Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Добро та зло

Добро та зло

Назва:
Добро та зло
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,92 KB
Завантажень:
431
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.6


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Центральною категорією моралі є добро. Добро — це вища етична цінність, робити добро — головний регулятив етичної поведінки. Протилежністю добра є зло. Воно є антицінність, тобто щось несумісне з етичною поведінкою. Добро і зло не є «рівноправними» початками. Зло «повторно» по відношенню до добра: воно лише «оборотна сторона» добра, відступ від нього. Не випадково в християнстві і ісламі Бог (добро) всемогутній, а диявол (зло) здатний лише спокушати окремих людей до порушення заповідей Божих.

Поняття добра і зла лежать в основі етичної оцінки поведінки людей. Вважаючи який-небудь людський вчинок «добрим», «хорошим», ми даємо йому позитивну моральну оцінку, а вважаючи його «злим», «поганим» — негативну.

Розглядаючи поведінку людини з етичної точки зору, можна відмітити, що багато поведінкових актів є морально нейтральними, тобто не заслуговують ні позитивної, ні негативної моральної оцінки. Насправді, умивання і одягання, процес їжі, читання, ходьба, відвідини театру — все це поділа, які самі по собі ні етичні, ні аморальні. «Ненульову» моральну оцінку отримують тільки ті дії, які, по-перше, здійснюються навмисно і, по-друге, мають соціальну значущість, тобто прямо або побічно зачіпають інтереси інших людей, створюють або руйнують якісь цінності. Такі дії називають вчинками. Покупка хліба не є вчинок, але якщо людина ділиться хлібом з тим, що голодує або віднімає його у страждающого — це вчинки (одержуючі моральну оцінку з плюсом або мінусом).

У реальному житті зустрічається і добро, і зло, люди здійснюють як хороші, так і погані вчинки. Уявлення про те, що в світі і в людині йде боротьба між «силами добра» і «силами зла» - одна з фундаментальних ідей, пронизливих всю історію культури (Озіріс і Сет — добрий і злий боги в староєгипетській міфології, Ормузд іаріман — аналогічні божества в релігійному ученні персидського пророка Заратустри, інь і ян — добре і зле почала в світогляді стародавніх китайців. Бог і диявол — в християнстві і мусульманстві). Як складається ця боротьба? Що панує в світі — добро або зло? Добрий або злий людина за своєю природою? Можливі різні варіанти відповідей на ці питання. І у зв'язку з цим культура може розглядатися як засіб подолання зла, звіриних, порочних схильностей, властивих людській «натурі» від народження, або ж, навпаки, як грунт, на якому відбувається «псування» людини, від природи «доброго і непорочного, як дитя».

Чи існують добро і зло Насправді? У історії людства були багато битв. Але найбільшою з них є, мабуть, битва між добром і злом. Між благопристойністю і аморальністю, між добросусідством і ненавистю. Всі ми стикаємося в своєму житті з цією битвою і прагнемо робити все від нас залежне для торжества добра, здійснювати добрі справи, вчинки, пов'язані з милосердям і добродійністю. Дітей ми виховуємо у дусі високої моральності.

Яке ж походження наших моральних критеріїв? Що справедливо і що несправедливо? Що є добро і що є зло? Ми живемо в такий час, коли не легко відповісти на ці питання. Поведінка, що розглядається як неприйнятне однією групою людей, може здаватися прекрасною інший. Вчорашні заборони можуть викликати здивування в сьогоднішній повсякденній діяльності. Ймовірно, немає універсально схваленої моделі справедливості і несправедливості. Школи, які були колись джерелом об'єктивних цінностей, раз у раз стають полями ідеологічних битв, на яких ці цінності зводяться нанівець.

Часто нас залишають з вихолощеною формою морального релятивізму – все допускається до тих пір, поки це не приносить шкоди кому-небудь. Чи достатньо високий подібний критерій? Чи не порочимо ми поняттям «Жити і давати жити» найбільш важливе осмислення нами справедливості і несправедливості? Поставте собі питання: чи приймає насправді ваше серце, душа такий моральний компроміс? Це питання спричиняє за собою інший, обширніше питання, яке деякі дуже боязкі люди не насмілюються задавати собі: чи існують абсолютна справедливість і несправедливість? І якщо немає, то чому люди легко випробовують позитивні емоції з приводу одних речей і відкидають інші? Навіть діти виявляють цю властивість, сокровенне відчуття справедливості і несправедливості, яке так само сильно, як зір або слух.

Щоб вести праведну, повну сенсу життя, ми повинні уміти розрізняти добро і зло, вибрати систему цінностей, що направляє нашу поведінку. Інакше наші критерії будуть довільними. Можна навіть поставити собі питання, чому ми повинні присвятити своє життя пошукам добра. Коли ми учимо дітей відрізняти справедливість від несправедливості, ми повинні пояснити їм (і самим собі), чому це дійсно необхідно. У Торе Бог дав людям ряд абсолютних законів і розпоряджень, чітко визначальну справедливість і несправедливість, добро і зло.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Добро та зло

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок