Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Музично-драматична діяльність Луцької повітової Просвіти

Музично-драматична діяльність Луцької повітової Просвіти

Назва:
Музично-драматична діяльність Луцької повітової Просвіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,72 KB
Завантажень:
32
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Поряд з діяльністю загальноосвітнього характеру товариство “Просвіта” проводило велику роботу щодо створення мистецьких колективів – музичних, театральних, художніх, хореографічних. Їхня плідна діяльність сприяла відновленню національних традицій, закладала фундамент подальшого культурного розвитку регіону. “Просвіта” започаткувала надзвичайно яскраву традицію влаштування “академій” (святкових концертів) з нагоди вшанування пам’яті національних героїв, художніх геніїв, відзначення видатних історичних подій. Поштовхом до виникнення такої традиції були щорічні святкування шевченківських днів, що проходили з великою урочистістю у переповнених просвітянських залах у містах і селах.

Шевченківські академії, які проводило Товариство “Просвіта” та його філії в 20-30-х роках, за змістом і програмою проведення були дуже подібні. Проте в кожному конкретному випадку відчувалось і своє, місцеве, притаманне певному населеному пункту забарвлення. Програми цих академій наперед погоджувалися в повітових староствах, проте в них завжди панував український дух, як правило, усі вони закінчувалися виконанням національного гімну “Ще не вмерла Україна”.

З метою піднесення національної свідомості волинян просвітяни відзначали також інші пам’ятні дати: дні пам’яті І.Франка – 28 травня та М.Драгоманова – 15 червня, свято хрещення України – 14 липня, свято книги – 1 жовтня, свято “Просвіти” – 8 грудня. Просвітянські філії влаштовували вечори в основному в помешканнях окремих громадян, у школах. Зокрема, такий вечір відбувся в с. Буяни з приводу дня народження І.Франка. Програма вечора була такою: “1) бібліографія Івана Франка; 2) реферат “За що шануємо пам’ять І.Франка”; 3) декламування віршів поета; 4) вистава “Украдене щастя” І.Франка; 5) Український національний гімн”.

Помітною подією в громадському житті краю стало відзначення 10-річчя Луцької повітової “Просвіти” [2, 2]. Свято розпочалося з урочистої служби Божої в Чесно-Хресній церкві, яку відправив просвітер П.Пащевський. Далі близько 4 тисяч осіб з жовто-блакитними прапорами та оркестрами пройшли біля церкви Чесного Хреста, вулицями Ягелонською, Красінською та Любельською, через міст Бена. Свято завершилося масовим вічем на березі Стиру, де виступили з промовами Є.Петриківський, І.Власовський, О.Ковалевський. Свої привітання надіслали Галицька та інші волинські “Просвіти”, митрополит Діонисій, Український університет у Празі, Український інститут і Клуб Гетьманців у Берліні, свято відвідали Волинський воєвода Г.Юзефський, віце-воєвода Т.Гіновт-Дзєвалтовський.

“Просвіта” в повіті цілеспрямовано й наполегливо залучала до справи національного відродження мешканців села. Створила широку мережу гуртків за вподобаннями. Першочергову роль тут відігравали вечори й концерти, які вимагали значної попередньої підготовки. Програми цих заходів засвідчують, що мистецька діяльність товариства була багатогранною. Слід назвати хоровий спів, до якого, за свідченням очевидців, залучалися люди різного віку – від наймолодших до літніх. Часто просвітяни виступали під час богослужінь, панахид, були випадки, коли філії самі організовували церковні хори. Загалом просвітянські колективи в переважній більшості виникали на основі місцевих церковних хорів і великою мірою сприяли українізації церкви, зближенню двох музичних сфер – церковної та світської.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Музично-драматична діяльність Луцької повітової Просвіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок