Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Учнівська молодь: проблеми самореалізації інтелектуального потенціалу

Учнівська молодь: проблеми самореалізації інтелектуального потенціалу

Назва:
Учнівська молодь: проблеми самореалізації інтелектуального потенціалу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,42 KB
Завантажень:
60
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Українське суспільство перебуває в перехідному періоді, який характеризується суттєвими трансформаційними процесами. За цих умов особливого значення набуває потреба вивчення різнопланових проблем молоді, аналіз особливостей процесів її соціалізації, визначення основних тенденцій та характерних рис формування та розвитку нової молодіжної генерації українського суспільства.

На жаль, подальший розвиток теорії та практики соціологічних досліджень у галузі виховання та самореалізації особистості стримується, на наш погляд, відсутністю науково-обгрунтованої концепції становлення та розвитку духовно-творчого потенціалу молоді, а також хаотичним переходом методологій і теорій з інших дисциплін, які часто-густо запозичені з різних галузей наукового пізнання та мають недостатній рівень валідності у вивченні та аналізі неоднозначних проблем української молоді.

З іншого боку, перехід технологій вивчення та аналізу нових парадигм у царину психолого-педагогічних досліджень проблем молоді завжди корисний, водночас не завжди успішний та результативний (1).

Так, загальні результати у створенні соціологічної теорії особистості, молоді та інших соціальних спільнот і структур українського суспільства розчарували багатьох вчених у правомірності підходів до проблеми (2).

Одна з помилок – це допущення стабільної характеристики в багатьох застосованих теоріях. Адже більшість теорій традиційно зосередила свою увагу на стані руху і змін соціальних структур українського суспільства (3).

З іншого боку, аналіз динамічного, постійно змінюваного процесу, без налагодження діагностики “зворотнього зв”язку” між державними установами та молодіжною спільнотою також слугує доказом нестабільності та неефективності соціальних програм молодіжного спрямування (4).

Інша помилка – не спрацювання соціологічних та психолого-педагогічних теорій – полягає у неправильному їх застосуванні, без належного наукового обгрунтування та експертизи методологічних та методичних підходів, етапів, інструментарію.

Суттєвим фактором у реалізації еволюційного реформаторства, забезпечення рівноваги, стійкого балансу різних політичних, етнічних, конфесійних, соціально-професійних та кваліфікаційних спільнот може стати ризиковий, нинішній аморфний та незавершений процес самоідентифікації та політичної структуризації молоді як потужного феномена суспільного життя в Україні (5).

За таких обставин у суспільному житті може виникати ситуація наростання соціально-психологічного потенціалу, який має тенденцію переходу від цивілізаційного руху в стихійний, не прогнозований, неадекватний.

На думку провідних соціологів України, здобута політична свобода, на жаль, поки що не несе належної цінності для молоді, особливо учнівської та студентської, яка часто-густо переймається навчанням, пізнанням, спілкуванням та пошуками місця майбутнього працевлаштування. За цих умов поведінка молодої особи визначається подекуди не лише раціональними, прагматичними, але й ірраціональними, підсвідомими факторами (6).

Так, експертне опитування, здійснене Інститутом соціальних досліджень Національного університету “Острозька Академія” серед батьків молоді Рівненщини, дозволило отримати результати, які свідчать про зростання соціально-психологічного напруження серед учнівської молоді.

За оцінками батьків, серед учнівської молоді відбуваються такі зміни:

№ п/п Соціально-психологічне напруження Відсотки

1. Збільшується байдужість 35,1

2. Поширюється роздратованість 17,5

3. Зростає недовіра до батьків 16,6

4. Зростає агресивність суджень та поведінки 7,9

На жаль, відсутність значних результатів розвитку українського суспільства викликає у молодіжному середовищі розчарування, втому, роздратування, озлобленість та страх перед майбутнім самостійним життям. Як наслідок, у молодіжному середовищі відбувається ескалація надзвичайно потужного негативного потенціалу.

Соціально-психологічний дискомфорт виникає також на основі довгочасних та вимушених взаємовідносин із приятелями в “малоінформативному” середовищі, коли виникає ситуація “сенсорного голодування”. Адже відсутність нової, емоційно наповненої інформації створює дефіцит позитивних емоцій і провокує психологічну несумісність учнівської молоді та традиційних соціальних норм і цінностей. Відтак, зростання психологічного дискомфорту серед учнівської молоді і провокує формування девіації – збільшення вживання тютюнових виробів, алкогольних напоїв, залежності від наркотичних речовин, які створюють ілюзію ейфорії у задоволенні потреб особистості (7).

У свою чергу, деформація відомчих, соціальних та навчальних взаємозв”язків, втрата моральних та культурних цінностей загальнолюдського характеру зумовлюють відчуження учнівської молоді від цивілізаційних способів вирішення своїх проблем, сприяють відтворенню біосоціальних механізмів задоволення власних потреб (8).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Учнівська молодь: проблеми самореалізації інтелектуального потенціалу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок