Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> До питання технології розробки музейно-педагогічних програм

До питання технології розробки музейно-педагогічних програм

Назва:
До питання технології розробки музейно-педагогічних програм
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,48 KB
Завантажень:
27
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Поняття «технологія» набуває значення в процесі становлення постіндустріального інформаційного суспільства, розвиток якого визначають інформаційно-комп’ютерні технології, що розширили використання, а й відповідно і сферу дослідження даного явища. В 60-ті роки ХХ століття, це поняття починає використовуватися в педагогіці та психології для означення соціальних технологій та інтенсивно досліджується науковцями США та Англії. У вітчизняній науці соціальні технології стали предметом самостійного педагогічного аналізу наприкінці 80-х років (В.П. Безпалько, Н.Ф.Тарасенко). Ґрунтовна розробка з метою впровадження педагогічних технологій у практику відбувається у 1990-і роки (І.Б.Котова, І.П.Підласий, С.А.Смирнов, Є.М.Шиянов та ін.). В контексті дослідження соціальних технологій, починаючи з 1990-го року, розроблялися проблеми технологій в сфері культури, культурно-дозвіллєвих технологій (М.А.Аріарський, А.Д.Жарков, Л.С.Жаркова, А.Лєвінсон, В.М.Чижиков).

Отже, сучасна педагогічна теорія, яка виявила готовність до осмислення і використання технологічного підходу до виховання, визнаючи його доцільність і раціональність, вважає небезпечним механічне перенесення розуміння сутності виробничо-промислових, як і інформаційних технологій у соціально-гуманітарне середовище, тим більше — використання такого підходу в музейно-педагогічній практиці. Не заглиблюючись у питання історичного розвитку соціальних технологій, спробуємо дати відповідь на запитання: в чому полягає розуміння сутності «технологія розробки музейно-педагогічних програм»? Оскільки ця проблема, на наш погляд, ще не досліджена, слід зазначити, що серед науковців окремо розглядалися проблеми організаційних засад діяльності музею, окремо і методика музейно-педагогічної діяльності (напрями, форми, методи, прийоми, засоби).

Зрозуміло, що технологія розробки музейно-педагогічних програм належить до соціальних технологій, а не виробничо-промислових чи інформаційно-комп’ютерних. В соціальних технологіях «вихідним і кінцевим результатом виступає людина, а головним параметром зміни — одна або декілька її властивостей». [1, С. 247–248] На думку науковців, соціальні технології більш гнучкі і не мають такої жорсткої послідовності, як промислові, але вони обов’язково передбачають зворотній зв’язок, який допомагає виявити »слабкі ланки« і додатково »доопрацювати« з окремими учасниками процесу. Технологічний процес загалом передбачає наявність формального ряду структурних компонентів. Щодо соціальних технологій, характерними з них є такі (В.П.Беспалько, А.Д.Жарков , І.Б.Котова, С.А.Смирнов, Є.Н.Шиянов)

• врахування соціального замовлення;

• чітке визначення кінцевої мети;

• чітке визначення завдань (проміжних та кінцевого), що дає змогу розробляти об’єктивні методи контролю за досягненням мети;

• можливість мінімізації кількості випадків, коли суб’єкт діє у нестандартній ситуації.

При розробці музейно-педагогічних технологій виникає потреба у переосмисленні завдань музейної діяльності і проведенні необхідних соціологічних досліджень в цьому напрямі. Необхідно також з’ясувати, які зміни відбуваються у сучасному музейному середовищі і чому? Як відвідувачі сприймають музеї? В чому полягають мотиви їх відвідувань і на що вони розраховують? Проведення досліджень, сприятиме вирішенню поставлених завдань, дозволить визначити межі застосування технологій в музейній практиці, виявить потенціал музейної комунікації, дасть можливість визначити кінцеву мету музейно-педагогічної програми.

У зв’язку з цим постає проблема з’ясування сутності «кінцевого продукту» роботи музею? Ми поділяємо думку вченого-музеєзнавця з Великобританії А.Хаттона, який вважає, що без ґрунтовних попередніх опитувань відвідувачів і опитування їх після огляду експозиції або іншого заходу не можна виявити запитів і потреб відвідувачів й відповідно виявити рівень ефективності музейно-педагогічної роботи. Визначення суспільних потреб, які можуть бути задоволені в музейному середовищі, справа складна і вкрай важлива для побудови музейно-педагогічних технологій. [3, С. 85]

До тих пір «поки технологія не створена домінує індивідуальна майстерність. Але рано чи пізно вона поступається місцем »колективній майстерності«, концентрованим виразом якої і є технологія». [2, С. 570] Далі І.П.Подласий проводить порівняльний аналіз індивідуальної майстерності і загальної технології. (Таблиця 1)

Отже, є підстави говорити про елементи технологізації гуманітарної сфери, використання яких робить процес впливу на особистість більш ефективним.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: До питання технології розробки музейно-педагогічних програм

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок