Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Аналіз естетики тексту: Фрідріх Ніцше “По той бік добра і зла”

Аналіз естетики тексту: Фрідріх Ніцше “По той бік добра і зла”

Назва:
Аналіз естетики тексту: Фрідріх Ніцше “По той бік добра і зла”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,17 KB
Завантажень:
142
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Аналіз тексту з естетики

Для цього аналізу я обрав твір Фрідріха Ніцше “По той бік добра і зла”. Ще на минулому курсі на заняттях з філософії ми аналізували його роботу „Антихрист” і мені дуже сподобались його оригінальні, не схожі на інші, але й разом з тим логічні судження. Він пише таке, що с першого погляду шокує, що мозок з першого разу відмовляється сприйняти та зрозуміти. Але якщо вистачить терпіння... То невдовзі читачу відкриється дивний світ парадоксу Фрідріха Ніцше. Ніцше дуже любив говорити парадоксами, що видно також і у

“По той бік добра і зла”. Він і тут ніби бажає шокувати читача. Він робить це, застосовуючи слова “добро” і “зло” у звичних для всіх значеннях, а потім пише, що віддає перевагу злу, а не добру. В книзі “По той бік добра і зла” він насправді намагається змінити розуміння понять “добро” і “зло” у читача, але при цьому прагне, за виключенням деяких моментів представити це так, ніби він виступає за “зло”, і, навпаки, відрікається від “добра”. Ніцше говорить, наприклад, що помилково домагатися перемоги “добра” та зникнення “зла”, це чисто англійский погляд, властивий “цьому телепню Джону стюарту Міллю” (також за словами Ніцше, який його речі недолюблював). І все одно кінець кінцем його думки стають зрозумілими і будь-який читач, навіть той, що має протилежні погляди, захоплюється ним.

Отже що відбувається по той бік добра і зла... Твір з такою назвою став логічним продовженням повістей “Так сказав Заратустра” та ”Антихрист”. Наступним після концепції надлюдини та розвінчання релігії світового масштабу – християнства. В усій своїй творчості Ніцше піддає сумніву загальноприйняті погляди.

Продовжимо розгляд “По той бік добра і зла”... На перший погляд відразу можна сказати про що цей твір. Ну звісно про добро і зло, про одвічне їх взємоіснування і боротьбу, про те, що є одним а що є іншим. Але... читаючи перші глави взагалі неможна зрозуміти, що автор має на увазі – якісь зовсім розрізнені фрази, нелогічні судження. “Предположим что истина есть женщина, - как? Разве мы не вправе подозревать, что все философы, поскольку они были догматиками, плохо понимали женщин? … Воля к истине, которая соблазнит нас еще не на один отважный шаг, та знаменитая истинность, о которой до сих пор все философы говорили с благоговением, - что за вопросы предъявляла уже нам это стремление к истине! … После довольно долгих наблюдений за философами и чтения их творений между строк я говорю себе, что большую часть сознательного мышления нужно еще отнести к деятельности инстинкта” – ось деякі цитати. А до чого тут добро і зло, спитаєте ви? Звісно, ні до чого, але... але і тільки про нього тут і написано... І дійсно, яка назва твору? “По той бік добра і зла”. По той, а не по цей. Ніцше намагається відокремитись від них (добра і зла), стати над ними, відкинути будь-які стереотипи (в філософії це називається терміном “трансцендентне” – те, що існує ззовні розуміння, вище). І дійсно, так легше оцінювати і добро і зло, казати що гарне, а що погане. Чи можете ви дати оцінку двом, наприклад, політичним партіям, якщо ви є членом однієї з них? Звісно, ні. Щоб це зробити, треба бути цілком незалежним і, навіть, не належати до якоїсь третьої партії, бо тоді об’єктивність також втрачається. А найбільш ідеальний варіант, взагалі не бути зацікавленою в цьому особою, тоді вам буде байдуже до всіх цих партій і ваша оцінка буде найоб’єктивнішою. Ось на такому простому прикладі я намагався пояснити, що мав на увазі Ніцше, яким чином він доводив і обумовлював свою точку зору.

“И праздник праздников настал для нас, час славы бранной: пришел друг Заратустра, гость желанный; Смеется мир завеса порвалась, В объятьях брачных с светом тьма слилась…“ Написав Ніцще на заверщення. І знову світло і пітьма злились в обіймах, а він немов стоїть у стороні і посміхаючись спостерігає за ними.

Отже Ніцше в своєму творі намагався розв’язати моральну дилему добра і зла. Навіть можна зробити деяку аналогію із М. Булгаковим та його “Майстром і Маргариттою” , що буде розглянуто нижче. І той і інший розв’язували одне й те саме питання, тільки кожен у своєму стилі....

Аналіз художнього твору

Для аналізу я обрав твір “Майстер і Маргарита” Михайла Булгагова. Його ще називають вершиною творчості цього видатного письменника. Цікавою його(твору) особливістю на мій погляд є той факт, що неможливо точно визначити його жанр. З одного боку це історична повість, з іншого – фантастика, з третього – філософія... Ті, хто читали цей твір захоплювались одночасно і діалогами Іешуа з Понтієм Пілатом, і дивними вигадками помічників Воланда: Фагота та кота Бегемота, історією кохання Майстра та Маргарити, та й взагалі чарівною у всіх сенсах атмосферою роману. Автор вміло поєднав пригоди Воланда з його свитою у Москві того часу, історію життя Іісуса Христа у Єрусалимі та одвічне філософське питання боротьби добра за злом.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Аналіз естетики тексту: Фрідріх Ніцше “По той бік добра і зла”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок