Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Мистецька школа Олекси Новаківського у 20-30 рр. ХХ ст

Мистецька школа Олекси Новаківського у 20-30 рр. ХХ ст

Назва:
Мистецька школа Олекси Новаківського у 20-30 рр. ХХ ст
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,09 KB
Завантажень:
97
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
1.1. Мистецька освіта в Україні на поч. ХХ ст.

Так, на Буковині, у Чернівцях, діяла в 1899-1909 роках приватна художня школа М. Івасюка, в якій він реалізував педагогічні засади, почерпнуті ним у його Alma mater — Віденській академії мистецтв, а пізніше — у Мюнхені, де мистець стажувався впродовж десяти років.

На півдні України, в Одесі, була заснована ще в 1895 році Одеська рисувальна школа, де довгі роки викладав талановитий мистець і педагог — К. Костанді. В 1899 р. ця школа була підпорядкована Петербурзькій академії мистецтв.

На Слобожанській Україні, у Харкові, в 1869-1896 роках дуже успішно функціонувала приватна рисувальна школа М.Раєвської-Іванової, яка згодом, в 1912 p., також була перетворена у державний навчальний заклад — Харківське художнє училище, навчальні програми і плани якого були під контролем Петербурзької академії мистецтв.

На Наддніпрянській Україні, у Києві, заданими В.Павловського, перед першою світовою війною налічувалось понад півтора десятка приватних малярських шкіл, керованих, переважно, мистцями петербурзького "академічного" вишколу. Найбільш національно виражене обличчя серед них мала Київська рисувальна школа М.Мурашка, що діяла в 1875-1901 роках на кошти українського мецената Івана Терещенка. Симптоматично, що М.Мурашко всіляко опирався перетворенню своєї школи у державну установу та підпорядкуванню її Петербурзькій академії мистецтв, справедливо вважаючи, що нав’язувана Петербургом бюрократична регламентація навчального процесу вбила б у школі живий творчий дух. З рештою, так і сталось — по смерті І.Терещенка в 1901 році школа була реорганізована у Київське художнє училище, далеке від навчальних методів М.Мурашка повністю підпорядковане, як підвідомча установа, вимогам і приписам Петербурзької академії мистецтв.

Бачимо, таким чином, що на сході України доля регіональних приватних осередків художньої освіти, керована невидимою диригентською паличкою панросійської імперської політики, розгорталась за більш-менш однаковою схемою —22 з бігом часу більш значні з-поміж них перетворювались у державні навчальні заклади — т.зв. "Художественные училища", — втрачаючи при тому у значній мірі свою регіональну і національну своєрідність, та перетворюючись поступово у провінційні осередки петербурзької академічної школи. Лише в 1917 році заснована у Києві Українська Академія мистецтв стала по-справжньому національним вищим навчальним закладом.

На Галичині починаючи середини минулого століття, теж існувало немало приватних художніх шкіл, студій та рисувальних курсів. Історія більшості з них відома нині лише в загальних рисах і чекає свого дослідника. Досить згадати, що за часів Олекси Новаківського, паралельно з його школою, діяли ще два навчальні мистецькі заклади. Була це, передусім, Львівська художньо-промислова державна школа, одна із старіших в Україні, з солідною навчальною базою, де ще в 1892 році був заснований відділ декоративного малярства, діяли вечірні рисувальні класи. Тут у 20-х роках викладав популярний у (Львові польський художник К.Сіхульський, один із останніх епігонів сецесійного малярства.

Паралельно у Львові, по вул. Пісковій, 11, діяла в 1912-1924 роках заснована архітектором А.Підгорецьким т.зв. Вільна академія мистецтв, що функціонувала як приватний заклад за зразком численних тогочасних паризьких "студій" і була відома у Львові добрими, досвідченими педагогами, такими як Ф.Вигживальський, З.Розвадовський, Е.Піч, Ст.Батовський.

Обидва згадані вище учбові заклади були польськомовними, в них одверто культивувалась і пропагувалась панівна тоді польська культура.

2.1. Олекса Новаківський: творчий силует у феноменології українського Духа.

О. Новаківський вирисовується нині перед нами у своїх творах, як винятково яскраве, оригінальне явище української культури, здатне гідно репрезентувати наші національні духовно-мистецькі надбання перед лицем сучасного цивілізованого світу. Він — один з тих нечисленних художників, які органічно пов'язують українське мистецтво із загальним руслом розвитку європейського мистецтва першої третини XX ст. Вихованець епохи зламу століть, Олекса Новаківський став в українському мистецтві талановитим виразником передових для свого часу духовно-творчих процесів, пов'язаних із новою естетикою модерну (сецесії), символізму, неоромантизму, і врешті, — експресіонізму. В історії світової культури це був період хвилюючої обнови і радикальних перемін в усіх сферах духовного та інтелектуального життя тодішньої людини. Специфічне світовідчування тієї доби.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Мистецька школа Олекси Новаківського у 20-30 рр. ХХ ст

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок