мотивами спорідненістю і ін. способами. Головний принцип формоутворення сюїти — створення єдиного композиційного цілого на основі чергування контрастних частин.
Коріння сюїти йдуть від стародавньої традиції зіставлення повільного танцю-ходи (парного розміру) і жвавого танцю (непарного, 3-дольного розміру). Пізнішими праобразами сюїти стали середньовічна арабська nauba (велика музична форма, що включає декілька тематично об’єднаних різнохарактерних частин), а також багаточастинні форми, які були широко поширені у народів Близького Сходу і Середньої Азії. У Франції в 10 ст. виникла традиція з'єднання в танцювальній сюїті різних видів бранлей — розмірених, урочистих танців-ходів і швидших. Проте справжнє народження сюїти у західноєвропейській музиці пов'язують з появою в середині 16 ст. пари танців — павани (величний, плавний танець на 2/4) і гальярди (рухливий танець з стрибками у розмірі ѕ). Про це свідчать друковані видання початку 10 ст., такі, як табулатури Петруччи (1507—08), «Introbalatura de lento» М.Кастільонеса (1536). табулатури П.Борроно і Г.Горцианіса в Італії, лютневі збірки П.Аттеньяна (1530—47) у Франції, які містять не тільки павани і гальярди, але і інші споріднені парні утворення (басданс — турдіон, бранль — сальтарелла, пассамеццо — сальтарелла і інші).
До кожної пари танців іноді приєднувався третій танець, також 3-дольний, але ще жвавіший, - вольта або піва.
Класичний тип старовинної танцювальної сюїти затвердив австрійський композитор І.Я.Фробергер, який встановив в своїх сюїтах для клавесину строгу послідовність танцювальних частин: за помірно повільною аллемандой (4/4) слідували швидка або помірно швидка куранта (3/4) і повільна сарабанда (3/4). Пізніше Фробергер ввів четвертий танець — стрімку жигу, яка незабаром закріпилася, як обов'язкова завершальна частина.
Численні сюїти кінця 17 — початку 18 ст. для клавесина, оркестру або лютні, побудовані на основі цих 4 частин, включають також менует, гавот, бурре, паспьє, полонез, які, як правило, вставлялися між сарабандою і жигою. Аллеманді звичайно передували соната, симфонія, токката, прелюдія, увертюра; з нетанцювальних частин зустрічалися також арія, рондо, капричіо та інші. Всі частини писалися, як правило, в одній тональності. Як виняток в ранніх сонатах da camera А.Кореллі, які по суті є сюїтами, зустрічаються повільні танці, написані в тональності, відмінній від основної. У мажорній або мінорній тональності близького ступеня спорідненості витримані окремі частини в сюїтах Р.Ф.Генделя, 2-й менует з 4-ої англійської сюїти і 2-й гавот із сюїти під назвою «Французька увертюра» Й.С.Баха.
Сам термін «Сюїта» вперше з'явився у Франції в 10 ст. у зв'язку із зіставленням різних бранлей, в 17—18 ст. він проник також до Англії і Німеччини, але довгий час застосовувався в різних значеннях. Так, іноді сюїтою називали окремі частини сюїтного циклу. Разом з цим в Англії група танців називалася lessons (Р.Перселл), в Італії — balletto або (пізніше) sonata da camera (А.Кореллі, А.Стеффані), в Німеччині — Partie (І.Кунау) або партіта (Д.Букстехуде, Й.С.Бах), у Франції — ordre (Ф.Куперен) та ін. Нерідко сюїти взагалі не носили особливої назви, а позначалися просто як «П'єси для клавесина», «Застільна музика» і т.п.
Особливості італійської, французької і німецької сюїт об'єднав Й.С.Бах, що звів жанр сюїти на вищий ступінь розвитку. У сюїтах Баха завершується процес звільнення танцювальної п'єси від зв'язку з її побутовим першоджерелом. У танцювальних частинах своїх сюїт Бах зберігає лише типові для даного танцю форми руху і деякі особливості ритмічного малюнка; на цій основі він створює п'єси, що містять в собі глибокий лірико-драматичний зміст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Сюїта

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок