Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Сучасна цивілізація і культура

Сучасна цивілізація і культура

Назва:
Сучасна цивілізація і культура
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,30 KB
Завантажень:
72
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Які основні етапи розвитку пройшла цивілізація у ХХ ст.?

Індустріальне суспільство досягло найвищого розвитку в 1950-60 рр. Тоді мали місце найвищий розвиток корпорацій, зміцнення бюрократичного стилю управління, посилення масової однотипної свідомості.

Від 1975 рр. настає етап якісних перетворень в продуктивних силах – виникає постіндустріальне або інформаційне суспільство (Ю. Хаяші, Токійський університет): виробництво інформаційного, а не матеріального продукту буде рушійною силою розвитку суспільства. Інтенсифікація процесів управління за допомогою отримання і обробки інформації і на основі цього прийняття рішень.

Перша хвиля прогресу приносить аграрну цивілізацію, друга – промислове суспільство, третя – інформаційне. Кожній хвилі притамання певна форма організації: церква і армія (священики і феодали) керують аграрним суспільством, корпорації (бізнесмени) – індустріальним, університети (вчені і професіонали) – постіндустріальним.

У постіндустріальному різновекторність устремлінь трьох сфер – економіки, культури, політики – розхитує стабільність. Наприклад, якщо в політиці основним принципом виступає рівність, то в культурі – принцип пошуку самореалізації людей, які ніколи не є рівним в своїх здібностях. Тому, як і Печчеї, вчені акцентують на першорядній важливості пошуку нової духовної опори, нових культурних цінностей, які можуть згуртувати суспільство, яке розпадається.

Як відбилися тенденції розвитку продуктивних сил – від індустріального суспільства до інформаційного – на культурі ?

Виступи молоді проти капіталістичних цінностей 1960-х закінчилися компромісом і поворотом до традиційних ідеалів, віру в постійну природу людини, скептичне ставлення до революційних змін, які відкидають культуру далеко назад. Соціальна система сучасної Європи базується на головному принципі – принципі свободи, на якому базуються такі інститути: ринкова економіка, парламентська деократія, національна державність. Переважними поглядами людей західної цивілізації на культурні цінності є такі: подолати кризу культури можна лише за рахунок збереження попередніх здобутків. Рівності між людьми не досягнути, бо кожна людина народжується і виростає в різних, умовах, які часто визначають долю людини на все життя, люди різні розумом і зовнішністю, суспільство мусить бути ієрархічним, ним має керувати еліта. Кожна людина мусить мати і любити свою батьківщину, вона нерозривно пов’язана з середовищем і спадком, які обумовлюють певну культуру. Єдина Європа для європейців – це історична і культурна реальність. Набули поширення і погляди неофрейдизму (Еріх Фроммм): людиною рухають несвідомі емоційні спонуки та імпульси – суперечливі прагнення до безпеки – і задоволення (зокрема переважаючими переживаннями і зацікавленнями пересічної людини є кохання, гроші і страх перед злочинністю). Придушення одного з двох суперечних імпульсів зустрічає опір свідомості, всупереч якому подавлені імпульси, потреби, почуття все ж проникають у свідомість обхідними шляхами.

Неофрейдизм підкреслює роль культури і ті суперечності, які викликаються нею: з одного боку, культура стимулює потреби, а з іншого – накладає великі обмеження, які придушують ці ж потреби. В душі людини повсякчас відбувається боротьба між природженими і набутими якостями, між інстинктами – і культурою, мораллю. Внутрішню боротьбу в душі людини можна заспокоїти за допомогою усвідомлення інстинктів і можливістю таким чином їх перемогти. Отже, внутрішні конфлікти вирішуються двояко: або перемагають інстинкти, або норми, закладені культурою.

Важливими висновками є виявлення таких психологічних механізмів які притаманні психіці в більшій або меншій мірі: садомазохістські тенденції щодо людей, руйнівниці щодо світу речей та здатність до автоматичного конформізму (стає як усі, а навзамін отримує відчуття безпеки і захисту).

Серед досягнень сучасної цивілізації треба відзначити такі. Краще задовольняються пореби людей. Особливо у розвинених країнах. Творчість і інтелектуальна праця витісняють традиційні форми праці, збільшилася середня тривалість життя, переможено багато хворіб. Знизився рівень неписьменності та підвищилася енергоозброєність кожної людини. Трудова етика європейської цивілізації запанувала повсюдно. У порівнянні з серединою ХХ ст. у п’ять разів валовий продукт, що виробляється на планеті. Виробництво зерна збільшилося у 2.6 разів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Сучасна цивілізація і культура

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок