Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Мозаїки Візантії

Мозаїки Візантії

Назва:
Мозаїки Візантії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,33 KB
Завантажень:
694
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
1. Мозаїка у християнстві

В історії культури навряд чи можна знайти мистецтво складніше, ніж візантійське – перш за все поєднанням основ, які здавались непоєднуваними, бо ту схрещувались найрізноманітніші художні традиції. Труднощі становлення такого мистецтва, важкі пошуки нового стилю випливали також із складності тих завдань, які християнська церква, що утверджувалась, ставила перед мистецтвом.

Константинополь вбирав у себе все – і абстрактних орнамент Сходу, і те живе, що уціліло від важкої застиглої сили Риму, і нову архітектуру храмів та багатообіцяючі досягнення мозаїчного мистецтва, лінійну виразність сірійської художньої школи та шляхетне відлуння еллінізму – словом, всі пошуки і всі впливи, що переплітались у багатонаціональному світі, – а потім поступово переплавляв це все у струнку художню систему.

При імператорові Костянтині на початку IV ст. християнство стає офіційно визнаною релігією і займає позицію вірного прислужника державній владі, майстерно поєднуючи проповідь аскетизму з непомірною пишнотою храмів і пишністю побуту високопоставлених церковних діячів. На візантійське мистецтво і на смаки візантійського суспільства величезний вплив робило сусідство з країнами Сходу - носійками якнайдавніших культур, природними багатствами, що рясніли до того ж.

З цих країн до Європи через Візантію струмував нескінченний потік коштовностей, азіатських коштовностей і небачених доти предметів розкоші. У цих народів культ пишноти був доведений в аристократичних шарах суспільства до меж, що вражали уяву європейців.

Монументальне мистецтво, архітектура і всі види матеріальної культури Візантії носили на собі явний відбиток цього впливу, цього прагнення до величі і багатства; все вдягалося в пишний одяг, блищало яскравими фарбами, золотом і коштовними каменями.

Мозаїчне мистецтво своєю нарядною багатоколірністю і величавою монументальністю особливо відповідало цим прагненням і прийняло небачений розмах з початку середньовічного періоду в будівництві грандіозних храмів - храмів нового культу, що торжествував свою остаточну перемогу над язичеством.

Мозаїчний живопис на стінах храмів був потрібний не тільки для того, щоб примножувати їх пишність, але і як супутній момент релігійної пропаганди. Пастирі церкви стверджували, що живопис на стінах храму повинен розкривати суть християнської релігії безграмотним, що моляться, але не можуть читати книг духовного змісту.

Мозаїка повинна була також укріплювати в народі уявлення про священне призначення імператорської влади і про непорушність основ офіційної релігії.

У цей початковий період торжества нового віросповідання художники, творці мозаїк в християнських базиликах, користувалися не тільки цілком успадкованою від грецьких і римських майстрів технікою, але і відверто запозичували з язичницького мистецтва багато образів і символів, додаючи їм новий сенс.

Прикладом цієї особливості ранньохристиянських мозаїк можуть служити мозаїки усипальні св. Констанції в Римі, що відносяться до IV ст. Тут на білому мозаїчному фоні зображена сцена збору винограду. Все, що показане на цій картині: Амури, ягнята, птахи (так само як і загальний характер композиції), - пройнято ясним життєрадісним світобаченням античності.

До цієї ж категорії слід віднести відому мозаїку в церкві св. Пуденціани в Римі, що зображає Христа в оточенні апостолів, мозаїку в мавзолеї Галли Плацидії в Равенні, що показує Христа у вигляді доброго пастиря, оточеного ягнятами, на тлі гористого пейзажу з темно-синім небом, і деякі інші.

Всі мозаїки цього перехідного часу пройняті реалістичними традиціями римського мистецтва і античним розумінням краси людини і природи, що оточує її.

Колорит цих картин IV і V ст., викладених із смальтовых кубиків, відрізняється різноманітністю і яскравістю фарб, що свідчать про великі успіхи римських скловарів. Характерна поява синього фону замість білого, звичайного для перших століть Римської імперії. Згодом, в період повного розквіту візантійського церковного мозаїчного живопису, сині фони витісняються золотими.

2. Мозаїка у Візантії

Мозаїка, що остаточно зміцнилася у Візантійській державі в початкові роки його існування, пов’язала з ним свою долю назавжди. Вона, як ніякий інший вид образотворчого мистецтва, відображала і рівнем своєї технічної оснащеності, і манерою трактування художніх образів, і ідейним змістом своєї тематики всі найважливіші події багатовікової історії візантійського суспільства. Вона покривалася золотом і множилася, коли країна багатіла, зіщулювалася і замовкала, коли ворог стояв біля воріт, ставала особливо благочестивою і строгою в періоди посилення релігійних репресій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Мозаїки Візантії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок