Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Гуманістичний характер доби Відродження

Гуманістичний характер доби Відродження

Назва:
Гуманістичний характер доби Відродження
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
29,99 KB
Завантажень:
3106
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Вступ

Епоха Відродження - період в історії культури Західної Європи, який почався в Італії в кінці XIII ст., зайняв в більшості європейських країн XIV-XVI ст., а в Іспанії та Англії тривав до початку XVII ст. Термін “Відродження” першим почав вживати Джорджо Вазарі - італійський художник XVI ст., учень Мікеланджело і перший дослідник сучасного йому мистецтва, автор книги “Життєписи найбільш знаменитих живописців, ваятелів і зодчих”. Він хотів підкреслити цією назвою особливий інтерес свого часу до античності, відновлення її традицій. Серед вчених тривають дискусії про основні риси, сфери поширення, періодизацію культури Відродження. Ось одна з них:

* Проторенесанс ( XII ст. - сер. ст.)

* Ранній Ренесанс (сер. XIV ст. - XV ст.)

* Високий Ренесанс (кінець XV ст. - XVI ст.)

* Пізній Ренесанс (кінець XVI ст. - початок XVII ст.)

Але разом з тим спільним для сучасних дослідників є визнання того, що для характеру культури Відродження вирішальним стало нове бачення античності, відмінне від середньовічного. Воно визначається відчуттям історичної дистанції по відношенню до давнини. Середньовічні схоласти сприймали античних авторів як сучасників. В будь-якому разі, історична дистанція не вважалась важливим фактором погляду на старовину. Саме тому давні мислителі, перш за все Аристотель, сприймались як беззаперечні авторитети, котрих слід розуміти і тлумачити. Історична дистанція дозволила Відродженню поставити задачу не тільки розуміння і тлумачення, але й оцінки. Водночас виникло бажання «воскресіння» античності, але воскресіння уявного, а не реального, оскільки поняття історичної дистанції чітко вказувало на невідворотність минулого. Отже, можна воскресити окремі найбільш важливі елементи минулого, доповнив і збагатив ними сучасність. Звідси і виникає той характерний для Відродження інтерес до античності, котрий інколи переходить в справжнє поклоніння. Античність стає основою гуманізму Відродження.

1.Історіографічне значення терміну “гуманізм”

Відкриття древнього світу було зроблено діячами Відродження таким шляхом, що стало одночасно відкриттям людської індивідуальності. Як це стало можливим? Щоб відповісти на це запитання, перш за все звернемо увагу на значення терміна «гуманізм». Його походження зв'язано з поняттям studia humanitatis — букв, «гуманітарні студії». Так починаючи з XIV в. позначали комплекс учбових дисциплін, в котрий входили граматика, риторика, поезія, історія, етика. Викладачів цих дисциплін стали називати гуманістами. Відродження, звісно, було зв'язано з заняттями саме цими дисциплінами. Їх вивчення здавна будувалось на знайомстві з античними авторами. Однак гуманісти Відродження побачили в «гуманітарних студіях» не просто деякі дисципліни, зайняті вивченням людини, а головне — засіб її розвитку и піднесення. Якщо інші навчальні предмети покликані формувати практичні навички оволодіння визначеною професією, то гуманітарні науки зайняті вихованням і утворенням людини, формуванням людяного в людині. Усвідомивши особливе значення гуманітарних занять, Відродження особливо акцентувало на значенні античної спадщини для виховання людяності. Починаючи з Ф. Петрарки (XIV ст.), виявилась чітка тенденція вважати класичну латинську і грецьку стародавність, перш за все стародавню літературу, єдиним зразком для всього, що стосується духовної і культурної діяльності. Латинські і грецькі автори розглядались тепер в якості справжніх учителів людяного.

Під "людяним" гуманісти стали розуміти сукупність якостей (humanіtas), що вимагають спеціального тренування по їх формуванню. Серед них: вишуканість смаку, краса мовних форм і мови, витончене відношення до життя, здатність викликати відповідну симпатію. Звертає на себе увага яскрава естетична спрямованість у розумінні людяного. ренесансний гуманізм є в першу чергу естетичний феномен. Звичайно, у ньому присутній і моральний момент. Однак він розуміється специфічно і стоїть далеко не на першому місці.

2.Проторенесанс

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Гуманістичний характер доби Відродження

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок