Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> До питання мистецької освіти в Україні

До питання мистецької освіти в Україні

Назва:
До питання мистецької освіти в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
28,65 KB
Завантажень:
63
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Саме по собі естетичне ставлення людини до світу не має власного предмета, воно є універсальним ставленням до всього, що оточує людину, а тому естетичні знання і вміння не є чимось самостійним, вони виступають як аспект всіх знань і вмінь [1].

У кожен історичний період функцію естетичного вдосконалення особистості було особливим чином покладено на конкретні види мистецтва. У добу античності її виконували література і театр, в епоху середньовіччя – архітектура і поезія, Відродження асоціювалося з живописом та скульптурою, Новий час – з музикою та театром. На перетині ХІХ-ХХ століть виник кінематограф (синтетичний вид мистецтва), який перебрав на себе роль найефективнішого засобу естетичного виховання. ХХІ століття – це епоха відео та Інтернету [2].

Мистецька освіта в Україні має глибокі традиції, випробувані часом. Україна подарувала світові геніальних митців і педагогів – Григорія Сковороду, Григорія Ващенка, Василя Авраменка, Василя Кричевського, Олександра Кошиця, Бориса Гмирю, Соломію Крушельницьку, Давида Ойстраха, Володимира Горовиця, Олександра Архипенка.

Освіта – найпродуктивніша інвестиція, що підвищує якість суспільства. Пріоритет освіти важливий ще й тому, що освітня політика минулого періоду призводила до ідеологізації суспільної свідомості й зниження власне духовного потенціалу загальної культури [3].

Методологічною основою і важливим принципом естетичного виховання на сучасному етапі є ідея комплексного підходу, який у реалізації системи естетичного виховання має подвійне значення. По-перше, система естетичного виховання має будуватися так, щоб різні види мистецтва постійно взаємодіяли між собою у процесі впливу на дитину, тобто організовується необхідність тісної взаємодії мистецтва на основі міжпредметних зв‘язків. По-друге, естетичне виховання як виховання засобами мистецтва, так і засобами дійсності повинно стати органічною частиною будь-якого виду виховання [4].

Мистецька освіта, сутність якої, на думку академіка І. Зязюна, полягає у “поєднанні інтелекту і почуттів”, в сучасних умовах має бути складовою естетичного розвитку особистості, разом з формуванням творчості та культури методологічного мислення, стимулюванням пізнавальної й творчої активності у різних видах життєдіяльності людини.

Послідовним кроком у цьому напрямі стала розробка “Національної доктрини розвитку освіти України у ХХІ столітті”, в якій наголошується на необхідності зміни “знаннєвої парадигми” освіти на “діяльнісно-розвиваючу” і обов'язковому переході від інформаційно-репродуктивного навчання до особистісно-орієнтованого [5].

Понад 30 діячів культури, посадовців, народних депутатів різних фракцій виступило на парламентських слуханнях „Культурна політика в Україні: пріоритети, принципи та шляхи реалізації”, які відбулись 20 квітня 2005 року у Верховній Раді, де пріоритетом для себе Міністерство культури і туризму України визначило прагнення „виростити нову людину для нової України”. Відповідно до цього міністерством, зокрема, було ініційовано започаткування великого соціального проекту під назвою „Культура великого народу починається з душі маленької дитини”. Проект передбачає музично-естетичне виховання у дошкільних закладах, музичне й образотворче мистецтво у початковій школі та наскрізне музичне виховання в загальноосвітній середній школі. Важливою складовою цього проекту є програма „Мистецтво як засіб і мета в житті для дітей з фізичними вадами” [6].

2 червня 2005 року з метою врегулювання існуючих проблем в галузі початкової мистецької освіти Президент В. Ющенко підписав Закон „Про внесення змін до Закону України „Про позашкільну освіту”. 22 статтю цього Закону було доповнено абзацом: "Перерозподіл педагогічного навантаження в початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладах (школах естетичного виховання) у зв'язку з вибуттям або зарахуванням учнів протягом навчального року здійснюється керівником закладу" абзац третій статті 28 доповнили реченням: "Забезпечення освітньої діяльності початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (шкіл естетичного виховання) здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів та батьківської плати за навчання".

Отже, згідно з Законом, всі регуляторні питання щодо позашкільної освіти, зокрема і спеціалізованих навчальних закладів, держава бере на себе, а місцевій владі надається право з урахуванням можливостей місцевих бюджетів встановлювати додаткові пільги з оплати за навчання [7].

Завданням естетичного виховання є не тільки розширення художнього сприймання, списку прочитаних книг, почутих музичних творів, а й організація людських почуттів, духовного росту особистості, регуляція і корекція поведінки. Естетичне виховання проникає в усі сфери дитячого життя, воно забезпечується всіма ланками виховання і використовує багатство і різноманітність його засобів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: До питання мистецької освіти в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок