Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Українська народна вишивка.

Українська народна вишивка.

Назва:
Українська народна вишивка.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,98 KB
Завантажень:
541
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Тема уроку:
Українська народна вишивка.
Мета уроку: ознайомити учнів із історією виникнення української народної вишивки, її орнаментами, технікою вишивання, регіональними відмінностями у народній вишивці. Розвивати вміння і навички в різних техніках вишивання. Виховувати зацікавленість і любов до української народної вишивки.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
Обладнання уроку: Зразки вишиванок:
Стародавні народні вишивки;
Вишивки молодшого покоління;
Сучасні учнівські вишивки.
Хід уроку.
Історія української народної вишивки.
Основні мотиви народного орнаменту.
Регіональні відмінності народних вишивок.
Техніка вишивання.
Талановиті майстри вишивання.
Релігійний мотив в народній вишивці.
Відображення народної вишивки в піснях.
Праця і пісня поруч живуть.
„Збираєм усе по краплині,
щоб не лежало в бабусеній скрині.
Хай люди побачать,
Хай знають усі:
найкраще багатство –
в оцій от красі”.
Вишивка – поширений вид декоративно-прикладного майстерства. Цей вид майстерства виник давно –корені його сягають у глибину віків. Мабуть ніколи не зможемо ми довідатись, хто і коли вперше здогадався втілити в узорний мотив красу рідної природи, свої переживання та відчуття, бо з огляду на недовговічність тканини та ниток наука позбавлена можливості точно визначити час виникнення цього майстерства. Адже зразки найдавнішої вишивки збереглися у музеях Європи, що відносять до V ст н. е., а пам’ятки української вишивки збереглися лише за кілька останніх століть (найбільше в музеях вишивок ХІХ ст.).
Дані археологічних розкопок, свідчення літописців і мандрівників минулого дозволяють стверджувати, що початки мист5ецтва вишивання на території, яку займає сучасна Україна, сягають сивої давнини і розвиток його не переривався. ніколи – починаючи з незапам’ятних часів і до наших днів. Елементи символіки сучасних орнаментів української народної вишивки перегукуються з орнаментами, якими прикрашали посуд давні мешканці території нашої республіки – трипільські племена (доба пізнього неоліту, початку періоду бронзи).
Вишивкою був прикрашений одяг мешканців причорноморських степів, про що свідчить давньогрецький вчений Геродот.
Відомо багато археологічних доказів відносно давності і поширеності народних звичаїв вишивати одяг. У Черкаській області було знайдено скарб, що датується МШ ст. н. е. Серед інших речей тут виявлено срібні бляшки з фігурками чоловіків, одягнених у широкі сорочки з вишивкою на грудях, - ще недавно так одягались українські селяни. Бляшки, подібні до знайдених, було виявлено на Балканах. Науковці вважають, що їх занесли туди слов’яни з Середньої Наддніпрянщини. На бляшках зображено воїна так виразно, що видно вишивану вставку на сорочці.
Арабський мандрівник Ібн-Факулан (Х ст. н. е.) у своїй оповіді про русів зазначає, що вони мали вишитий одяг.
У часи Київської Русі мистецтво художньої вишивки дуже високо цінувалось. Сестра Володимира Мономаха Анна-Янка організувала в Києві, в Андріївському монастирі, школу, де молоді дівчата вчились вишивати золотом і сріблом.
Археологічні розкопки підтверджували значне поширення вишивання у стародавньому Києві: на фібулах і срібних браслетах ХІІІ ст. зображено постаті в сорочках з широкими вишиваними манишками.
В Іпатіївському літописі від 1252 року говориться, що князь Данило Галицький під час зустрічі з королем був одягнений в кожух, обшитий золотими полосками мережками.
Італійський мандрівник Жільбер де Лануа, який перебував у 1412 р., 1421 р. на території України, згадував, що рукавиці і шапки руські були оздоблені вишивкою. На малюнках та іконах того часу бачимо зображення людей2 у вишиваному одязі, що своїми узорами мало чим відрізняється від сучасних, характерних для певної місцевості, орнаментів.
На рубежі ХVI-XVII ст. починається могутня хвиля відродження української культури, розвитку різних видів мистецтва, в тому числі і вишивання. Арабський мандрівник і письменник Павло Алеппський, який у 1654 та 1656 рр. проїздив через Україну, описуючи побут українців, зазначив, що у дочок українських міщан та Київських вельмож головні убори гаптовано золотою ниткою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Українська народна вишивка.

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок