Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Визначення поняття «творчість»

Визначення поняття «творчість»

Назва:
Визначення поняття «творчість»
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,38 KB
Завантажень:
66
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Серед теоретичних проблем естетичної науки проблема художньої творчості посідає особливе місце, адже традиційно творчість вивчалася психологічною наукою, що визначала її як діяльність. результатом якої є створення нових матеріальних і духовних цінностей.

Спроби осмислити творчість як філософську категорію, що має складну внутрішню понятійну структуру, робилися дослідниками неодноразово. У загальнотеоретичному плані творчість інтерпретуєть-

121

ся як діяльність, що породжує щось якісно нове, чого ніколи раніше не було.

Аналіз специфіки творчості слід здійснювати, з'ясувавши передусім питання про об'єм поняття «нове» та з урахуванням того, що йдеться про «принципово нове», раніше невідоме. Пов'язуючи творчість із створенням нового, слід чітко виявляти його критерії, відрізняти якісно нове як результат творчості від кількісного принципу аналізу нового, від нового як тиражування або шаблонної роботи.

Особливу увагу слід звернути на такі ознаки творчості, як «неповторність», «оригінальність», «суспільно-історична унікальність». Виходячи з концепції творчості як «опанування вже існуючим багатством культури», слід визнати, що опанування створеним має елементи новизни лише для конкретного індивіда. Така орієнтація руйнує творчість як оригінальність, як суспільно-історичну унікальність.

Творчість як опанування створеного може розглядатися лише в межах педагогіки, виховання людини, стимулювання її інтересу до знань, до культури.

Важливим аспектом вивчення творчості є розгляд питання про види творчості, адже та чи інша концепція складається залежно від того, «звужено» чи «розширено» тлумачиться творчість. Намагаючись підняти авторитет будь-якої професії, дослідники іноді штучно підкреслюють її творчий характер. Реально це буде шаблонна діяльність, яка не може претендувати на створення якісно нових цінностей. Мова має йти про розвиток морального світу людини, формування у неї почуття відповідальності, професійної гордості, обов'язку тощо. На наш погляд, слід чітко розмежовувати поняття «творчість» і «ремесло». Творчість обов'язково містить опанування ремесла, яке виступає як своєрідний трамплін для творчості, сприяє накопиченню творчого досвіду. Проте ремесло як культура трудових професійних навичок і технічних прийомів не передбачає обов'язкового «прориву» в творчу сферу.

В історії естетики робилися спроби визначити специфіку ремесла і мистецтва. У цьому плані заслуговує на увагу точка зору І. Канта, який обгрунтував відмінність мистецтва від природи: «мистецтво відрізняється від природи як діяння від діяльності або дій взагалі, а продукт чи результат мистецтва відрізняється від предмета природи як твір від дії.

Мистецтвом треба було б назвати лише творення через свободу, тобто через свавілля, яке обирає як основу своєї діяльності розум».

Порівнюючи людську діяльність з мистецтвом. Кант чітко розмежовував практичну і теоретичну діяльність, уміння і знання. Людина, 122

яка добре працює за зразками, за шаблонами, не здатна створювати витончені мистецькі твори. І. Кант вважав, що мистецтво відрізняється від ремесла саме тим, що перше (витончене мистецтво) приємне само по собі, це гра, позбавлена доцільності, а ремесло – це справа, звичайна річ, що приваблює лише результатом – заробітком.

Кантівське протиставлення витонченого мистецтва і ремесла слід аналізувати як зразок метафізичного розриву естетичної та практичної діяльності.

Проблема видів творчості має і такий аспект, як обумовленість творчості тією сферою культури, в якій вона реалізується: наука, мистецтво, техніка, політика, педагогіка тощо. А це вимагає виявлення своєрідності психології творчості у кожній з них, а також характеру відношень між ними.

Реалізація творчості у сфері мистецтва пов'язана з художньою творчістю, в основу якої покладено процес створення нових естетичних цінностей. Водночас поняття «художня творчість» потребує певної деталізації, яка дасть змогу з'ясувати специфіку творчості митця у кожному конкретному виді мистецтва. Більш цілісне уявлення про художню творчість можна скласти за видами творчого процесу:

Такий розподіл допомагає побачити, скільки самобутнього, індивідуального з точки зору психології творчості містить, наприклад, музика як мистецтво композитора і музика як мистецтво виконавця, якою мірою творчість поета відрізняється від творчості актора.

Митці, творчість яких має прямий характер, яскраво виражають одну з найважливіших рис мистецтва – його об'єктивно-суб'єктивний характер. Письменник чи композитор використовує єдину об'єктивну основу – навколишній світ, життя в усій його складності та багатогранності. Пізнаючи об'єктивну дійсність, художник відбирає ті її сторони і вияви, які найповніше розкривають його власний внутрішній світ, світогляд, смаки, мистецьку позицію. Митець не обмежений у пошуках життєвого матеріалу, повністю вільний у виборі тем майбутнього твору.

Специфіка прямого виду творчості має ще одну важливу рису:

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Визначення поняття «творчість»

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок