Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Народне мистецтво покуття і Гуцульщини у світлинах Юліана Дороша

Народне мистецтво покуття і Гуцульщини у світлинах Юліана Дороша

Назва:
Народне мистецтво покуття і Гуцульщини у світлинах Юліана Дороша
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,91 KB
Завантажень:
264
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Народне мистецтво покуття і Гуцульщини у світлинах Юліана Дороша


Незворотність процесів, пов’язаних з урбанізацією територій і середовища, у якому живемо сьогодні, очевидна. Сучасні модерні реконструкції споруд створюють зручності та приносять вигоди їх мешканцям. Водночас гострою стала проблема збереження і відтворення традиційного предметно-просторового середовища (інтер’єру, одягу, художніх ремесел тощо), оскільки відходять у забуття цілі пласти художньо-матеріальної культури, її духовне підґрунтя. У цьому контексті особливу увагу привертає творчість Юліана Дороша як фотолітописця етнографічної спадщини галицьких українців.
Гуцульщина, мабуть, чи найбільше з усіх етнографічних регіонів висвітлювалася в літературі і мистецтві. Зокрема, життєво-творчий шлях Ю. Дороша досліджували Ярина Полотнюк Полотнюк Я. Юліан Дорош (09.06.1909–20.07.1982) // Галицька брама. – 1996. – № 18. – С.19; Її ж. Юліан Дорош – фотограф, зачинатель професійного національного кіно в Галичині // Галицька брама. – 1999. – №9-10. – С.26., Алла Коба Коба А. Ю. Дорош – піонер української кінематографії в Галичині // Наук. записки Львівського істор. музею. – Вип. 4. – Ч. . – Львів: Логос, 1995. – С.82-96., Микола Савельєв Савельєв М. Кадри, що увіковічнили історію: Спогади про Юліана Дороша, фундатора галицької школи фотографій // Львівська газета. – 2002. – № 45. – 15 листопада. – С.5.. Важливі свідчення з біографії відомого фотографа подав син, мистецтвознавець Андрій Дорош Дорош А. Захоплення, яке стало покликанням // Галицька брама. – 2002. – № . – С. .. Однак у цілому народне мистецтво Покуття і Гуцульщини у світинях Ю. Дороша не знайшло належного висвітлення.
Ю. Дорош народився 9 червня 1909 р. у м. Жидачеві на Львівщині у сім’ї митника. У зв’язку зі службовими обов’язками батька сім’я часто переїжджала, тому Ю. Дорош дитинство провів у с. Копичинцях на Тернопільщині, юність – у Станіславі, де закінчив українську гімназію. Проживаючи у Станіславі, він цікавився технікою, вперше брав до рук фотокамеру. Як більшість свідомих юнаків того часу, молодий гімназист вступив до “Пласту” – організації національно-патріотичного спрямування. З 1928 року він фотографує різні урочистості, життя пластових таборів, фестини, портрети приятелів.
Значний вплив на професійне спрямування, світобачення Ю. Дороша мали двоюрідні брати Крушельницькі, у яких проживав Ю. Дорош, навчаючись на юридичному факультеті Львівського університету. У родині письменника Антона Крушельницького він зустрічався з поетами, журналістами, художниками-авангардистами, які гуртувалися навколо часопису “Нові шляхи”, зокрема, з теоретиком мистецтва Ласовським – одним із перших пропагандистів сюрреалізму в Галичині, поетом Я. Бурковським, архітектором О. Нагірним та ін.
У Львові 9 листопада 1930 р. в залі готелю “Народна гостинниця” відбулися установчі збори новоствореного Українського фотографічного товариства (УФОТО). Названа спілка працювала вельми активно, організовувала виставки, де Ю. Дорош представляв кращі роботи “Книга Старого Завіту”, “Натюрморт”, “Дністрові мряки”, “Раковецький замок”, “Вечірнє небо”, типові львівські мотиви “Автобусна зупинка”, “Сутінки” тощо. На цей час уже було зафіксовано на плівку великодні забави молоді біля церкви у селах Раковець і Семенівка на Городенківщині, моменти щоденної праці покутян у господарстві, на полі. Окрему мистецьку спадщину становлять кадри, зняті на весіллях: танець з молодою, весільний похід, хлопець з дівчиною, танці на весіллі, молоді біля церкви, молода з першою дружкою та ін. Члени товариства УФОТО у 1933 р. взяли участь у “Виставці Світового Поступу” в Чикаго (США), на якій Ю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Народне мистецтво покуття і Гуцульщини у світлинах Юліана Дороша

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок