Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Древня Греція і риторика

Древня Греція і риторика

Назва:
Древня Греція і риторика
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,81 KB
Завантажень:
37
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Феофан (Єлісей) Прокопович (1677-1736) - видатний діяч «Ученої дружини Петра I», один з основних її інтелектуальних наставників. Починаючи з 1709 р., він брав участь у розробці різних «указів», «регламентів», «розпоряджень», програм внутрішньої і зовнішньої політики, у тому числі щодо церкви і духівництва. Людина найближчого оточення Петра I, Феофан відрізнявся рідкою працьовитістю, однак оцінка його участі в Петрових реформах ніколи не була однозначною.

Тим часом життя Феофана Прокоповича не було легким, творчий шлях - гладким, а посмертні характеристики його ролі в історії духовної культури Росії та України і понині тенденційно неадекватні. Навіть короткий огляд його життя, ознайомлення з окремими сторонами світогляду переконують у сказаному.

Виходець з купецької родини, Єлісей народився в Києві. Він рано був визначений спочатку в початкову школу Києво-Братського монастиря, а потім – в десять років - відданий після смерті батька попечителем, дядьком по лінії матері, у Києво-Могилянський колегіум (академію). Протектор академії В. Ясинський і професор філософії Г. Одорський, звернувші увагу на неабиякі здібності Єлісея, багато зробили для формування світогляду майбутнього мислителя. Навряд чи осторонь від турбот про племінника залишався і дядько. Після Києва Єлісей продовжував своє навчання за рубежем (1695-1701), зокрема в Римі, у єзуїтському Колегіумі св. Панаса. Навчання тут було нелегким, хоча й успішним, скитання за кордоном - тяжкими. З радістю повернувся він на батьківщину (1704), де незабаром прийняв чернецтво, одержавши при постригу ім'я дядька - Феофан Прокопович.

У Києві почалася практична, суспільна і політична діяльність Ф. Прокоповича - професора, протектора, а потім і ректора Києво-Могилянської академії. Спочатку він викладав поезію, риторику, філософію й етику. Блискучий лектор, Феофан стає і знаменитим проповідником, творцем багатьох оригінальних праць і перекладів філолофсько-богословської літератури древніх і сучасних йому авторів, майстром вітальних і повчальних «слів», активним діячем церковного і цивільного рухів свого часу. Після перемоги російських військ над шведськими полками під Полтавою (1709) Петро I усе більше і більше наближає до себе Феофана, бере його в Прутський похід (1711), а через п'ять років переводить у Петербург. Включивши в державну, наукову і церковну роботу, Прокопович переживає «період найактивнішої суспільної діяльності» (1716-1725).

При рішенні онтологічних і гносеологічних проблем у ХVII-ХVIII ст. і в Західній Європі, і в Росії особлива роль належала риториці, у рамках якої створювалася раціоналістична теорія пізнання і філолофсько-раціоналістична картина світу. Цей факт знайшов своє вираження уже в одній з перших російських «Риторик», виданої церковнослов'янською мовою єпископом Макарієм (1617 - 1619). Видання посібників по риториці протягом усього XVII ст. порозумівається викладанням її в парафіяльних і спеціальних школах.

Наприкінці XVII - початку XVIII в. у Москві поширювалася «Риторика» поета і філософа Андрія Белотоцького. Чернець Чудова монастиря Козьма Афоноіверський у 1710 р. опублікував створену ним риторику. Трактат Козьми ввійшов у риторичний звід, створений настоятелем Виговского старообрядницького гуртожитку Семеном Денисов (1682-1740). На Виге «штудировали» усі загальросіяни риторики, відомі до початку XVIII в. По суті, у XVIII в. у Росії в училищах і гімназіях риторика викладається не як предмет літературно-стилістичного, словесно-естетического знання, а як одна з філософських наук світського типу. «Риторика, - вважав Софроний Лихуд, - є велика ріка розуму, що складається від речей і разумов, а не від словцев».

Трактат (звід лекцій) Ф. Прокоповича «Про риторичне мистецтво» - явище виняткове яскраве в історії філософської думки. Через те, що вперше він був опублікований лише десять років тому, можна припустити, що його вивчення тільки починається. Складаючи цілий том (332 сторінки.), риторичні праці професора Києво-Могилянської академії ще привернуть увагу майбутніх дослідників історії вітчизняної філософії. Десять книг творів Феофана включають викладу логічних, теоретико-пізнавальних, етичних і естетичних поглядів, аналіз принципів доказовості й імплікації, розгляд значення органів почуттів і різні рекомендації пишучому історію, спогади, а також статті по специфіці різних форм «мови» і т.д. Багато розділів «Риторики» Прокоповича присвячені аналізу особливостей побутової мови, урочистої і розважальний, епидиктической (приукрашивающей) мови і проповіді .

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Древня Греція і риторика

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок