Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Культурний розвиток Месопотамії та Сирії

Культурний розвиток Месопотамії та Сирії

Назва:
Культурний розвиток Месопотамії та Сирії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,57 KB
Завантажень:
155
Оцінка:
 
поточна оцінка 7.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Становлення та особливості культури Месопотамії

Месопотамська цивілізація являла собою тип існуючої на давньому Близькому Сході сільськогосподарської цивілізації, заснованої на ірригації. Оброблювані райони були менш залежні один від одного, ніж у долині Нілу, тому саме тут, в Шумері, виникли близько 3000 р. до н. е. перші міста-держави, якими управляли царі-жреці. Саме в регіоні Двуріччя та Євфрату вперше, за винятком Єгипту, склалися початкові форми класового суспільства й прадавньої держави, тобто не відчувався вплив інших значно розвинутих суспільств.

Важливі держави —Ур, Еріду, Ларса, Ніппур, Лагаш, Урук, Сиппар. Братерством своїм вони зобов'язані розвитку ремесла та торгівлі. Епоху ранніх династій в Урі, Уруці, Лагаші та Кіші називають золотим віком Шумери. Тут виробляли предмети з золота, мечі, кольорове скло. Вільні члени общин були ще й володарями значної частини землі. Владики міст зводили палаци, храми й гробниці. Шумери заклали основи для подальшого розвитку господарства та культури Месопотамії.

Шумери винайшли колесо до візка, гончарний круг та бронзу, створили клинописну письменність. Близько 2400 р. до н. е. вони вперше в світі виготовили кольорове скло. На високому рівні знаходилось ювелірне мистецтво. Завдяки торговельним контактам вплив шумерів розповсюджувався на Малу Азію та Єгипет. Шумери створили правові кодекси, а в літературі особливого значення набув епос міфологічного змісту (поема про Гільгамеше). Близько 2300 р. до н. е. Саргон І створив першу постійну професійну армію. Приблизно в 2000 р. до н. е, була створена арифметика, в основі якої лежала 60-тична система ліку, що стало важливим винаходом в історії людства.

У зв'язку з цим необхідно розглянути специфіку месопотамської культури, на якій відбилися своєрідність навколишнього середовища, досвід Природи. Тут, як і у Єгипті, людина постала перед тими ж великими космічними ритмами — зміною пори року, незмінним рухом сонця, місяця та зірок, але вона знаходила тут також. елементи сили та насильства, яких не було в Єгипті. Тигр і Євфрат не були схожі з Нілом: вони могли розливатися рвучко й непередбачене, руйнуючи дамби й затопляючи посіви. Тут віють спекотні вітри, що засипають

людину пилом і загрожують їй задухою. Тут ллють зливи, що перетворюють тверду поверхню землі в море грязюки й позбавляють людину свободи руху, бо будь-яке пересування стає неможливим. Тут, у Месопотамії, природа не стримує себе, всією своєю силою вона крушить і зневажає волю людей, дає їм відчути в усій повноті їх безсилість і нікчемність.

Культуру шумерів неможливо уявити собі без мистецтва. Насамперед вона поклала початок будівництву кріплених міст, оточених стінами, багатоповерхових будинків та зиккуратів — святинь-олтарів. Останні становили частину комплексу священних споруд, недоступних людям. Зиккурати зводили на пагорбах з цегли, облицьовували полірованими плитками. Класичним зразком був зиккурат в Уруці—один з найважливіших центрів релігійної та художньої культури. Його фасад вкривала мозаїка з червоних, блакитних та чорних плиток, відповідна геометричному орнаментові. Святиня Уру — прообраз Вавілонської башти — побудована в 1000 р. до н. е. Кожна її архітектонічна лінія ретельно розрахована, зменшена або ж збільшена, щоб виправити ілюзію перспективи. Принципи такої архітектури були перейняті асірійцями від зодчих Північної Месопотамії наприкінці II тис. до н. е.

Шумери були напрочуд художнім народом. Дуже рано у них розвинулася скульптура, хоча в країні було мало каменю. Статуї царів, жерців, воїнів встановлювали у храмах, щоб вони молилися в ім'я засновників храмів. Дещо пізніше з'явилися статуї з діоріту, як, наприклад, фігура відомого царя Гудеа (близько 2300 р. до н. е.), що являла собою один з кращих екземплярів шумерської культури. Для неї притаманна яскраво виражена експресія за мінімумом засобів вираження.

Набула розвитку в Шумері й пластика у металі. На певне, вперше було використано золото в комбінації з ляпіс-лазуррю, сріблом, раковинами та бронзою.

В Урі, у так званій царській гробниці, де разом з царем похоронено 70 придворних, англійський археолог Л. Вулі знайшов дорогоцінності найвищого художнього гатунку; золотий шлем та козла, що спирається на дерево (з золота, ляпіс-лазур, срібла). Діадема цариці Шубад також належить до відомих творів ювелірного мистецтва. Знайдено також зброю, музичні інструменти, чотириколісні візки, й усе це свідчить про високу культуру Шумера.

Шумери першими в історії мистецтва застосували безперервну розповідь про події. Про це свідчить той факт, що саме тут створено найбільш давній епос про легендарного владику Пльгамеше. В цьому ж епосі мова йде про атрибути світла та блиску, що естетично означали форми етичної чистоти.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Культурний розвиток Месопотамії та Сирії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок