Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Концепції естетичного сприйняття та художньої творчості: провідні вчення американської естетики ХХ століття

Концепції естетичного сприйняття та художньої творчості: провідні вчення американської естетики ХХ століття

Назва:
Концепції естетичного сприйняття та художньої творчості: провідні вчення американської естетики ХХ століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,57 KB
Завантажень:
505
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Концепції естетичного сприйняття та художньої творчості: провідні вчення американської естетики ХХ століття


Сьогодні є очевидним, що для вирішення теоретичних і практичних завдань естетики й мистецтвознавства набуває актуальності дослідження творчих можливостей людини, психологічних механізмів художньої творчості, а також естетичного сприйняття. Протягом історії естетики теорії естетичного сприйняття  і художньої творчості досить довго не отримували значного розвитку завдяки їхньої складності й залежності від таких дисциплін як психологія та психофізіологія, хоча дослідження матеріальної основи психіки розпочалося давно. Як відмічає М. Ярошевський,  у середині ХІХ століття «успіхи фізіології нервової діяльності й органів відчуттів зблизили тілесне й психологічне настільки, що теорія, яка ігнорувала ці успіхи, не могла більше претендувати на наочність» [3, 290]. Тому, починаючи з ХІХ століття,  у західноєвропейській естетиці й психології стало з'являтися все більше і більше робіт, в яких аналізувалися проблеми психології художнього сприйняття й творчості, викликані потребою пояснити їхні психологічні механізми, те, як людина  в процесі естетичного сприйняття відкриває й намагається зрозуміти нові, раніше невідомі явища: Г. Аллен «Фізіологічна естетика» (1877), Ч. Ломброзо «Геніальність та божевілля» (1892), Г. Спенсер  «Основи психології» (1898), Т. Рібо «Творча уява» (1901), Т. Манро «Художня освіта. Її психологія та філософія» (1956), А. Гофштадтер «Істина й мистецтво» (1965), Р. Арнхейм «Мистецтво та візуальне сприйняття» (1968) тощо.
Метою даного повідомлення є проаналізувати дві найбільш контрастні американські естетичні концепції ХХ ст. -  Р. Арнхейма та Т. Манро - щодо співвідношення процесів естетичного сприйняття й художньої творчості: Чи підпорядковуються вони одним й тим же самим психологічним закономірностям, або є такими, що не мають ніяких точок дотику?
Р. Арнхейм вважав сприйняття найважливішим елементом будь-якого творчого процесу, а творче мислення, за його твердженням, народжується саме  в сфері сприйняття. Гештальтдисти на чолі з Р. Арнхеймом наголошували, що сприйняття і творчість, хоча і належать до різних сфер наукового аналізу, у реальному акті художньої творчості - єдині. Отже, сучасне психологічне мислення, за Арнхеймом,  дозволяє  назвати художнє сприйняття творчою діяльністю людського розуму [4, 31]. На перший погляд така позиція не викликає сумніву, оскільки неможливо виразити те, що не сприйняв. Але гештальтдисти, спираючись на концепцію тотожності естетичного сприйняття й творчості, наполягали на ідентифікації процесу художньої творчості з процесом зорового сприйняття,  вважаючи творчу діяльність художника реалізацією процесу його візуального сприйняття. Таким чином, сприйняття є результатом повсякденної роботи людського ока, коли виявляються й запам'ятовуються найбільш вагомі особливості об'єкту сприйняття. Звідси  й відомі правила гештальт-психології - «правило простоти» й «правило подібності», згідно яких сприйняття як мистецьких творів, так  і найбільш простих елементів, та візуальна організація цих елементів на основі подібності є природженою здатністю і детермінується фізіологічними механізмами. Безумовно, активна діяльність органів відчуттів в процесі сприйняття є очевидною, але іншими складовими цього процесу є розумова діяльність реципієнта, а також мова, як носій досвіду поколінь. Тому естетичне сприйняття неможна розглядати як таке, що обумовлене лише візуальними механізмами. Воно означає активну специфічну трансформацію зовнішніх процесів у процеси, які відбуваються у свідомості: узагальнення, вербалізація, скорочення, подальший розвиток тощо.  
Інший, прямо протилежний підхід, був описаний у працях Т. Манро. Процес сприйняття художнього твору, на думку Манро, і здатність до сприйняття  деякою мірою збігаються з процесом творення,  а саме - результатом як першого, так і останнього є емоційна реакція реципієнта.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Концепції естетичного сприйняття та художньої творчості: провідні вчення американської естетики ХХ століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок