Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Поняття моралі

Поняття моралі

Назва:
Поняття моралі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,15 KB
Завантажень:
94
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Введення
Поняття моралі
Саме слово (термін) “мораль” сходить до латинського слова “mores”, яке можна перевести як «вдачу», «звичай», «характер». У цьому плані слово «моральність» є своєрідною калькою слово «мораль».
Мораль предстовляєт собою досить складне явище.
У повсякденному ужитку, а деколи і в публіцистиці, в популярній літературі під мораллю розуміють сукупність правил, норм поведінки, які регулюють, направляють дії людей. Особливість моралі залючаєтся у тому, що її розпорядження носять універсальний, загальнолюдський характер і застосовні в самих різних життєвих ситуаціях. Практично скрізь, де живе і діє людина.
Слід зазначити, що норм моралі достатньо багато: від найпростіших, вимагаючих делікатного поводження з оточуючими до норм, гранично узагальнених, норм-принципів – поважай старших, не убій, не крадь і т.д.
Разом з мораллю існує шар вищих цінностей – життя, свобода, пошана честі і достоїнства кожної людської особи.
Слід підкреслити, що саме Вищі Цінності наповнюють наше повсякденне життя повнотою і духовністю, особливим значенням.
Духовність, про яке останнім часом багато говорят- це подаруй, найчіткіше цю проблему поставило християнство, яке , як правило, говорить про трьохприватну будову человека:тело, душа і дух. Душа нерідко «обслуговує» тіло, спрямована на земні радощі, радощі спілкування з природою, іншими людьми. Дух же завжди спрямований до Бога, до Вищого. У істинно віруючої людини, рахують релігійні праповедникі, дух панує і над душею, і над тілом. Якщо міркування богословів «перекласти» на світський я світська мова, то під духовністю слід розуміти прагнення людини співвіднести своє кінцеве в часі і просторі існування Вічністю, вийти за межі свого буття. Саме ці устремління наповнюють етичне життя високим значенням, а саму мораль виводять за рамки спрощених уявлень, оберігають від зведення її до набору простих правил поведінки.
Суть і функції релігії як виду духовного виробництва.
Перш за все розглянемо релігійне трактування проблеми походження моралі.
Кант якось помітив, що “моральний закон відкриває мені життя, незалежне від живої природи і навіть всього плотський воспрінемаємого миру ” . Схоже, подібні уявлення були
властиві людям з якнайдавніших часів, коли правила, норми спілкування між людьми розглядалися як встановлення вищих істот(духів, пізніше за богів) .Последние до того ж заохочували
добродійна поведінка і карали вади.Про те, скільки широко було поширено цю думку, свідчить та обставина, що його дотримувалися навіть ті, релігійність яких деколи ставилася під сумнів. Так, старогрецький філософ Демокріт (460-370 рр. до н.е.) затверджував: «Боги дають людям все добре як в стародавні часи, так і тепер». За його словами, тільки ті люди «люб'язні богам, яким ненависна несправедливість». Аналогічні думки неважко знайти і у багатьох інших мислителів античності.
Християнські богослови традиційно говорять про божественну природу моралі. Індивід її одержує як у вигляді «природного етичного закону» (внутрішній закон), так і у вигляді богооткровенного (зовнішнього) закону.
Релігійне трактування походження моралі володіє цілим рядом достоїнств. Перш за все вона підкреслює універсальний, загальнолюдський характер моралі. Божественні розпорядження розповсюджуються на всіх людей без виключення. Перед мораллю, як перед Богом, всі рівно — і багатий, і бідний, і цар, і президент, і останній холоп. Релігійне навчання до певної міри оберігає від підходу спрощено-утиліти до моралі, прославляє етичні шукання до високих смисложізнен-них питань. У відомих межах релігія здатна обмежити сферу дії суб'єктивізму, свавілля в моральних оцінках і думках
Схожість і відмінність моральної і релігійної свідомості.
Проблема взаємодії релігії і моралі займала розум самих різних мислителів з глибокої старовини. І вже з античності по цій проблемі висловлювалися самі різні, деколи протилежні точки зору. З одного боку, релігійні ідеологи і в минулі століття, і нині достатньо категорично стверджують, що мораль не в змозі існувати без релігії, точно так, як і дерево без коріння.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Поняття моралі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок