Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Тематика у хороводах

Тематика у хороводах

Назва:
Тематика у хороводах
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,24 KB
Завантажень:
30
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
У найдавніших піснях-хороводах в основному відтворюється землеробська тематика. Дія розгортається у формі запитань однієї і відповідей іншої групи, тобто у формі колективного діалогу. У класичній пісні-грі "А ми просо сіяли, сіяли", яка найтісніше пов'язана з весняною обрядовістю, у першій частині ілюструються сільськогосподарські процеси. Майже у всіх варіантах цього хороводу (українських, російських, білоруських) зустрічаємо розповіді про сіяння проса - найдревнішого культурного злаку на території Східної Європи.

Композиційне хоровод "А ми просо сіяли, сіяли" будується надзвичайно просто, але саме в цій невимушеності його привабливість. І хоча домінуюча роль належить музиці та поезії, слід зауважити, що тут є необмежена свобода і для хореографічної імпровізації: різноманітні ходи, притупи, виробничо-ілюстративні рухи. Вони допомагають розкрити і драматургічну основу сюжету, який і досі вабить дослідників-етнографів, фольклористів, мовознавців, театрознавців та ін.

У чому ж секрет довголіття цієї народної перлини? Два ключі (лінійне шикування виконавців) під слова пісні то наступають один на одною, то відступають. Здавалось, де ж ті мудрощі? Та зупинімось на цьому хороводі докладніше.

I ключ (дівчата).

1-3-й: такти. "А ми просто сіяли, сіяли", побравшись за руки, дівчата наступають на лінію парубків.

4-6-й такти. "Ой, див, ладо, сіяли, сіяли", - дівчата відступають від парубків.

II ключ (хлопці).

1-3 -й такти. "А ми просо витопчем, витопчем", парубки, побравшись за руки, просуваються до дівчат.

4-6-й такти. "Ой, див, ладо, втопчем, витопчем", хлопці відступають від дівчат.

Першого разу дівчата, наступаючи на парубків, йдуть простим танцювальним кроком. Це дає змогу зобразити виробничий процес сіяння проса.

Другого разу парубки виконують прості кроки в поєднанні з потрійним притулом: наприклад, чотири кроки вісімками (1-й такт), два - потрійними притулами (2-3-й такти). Парубки мажуть виконати і кроки-притупи (на кожну чверть - крок-приступ на всю стопу).

Топтання - один з найбільш архаїчних способів обмолоту у древніх слов'ян. Подальші рядки свідчать про завершення процесу обмолоту проса: випускають коней, щоб швидко витоптати, тобто обмолотити просо:

А ми коней випустим, випустим.

Ой, див, ладо, випустим, випустим.

З плином часу завдяки розвитку сільськогосподарського виробництва, його культури, з переходом з підсічної системи землеробства до переложної та трипільної епізод з кіньми мав уже інше значення, і в термін "топтання" вкладається новий зміст. Саме це дає поштовх подальшому розвитку обрядової гри, тобто поступовому створенню її другої частини.

Діалогічний спір між двома ключами за потраву кіньми проса закінчується тим, що потерпіла сторона не хоче ні грошей, аніякого викупу, крім красної дівиці.

- А за що ж вам викупляти, викупляти? Ой, див, ладо, викупляти, викупляти?

- А ми дамо сто срібних, сто срібних, Ой, див, ладо, сто срібних, сто срібних.

- Не візьмемо й тисячі, тисячі. Ой, дав, ладо, тисячі, тисячі.

- А ми дамо дівчину, дівчину. Ой, див, ладо, дівчину, дівчину.

- А дівчину возьмемо, возьмемо, Ой, див, ладо, возьмемо, возьмемо.

Як правило, одна з дівчат переходить до протилежного ключа. Разом з цим найелементарнішим вирішенням проблеми подаємо дещо ускладнені варіанти. Дівчата, шикуючись одна за одною у горизонтальний ключ, проходять у ворітця, створені чоловічим вертикальним ключем. Ворітця зачиняються тільки перед тією дівчиною, яка переходить до чоловічого ключа. Решта дівчат повертається на вихідні місця.

Таким чином, друга частина хороводної гри має зв'язок з весільним обрядом. Тут ми маємо протиставлення двох сторін (рід молодої та молодого). В результаті довгого торгу (зауважимо, саме торгу, а не викрадення!) одна з сторін за елементарні порушення відкупається красною дівицею.

Безперечно, з плином часу друга частина стала домінуючою. Від старого магічного обряду топтання проса залишилось кілька рядків тексту (залежно від варіанта хороводу). Нагадаємо, що раніше хоровод виконували тільки дівчата.

Варіанти, що дійшли до нас, не тільки не виключають чоловіків, а й надають їм домінуючу роль у ключі, коли вибирають дівчину.

Імітація хліборобських рухів характерна для хороводів "Льон", "Огірочки", "Мак".

У хороводі "Хрін" усі без винятку учасники ілюструють текст.

В Україні існують також і чоловічі хороводи, що, зазвичай, тією чи іншою мірою відтворюють певні трудові процеси ("Шевчик", "Коваль").

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Тематика у хороводах

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок