Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Естетичний смак

Естетичний смак

Назва:
Естетичний смак
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,95 KB
Завантажень:
274
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Теоретичний інтерес до проблеми естетичного смаку формується у XVII ст. Це було, з одного боку, пов'язано, з розвитком нових течій мистецтва XV – початку XVII ст., що ламали старі канони і породжували потребу в універсальних критеріях їх оцінки. З іншого боку, розвиток індивідуальності, започаткований епохою Відродження, порушував питання про можливість суб'єктивної, самостійної оцінки художнього твору, яка грунтується на почутті естетичного задоволення або смаку. Поступово почали нашаровуватися перші уявлення про естетичний смак і суміжні поняття, що допомагають збагнути його природу:

Витоки проблеми естетичного смаку можна знайти в традиціях французької естетики представниками якої були Н. Буало, Ш. Мон-теск'є, Вольтер. Виховані на принципах естетики класицизму, вони розглядали смак з позицій раціоналізму, певної нормативності. Зазначимо, що проблема співвідношення смаку і норми до цього часу є предметом теоретичних дискусій. Англійський філософ Антоні Шефтс-бері виводив смак з людських відчуттів, а потім повністю «переводив» цю проблему у сферу морально-етичних відносин.

Історія докантівської естетики зафіксувала ще один цікавий аспект проблеми: співвідношення загальності і суб'єктивності естетичного смаку. Так, Френсіс Хатчесон вважав, що естетичний смак – це категорія загальна, а Девід Юм наполягав на його суб'єктивності. Така альтернативність не дала змоги сформувати в історії естетичної думки ідеї діалектичного взаємозв'язку між об'єктивним і суб'єктивним, абсолютним і відносним, загальним і частковим.

Особливе місце у вивченні природи смаку належить, як ми вже зазначали, німецькому філософу І. Канту. Він вперше сформулював антиномії (суперечності) судження смаку і наполягав на суспільно-індивідуальному характері естетичних смаків.

Естетичний смак виник і розвивається під безпосереднім впливом суспільно-історичної практики – його об'єктивної основи і критерію. Саме це зумовлює відносний характер естетичного смаку. Суперечності змінюються у процесі естетичної та художньої діяльності людини, зокрема в творах мистецтва. Загальнолюдська здатність діяти та творити за законами краси завжди конкретизується в естетичному досвіді стосовно досягнутого рівня культури і реальної міри її засвоєння. Власне, це і породжує різноманітність смаків. Саме смак є емоційною формою активності естетичного суб'єкта. Він не тільки несе в собі творчі начала та інтуїцію узгодженості форми і змісту, а й виражає їх як самопочуття цього суб'єкта.

У пізнання практика входить як критерій об'єктивної істинності теоретичних знань. В естетичному смаку вона зливається з внутрішнім станом людини: естетична насолода самодостатня у своїй безпосередності. І тільки конкуренція різноманітних смаків співвідносить і ранжирує їх, виробляє інтегральний, загальнозначущий еталон чуттєвих уподобань людей у вигляді естетичного ідеалу.

Про естетичний ідеал особи можна судити, виходячи з того, що вона вважає прекрасним чи потворним, комічним чи трагічним. Ідеальне уявлення про прекрасне має важливе практичне значення. Естетичні смаки та ідеали є елементами єдиної системи: немає доброго смаку без ідеалу, не може бути ідеалу, якщо не вихований смак.

При аналізі проблеми естетичного смаку постає питання про причини протиріччя: з одного боку – визнання права особи на індивідуальний смак, а з іншого – неприйняття іншої естетичної оцінки.

90

Відомо, що в житті є, безперечно, виняток, коли про смаки дійсно не сперечаються. Ми маємо на увазі фізіологічний смак. Скоріше, тут йдеться не про смак, а перевагу, яку віддає особа, наприклад, солодкому чи солоному, гарячому чи холодному. Такі властивості об'єктів не зачіпають інтересів іншої особи.

Естетичний смак, безперечно, також індивідуальний, але, як уже зазначалося, належить до зовсім іншої сфери – сфери суспільної, соціальної. Естетичний смак не є вродженою якістю людини, і його не можна зводити до психофізіологічного інстинкту, до простих реакцій. Це соціальна здатність людини, яка формується, як і інші соціальні здібності, в процесі виховання й освіти людини.

Особливої увагу заслуговує розгляд співвідношення: смак і оцінка. Естетичний смак не можна зводити до оцінки. Адже смак є важливою характеристикою особистісного становлення, що відображує рівень самовизначеності людської індивідуальності, тобто прийняттям чи відкиданням культурної, естетичної цінності. Тому важливо зрозуміти естетичний смак як здатність особи до індивідуального відбору естетичних цінностей, а саме до саморозвитку і самоформування.

Дійсно, людина, яка має розвинений естетичний смак, відрізняється певною завершеністю, цілісністю, тобто є не просто індивідом, а особистістю. Важливо зрозуміти, що особистість крім індивідуальних особливостей – стать, вік, колір волосся і очей – має також індивідуальний внутрішній духовний світ, специфічні соціальні цінності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Естетичний смак

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок