Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Обряд сеппуку (харакірі)

Обряд сеппуку (харакірі)

Назва:
Обряд сеппуку (харакірі)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,13 KB
Завантажень:
45
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Сутність обряду

Нерозривно зв'язаний і тісно примикає до Бусідо як частина моралі обряд харакірі, що з'явився в середовищі стану воїнів в період становлення і розвитку феодалізму в Японії. Самураї або інші представники вищих шарів японського суспільства скоювали самогубство (методом харакірі) у разі образи їх честі, здійснення негідного вчинку (ганебного відповідно до норм Бусідо ім'я воїна), у разі смерті свого сюзерена або ж – по вироку суду як покарання за досконалий злочин.

Харакірі було привілеєм самураїв, що гордилися тим, що вони можуть вільно розпоряджатися своїм життям, підкреслюючи здійсненням обряду силу духу і самовладання, презирство до смерті. Розрізання живота вимагало від воїна великої мужності і витримки, оскільки черевна порожнина – одне з найчутливіших місць тіла людини, осередок багатьох нервових закінчень. Саме тому самураї, що вважали себе найсміливішими, холоднокровними і вольовими людьми Японії, віддавали перевагу цьому болісному виду смерті.

У дослівному перекладі харакірі означає “різати живіт” (від “хара” – живіт і “кіру” – різати). Проте слово “харакірі” має і прихований зміст. Якщо розглянути складове бінома “харакірі” – поняття “хара”, то можна побачити, що йому в японській мові відповідають слова “живіт”, “душити”, “наміри”, “таємні думки” з тим же написанням ієрогліфа.

Згідно філософії буддизму, зокрема навчання секти “Дзен”, як основний, центральний життєвий пункт людини і тим самим місцеперебуванням життя розглядається не серце, а черевна порожнина. Відповідно до цього японці висунули тезу, що життєві сили, розташовані в животі і займають як би серединне положення по відношенню до всього тіла, сприяють нібито більш урівноваженому і гармонійному розвитку азіата, ніж європейця, основним життєвим центром якого є серце.

Не дивлячись на те, що в деяких роботах європейських авторів приводилася думка про ототожнення японського розуміння категорії “душа” з аналогічними поняттями у стародавніх греків (що називають вмістищем душі – “психе” – грудобрюшну перегородку) і у стародавніх іудеїв (староєврейські пророки говорили про місцеперебування душі в кишечнику), “хара” в японському значенні не: є еквівалентом душі в європейському розумінні. Тут можна говорити швидше про відчуття і емоції. І не випадково у зв'язку з цим в японській мові є безліч виразів і приказок, що відносяться до “хара”. Наприклад, людина, що закликає іншого бути відвертим в розмові, вживає вираз “хара о ватте ханасімасьо”, що значить “давайте поговоримо, розділяючи хара”, або, іншими словами, “давайте поговоримо, відкривши наші животи”. Характерні також такі вислови, як “харадацу” (піднятися до живота, розсердитися); “харагітанай” (брудний живіт, підла людина, низькі прагнення) і т. ін.

Важливе місце японці відводять також “мистецтву хара” (живота) – “харагей”, названому Дж. А. Коддрі “найвищою формою внутрішньої комунікації”. Під цим “мистецтвом” маються на увазі процес спілкування людей на відстані в результаті інтуїтивного зв'язку і розуміння один одного за допомогою натяків.

Таким чином, живіт японці розглядають як внутрішнє джерело емоційного існування, і розкриття його шляхом харакірі означає як би відкриття своїх таємних і щирих намірів, служить доказом чистоти помислів і устремлінь. Іншими словами, за поняттями самураїв, “сеппуку є крайнім виправданням себе перед небом і людьми” і воно більш символіка духовної властивості, ніж просте самогубство.

Походження обряду.

Кажучи про харакірі як про явище, що розвивалося і дійшло свого логічного завершення на японському ґрунті, не можна не враховувати, що й у деяких інших народів Східної Азії і Сибіру зустрічалися раніше обрядові дії, схожі і чимось віддалено нагадують по суті японське сеппуку. Стадіально їх можна віднести до більш раннього часу, ніж власне харакірі. Це дозволяє припустити, що обряд розрізання живота в ранній період історії народів Далекого Сходу мав більш широке розповсюдження і запозичав стародавніми японцями, які мали етнокультурні контакти з представниками цих народів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Обряд сеппуку (харакірі)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок