Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Соціальна етика Платона

Соціальна етика Платона

Назва:
Соціальна етика Платона
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,36 KB
Завантажень:
74
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Платон (427–347 р. до н.е.) – учень Сократа. Він продовжив роботу свого вчителя по дослідженню понять, результатом якої з'явився поділ світу на двох сфер: 1) світ почуттєвих речей (світ тіней) і 2) мир ідей (світ понять) – сфера безтілесних непочуттєвих форм, що є справжньою сутністю почуттєвих речей, що осягаються розумом. Кожному класу предметів почуттєвого світу в безтілесному світі відповідає деякий "вид" чи "ідея" (справжнє буття речі). Почуттєві речі являють собою недосконалі копії ідей.

В області морального життя людини "світ ідей" – це ідеальний світ морального існування, це справжній світ, де "живе правда", описати який можна тільки за допомогою моральних понять (справедливість, мудрість і т.д.), це деякий зразок морального існування для смертних недосконалих речей. Головною пізнавальною і моральною задачею людини (змістом його існування) є збагнення досконалості світу ідей, сходження до нього, на вершині якого може виявитися тільки мудрець, якому удалося вийти за межі почуттєвого життя.

Навчання Платона можна розділити на:

• індивідуальну етику;

• соціальну етику (навчання про державу).

Етика в Платона вона побудована, виходячи з його розуміння душі, тобто з усвідомлення уроджених чеснот, характерних для окремих суспільних станів. Якщо вони дотримуються, ( у державі панує добро, що розуміється не як досягнення особистого щастя, а як досягнення суспільного благополуччя. Тому етика в Платона не індивідуальна, а соціальна, вона тісно зв'язана з політичною організацією суспільства. Це означає, що людина може бути морально зробленим лише в правильно організованій державі. Зразок зробленої держави і зразок зробленої людини ( така мета етичного і політичного навчань Платона.

Найбільш ясне і повне формулювання етика Платона одержує в Державі. Тут філософ намагається дати аналіз суспільного ладу, у якому змогла б реалізуватися природа людини. Усі реально існуючі співтовариства і держави є лише частковими і жалюгідними наближеннями до такого ідеалу. Держава виходить за межі того, що ми рахували б сьогодні чисто політичним трактатом. Платон думав, що неможливо створити серйозну політичну теорію, не поклавши в її підставу метафізику, і тому ми знаходимо тут не тільки опис людського життя, який їй варто бути відповідно до природи, але і теорію людської душі і космологію.

У Політику, на відміну від держави більше розглядаються питання конкретної політики. Підкреслюється важливість законів і законної влади, а існуючі держави поділяються на підставі шестичленной схеми, що згодом зробила вплив на Аристотеля.

Платон до самої смерті сподівався на здійснення справедливого суспільного пристрою, про що свідчить його останній діалог, Закони. Навчений віком і досвідом, філософ показує, як грецький поліс міг би за допомогою розумних законів наблизитися до ідеальної держави.

Відповідно до думки Платона, держава виникає внаслідок суспільного поділу праці, при якому люди можуть обирати собі сферу діяльності по своїх схильностях, тому що від природи вони призначені до тієї чи іншої справи. Причому, краще з них працює той, хто робить одну роботу, ніж той, хто займається всім потроху. Тому в державі маються люди всіх спеціальностей: хлібороби, ремісники, будівельники, купці, воїни й ін.

Платон не схвалює всі існуючі види державного устрою. Він вважає, що влада тирана, військових, багатих, чи влада більшості ( протиприродна. Крім того, і соціальна нерівність, що має місце в будь-якій державі, повинне ґрунтуватися на природній нерівності людей, у залежності від того, яка по своєму складі душу переважає в тій чи іншій людині: розумна, афективна (емоційна) чи що жадає (почуттєва). Йому відповідають і різні типи чесноти. Якщо переважає розумна частина душі, то людям властива мудрість, що служить добру. Вона складається в щирому знанні, тобто в збагненні вічного і незмінного буття ідей, у розумінні взаємного зв'язку між ними. Люди цього типу правдиві, добрі, справедливі. Їм властива помірність в усьому, що стосується почуттєвих насолод. Це ( філософи, яким Платон призначав роль правителів в ідеальній державі.

Якщо ж переважає афективна частина душі, то перед нами чи воїн «страж» ( людина мужній, що вміє підкоряти свої пристрасті боргу. У нього визначальною частиною душі є воля і шляхетна пристрасть. Що ж стосується душі типу, що жадає, то вона належить людям, що займаються чи торгівлею фізичною працею: селянам, ремісникам, загалом, усім тим, хто забезпечує матеріальне життя суспільства. У цих людей переважають чуттєвість і потяги, що проте повинні бути керованими. Причому в кожній людині присутні всі три складові, але судити можна тільки по переважній частині душі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Соціальна етика Платона

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок