Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Естетичні проблеми просвітництва

Естетичні проблеми просвітництва

Назва:
Естетичні проблеми просвітництва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,80 KB
Завантажень:
86
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Естетику періоду Просвітництва слід розглядати як складову частину нової культурно-історичної доби в Європі, визначальним моментом якої була безмежна віра у перетворюючі можливості науки. освіти.

Теоретичні пошуки О. Баумгартена збігаються з розвитком естетики Просвітництва, що виникає як відображення антифеодального руху в країнах Європи. У цю епоху докладаються значні зусилля для поширення знань серед усіх верств суспільства. Освіті належить провідна роль у прогресивному русі людства до загального добра і справедливості. Ідеї Просвітництва не несли в собі революційного запалу, проте саме вони започаткували те соціальне піднесення, яке завершилося Великою французькою революцією 1789–1794 рр.

ВОЛЬТЕР

(1694–1778,

справжнє ім'я Франсуа Марі Аруе) – письменник, філософ, публіцист. Автор праць «Роздуми про трагедію» (1730), «Храм смаку» (1733), «Коментарі до Корнеля» (1764) та ін.

Провідною ідеєю Просвітництва є розум, який опановує природу, адже вона «побудована розумно» й може бути пізнана раціональним шляхом. Особливого значення у цей період набуває поняття «гармоніям, котре розглядається (разом з розумом) як основа Всесвіту. Діячі Просвітництва боролися за утвердження «царства розуму», що грунтуватиметься на «природній рівності» людей. Через морально-політичне виховання вони мріяли пом'якшити природжений егоїзм людей, зробити людину громадянином. Змістовим центром моралі, філософії, мистецтва, навіть релігії у її модифікованому варіанті стала проблема людської особистості. І не дивно, адже увесь комплекс соціальних умов сприяв формуванню більш діяльної, самостійної та ініціативної особи.

Естетика французького Просвітництва пов'язана передусім з теоретичними розробками Вольтера, який начебто належав двом епохам:

класицизму й Просвітництву. Він поділяв правила класицизму щодо канону, спираючись на який треба «будувати» художні твори. Водночас Вольтер визнавав відносність художніх смаків, їх плинність. Взагалі категорія «слідку» посідає особливе місце в поглядах Вольтера і синтезує інші категорії та поняття естетики. Саме спираючись на смак, філософ намагається виявити природу прекрасного. Красу та її вищий вияв – прекрасне – слід шукати у природності й звичайності (простоті). У свою чергу, естетичний смак визначається Вольтером як «співчутливість до прекрасного».

Важливе місце в естетичній спадщині Вольтера посідає проблема трагічного, аналіз якої філософ органічно поєднує з літературно-кри-

тичним розглядом творчості славетного англійського драматурга Уїлья-ма Шекспіра.

Творчості Вольтера властива модернізація жанрових обмежень трагедії. Він усе ще продовжує використовувати форму класицистичної трагедії, проте сміливо насичує свої твори антидворянськими ідеями, закликаючи до моральної рівності людей. Аналізуючи твори Шекспіра, Вольтер визнає, що це яскравий, самобутній талант, і водночас звинувачує драматурга у відсутності «високого смаку», у руйнуванні канону. Певна суперечливість поглядів Вольтера відчутна і в його власних трагічних творах. Вольтер є автором трагедій «Брут» і «Магомет», у яких пропагує гуманність, засуджує тиранію, визнає антиморальними будь-які вияви фанатизму. Проте усі ці принципово нові концептуальні засади він «вкладав» у стару, класицистичну форму.

Слід наголосити на одному з аспектів поглядів Вольтера, що вплинув на подальший розвиток усієї естетики Просвітництва. Це постановка і розробка проблеми естетичного виховання. Значну роль у процесі становлення естетичних уявлень, естетичного смаку відігравало, на думку діячів Просвітництва, мистецтво, яке в XVIII ст. розвивалося в умовах різних типів художнього мислення:

Можна стверджувати, що надзвичайно високий рівень розвитку європейського мистецтва цього періоду багато в чому завдячує тісним контактам з філософією, представники якої, у свою чергу, виступали і як теоретики, і як практики мистецтва.

ДЕНІ ДІДРО (1713–1784) – не лише широко відомий естетик, автор таких робіт, як «Трактат про прекрасне» (1751), «Про драматичну поезію» (1771), «Парадокс про актора» (1773–1778), а й фахівець у царині образотворчого мистецтва. Він уважно стежив за розвитком мистецтва. Його «Салони» були блискучими оглядами паризьких виставок з 1759 до 1781 р. Саме в цих оглядах-есе формувалися шляхи подальшого розвитку мистецтва, обґрунтовувалась хибність класицистичних міфологічних сюжетів, штучність, театральність композицій. Дені Дідро намагався максимально використовувати можливості художньої критики для утвердження прогресивніших, на його думку, художньо-творчих орієнтацій, зокрема французьких живописців Жана Батіста Сімеона Шардена і Жана Батіста Грьоза.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Естетичні проблеми просвітництва

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок