Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Матеріальна культура корінних народів США

Матеріальна культура корінних народів США

Назва:
Матеріальна культура корінних народів США
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,58 KB
Завантажень:
129
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Матеріальна культура корінних народів США в значній мірі, а у деяких і повністю витіснена євроамериканською культурою. Проте було б невірним говорити про повне зникнення традицій матеріальної культури індіанського населення. В дійсності відбувається розмивання комплексів матеріальної культури, а окремі її елементи зберігаються у більшості індіанських народів.

До цих пір мають широке розповсюдження традиційні типи житла. Переносні житла – вігвам і тіпі – використовуються тепер виключно, як житла сезонні – мисливцями, рибалками, збирачами диких плодів і кленового соку, лісозаготівельниками; конструкція цих жител не зазнала змін, але для покриття використовуються тепер інші матеріали, ніж раніше.

Збереження традиційних типів житла пов’язано частково з нативістськими релігійними культами корінних американців.

Нерідко традиційне житло тільки і продовжує існувати завдяки своїм культовим функціям. Саме в цьому причина збереження тіпі у деяких народів Великих рівнин і його проникнення в культуру інших індіанських народів, зокрема у тих, котрі колись були переселені з східних районів країни в Оклахому. „Довгі будинки” ірокезів давно перестали використовуватися як житло, але існують ще у зв’язку з культом Прекрасного Озера. Правда, від традиційної індіанської архітектури в них мало що залишилося: по суті, вони сьогодні являють собою звичайні сільські будинки, хіба що виділяються своїми розмірами.

Звичним транспортним засобом у резерваціях став автомобіль. За даними перепису населення США 1970 року, майже половина індіанських сімей мала власний автомобіль. Хоча ця цифра виглядає досить переконливо, слід мати на увазі, що автомобіль у резерваціях, віддалених від магістральних комунікацій і таких, що не мають досить розвинутого громадського транспорту, є предметом першої необхідності, тим більше, що багатьом індіанцям потрібно їздити на роботу, за покупками і з інших приводів на значні відстані, за межі самих резервацій. Індіанці часто не можуть собі дозволити, наприклад, гарне житло, ледве зводять кінці з кінцями, але автомобіль їм приходиться утримувати.

Традиційна харчова культура, навіть там, де вона втратила суттєве значення в щоденному харчуванні, зберігається завдяки тому, що вона займає визначене місце в святкових церемоніях і навіть стала одним з символів індіанізму. Страви з жолудів, кукурудзи, бобів обов’язково готуються під час календарних та інших суспільних торжеств, фестивалів паувау. Ритуальний зміст має роздавання тютюну учасникам таких святкувань: тютюн, як і інші культурні рослини, здавна наділяється індіанцями сакральними властивостями.

Швидко змінюється одяг корінних американців. У східних штатах, як і в ряді західних індіанських народів, традиційний одяг вже не носять щоденно, хіба, що у ній зберігаються деякі елементи обробки і декору – всякого роду опушки, бахрома, ювелірні прикраси. Деяку своєрідність має, хіба що, одяг корінного населення південно-західних штатів США, і то переважно жіночий. Однак ця своєрідність визначається не стільки індіанськими традиціями, скільки іспано-мексиканським впливом минулих століть. Характерними предметами жіночого костюма тут є широкі спідниці в зборку, кофти вільного покрою, кольорові шалі. З власне індіанських предметів одягу індіанці Південного Заходу носять ще одіяла-накидки і мокасини, які в сукупності з європейським одягом створюють досить своєрідні комплекси.

Що стосується особливостей ритуального і святкового одягу, як жіночого так і чоловічого, то вони стійко зберігаються у багатьох індіанських народів. Почасти тому сприяє комерціалізація народних традицій індіанської культури, що знаходить своє відображення, зокрема, в організації показових костюмованих вистав індіанців для туристів, які відвідують резервації, і гастролі виїзних труп індіанських артистів перед глядачами в різних містах країни. При цьому відбувається суттєва стилізація індіанського костюма, в розрахунку на більший ефект і у відповідності до запитів споживачів. Індіанець під час цих „шоу” постає максимально опереним і розфарбованим, в максимально „етнографічних” одіяннях. Обов’язковою приналежністю такої екіпіровки є, наприклад, величний головний убір з пір’я, хоча, як відомо, такі убори мали право носити тільки вожді, одягали їх тільки у винятково важливих випадках і мали їх далеко не всі корінні народи Північної Америки, а переважно у степових племен. Журналіст С. Кондратов, який побував у індіанців Арізони і описав одне з таких „шоу”, виявив у них саме таку екзотичну екіпіровку, яка мала дуже небагато спільного з справжніми народними традиціями.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Матеріальна культура корінних народів США

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок