Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Система культурологічних знань

Загрузка...

Система культурологічних знань

Назва:
Система культурологічних знань
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,91 KB
Завантажень:
203
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
1. Загальне поняття культурології, культорологічних знань

Культурологія є наукою (точніше, групою наук з різним рівнем спеціалізованості по предмету), що вивчає культуру у всіх змістах і аспектах її розуміння. Однак, відсутність єдиної загальноприйнятої визначення феномена культури веде до найширшого розкиду думок із приводу об'єкта і предмета культурології.

Цей розкид думок варіюється в діапазоні визначень культури від тотальної сукупності усіх позабіологічно знайдених і позабіологічно наслідуваних форм (технологій і продуктів) усякої людської діяльності до граничної локалізації розуміння культури в якості лише духовно-творчого початку в людському бутті.

При цьому в першому випадку об'єктом культурології стає увесь світ штучних порядків (речей, споруджень, окультуреної території, історичних подій, технологій діяльності, форм соціальної організації знань, понять, символів, мов комунікації і т.п.), створених людством, а предметом - закономірності, по яких цей світ штучних порядків формується, функціонує й еволюціонує, а сама ж культурологія перетворюється в деяку "супернауку" про все людське, зверхприроднє, претендуючи на роль абсолютного інтегратора усього філософського, соціально-наукового і гуманітарного знання.

В другому підході, навпроти, об'єкт культурології зводиться лише до суми шедеврів інтелектуальної і художньої творчості, предмет - до виявлення инновативно-творческой "субстанції" у людській психіці, а "зона відповідальності" дисципліни - до проміжку між антропософією і мистецтвознавством. Зрозуміло, це крайні позиції, між якими лежить безліч проміжних визначень як культури, так і вивчаючої її культурології.

Хоча дискусії по позначеній проблемі, зважаючи на все, ще далекі від завершення, пропонується в операциональних цілях (тобто не претендуючи на вичерпання предмета дискусії власне кажучи) стосовно до освітньої сфери зупинитися на розумінні феномена культури як сукупності механізмів по здійсненню соціальної взаємодії людей, що забезпечують ценностно- значеннєву, нормативно-регулятивну і знаково-комунікативну функції цієї взаємодії, а також нагромадження, кумуляцію і трансляцію соціального досвіду спільної життєдіяльності. При такому підході об'єктом культурологічного пізнання залишаються будь-які спеціалізовані і неспеціалізовані області людської життєдіяльності, її технології і продукти (результати), а предмет пізнання жорстко локалізується на зовсім визначеному аспекті, властивої цієї діяльності, - на історично вироблених нормах, зразках і правилах здійснення тієї чи іншої діяльності, відібраних суспільством на підставі практичного досвіду їхньої соціальної прийнятності і допустимості їхньої соціальної ціни і наслідків, а також соціальної значимості одержуваних при цьому чи продуктів результатів .

Наявність такого роду норм і правил має на увазі дія механізмів по селекції й узагальненню історичного соціального досвіду, акумуляції його в ціннісних ориентациях (тобто тих установках цього досвіду, що у найбільшій мері сприяють підвищенню рівня соціальної интегрированности людей), впровадженню і поширенню цих ориентаций, їхньої стандартизації, символізації і т.п., що є основною соціальною функцією духовно-творчої (идеациана-льной) культури, а також роботу механізмів по практичному регулюванню життєдіяльності людей відповідно до цих норм, що відноситься вже до сфери компетенції культури політичної, правовий, економічної, військової і т.п. Такого роду селекція і регуляція ведуться як в інституціональних областях культури, так і в конвенціональних областях (мораль, моральність, етикет, моди, смаки, суспільна думка й ін.).

Таким чином, культурологія (цикл культурологічних наук) може бути визначена як один з интегративних напрямків у соціально-гуманітарному науковому знанні, що коштує в одному ряді з історичними, соціологічними і психологічними науками.

Подібне визначення будується на наступних підставах. Серед наук про види і форми людської діяльності можуть бути виділені науки, зосереджені на вивченні визначених спеціалізованих галузей, виділюваних по предметі цієї діяльності. Це науки про технології соціальної організації і регуляції людської діяльності і взаємодії (політична, юридична, економічна, військові, етика й ін.), науки про технології пізнання, социа-льной комунікації і трансляції соціального досвіду (науковедческие, педагогічні, філологічні, искусствоведчес-кие, естетика й ін.) і науки про технології виробництва матеріальних продуктів (технічні, сільськогосподарські й ін.).

Однак, крім наук, що досліджують людську діяльність по її предметі, існує і ряд наук, що вивчають різні аспекти взаємодії людей незалежно від предмета її (його) деятельностного додатка. Це насамперед такі аспекти, як генетико-хронологи-ческий (історичні науки), мотиваційний (психологічні науки), структурно-функціональний (соціологічні науки), структурно-просторовий (соціальна географія) і, нарешті, ценностно-нормативно-коммуникативний (культуро-логические науки).
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: Система культурологічних знань

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок