Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Художні особливості Українського костюма. Естетичні властивості матеріалів одя-гу.

Художні особливості Українського костюма. Естетичні властивості матеріалів одя-гу.

Назва:
Художні особливості Українського костюма. Естетичні властивості матеріалів одя-гу.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,27 KB
Завантажень:
137
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
РЕФЕРАТ
на тему:
Художні особливості Українського костюма. Естетичні властивості матеріалів одя-гу.


Художня своєрідність, естетична і функціональна довершеність традиційно-го костюма українців можуть бути роз-криті лише за умови комплексного до-слідження художніх особливостей та за-собів, видів, способів і технік декору-вання одягу, а також композиційних прийомів об'єднання елементів убрання в цілісний комплекс. Отож поняття «ху-дожні особливості традиційного костю-ма» включає в себе такі складові:
1. Естетичні властивості матеріалів одягу:
колір та його художньо-емоційне сприйняття; барвники; народні прийоми фарбування;
поєднання різнохарактерних та різнофактурних матеріалів як художній засіб;
народні способи орнаментації тка-нин: декоративне ткання, вибійка, ви-шивка.
2. Прийоми формоутворення основ-них компонентів убрання; крій, про-порції.
3. Способи нанесення декору безпо-середньо на одяг (нашивні прикраси).
4. Орнаментальні мотиви та колорит оздоблення.
5. Розміщення декору.
6. Народні композиційні прийоми створення комплексів, одягу; способи поєднання та носіння компонентів убрання.
Аналіз перелічених складових в їх-ньому тісному взаємозв'язку дає змогу простежити динаміку розвитку народних художніх прийомів, хід творчих пошу-ків народних майстрів, викликані зміна-ми у традиційній культурі, пов'язаними з конкретними історичними подіями, соціально-економічними перетворення-ми в суспільстві, які не могли не позна-читися на зміні естетичних уявлень. Розглянемо ці складові детальніше.
Естетичні властивості матеріалів одя-гу. Колір та його художньо-емоційне сприйняття; барв-ники; народні прийоми фар-бування. Важливою етнічною, соці-альною, естетичною ознакою був колір матеріалів, котрі використовувалися для народного одягу. Виконуючи декоратив-ну функцію, колір, як і орнамент, висту-пав засобом вираження народного світо-гляду, психології, смаку, підкреслював буденність або святковість одягу, виділяв обрядовий одяг, передавав статевовікові градації. Колір був своєрідною образ-ною мовою, втілюючи поняття чистоти, благородства, сили, довголіття, родючо-сті, символізував людські почуття: ра-дість, сум, кохання тощо. Колір народ-ного одягу перебував у гармонії з навко-лишньою природою, відбиваючи такі усталені уявлення, пов'язані з нею, як білий світ, червоне сонце, чорна ніч і т. ін.
Колористика в одязі зберігається найбільш стійко; тому-то колір матеріа-лів має важливе значення для висвітлен-ня питань етногенезу, етнічної історії, етнокультурних взаємовпливів. У давньослов'янському одязі найпоширеніши-ми були білий колір і різні відтінки червоного — червлений, багряний. Саме білий і червоний кольори переважали у традиційних однотонних та орнаменто-ваних тканинах східних слов'ян до кінця XIX — початку XX ст.
Основне тло у традиційному костюмі українців — натуральні кольори само-робних матеріалів. Кольорову тканину та прядиво селяни одержували або самі, фарбуючи їх у домашніх умовах, або ж . віддаючи ремісникам (красильникам, синильникам, вибійникам, дубильникам). Із домотканого валяного сукна натураль-них білого, сірого або чорного кольорів
шили верхній одяг. Колір сукна, як ми вже знаємо, визначався місцевими тра-диціями, залежав від призначення одягу, добробуту хазяїна та певною мірою зу-мовлювався породою овець. Найцінні-шим вважалося сукно з білої спеціально митої вовни. З такого сукна шили на-рядні жіночі свити на всій території Середньої Наддніпрянщини, юпки на Лівобережжі, куцини і латухи на Поліссі, гуглі в західних областях. Чорний колір навіть зовсім нового пояркового сукна мав коричневий відтінок, а після недовго-го носіння поступово прибирав більш світлі тони. Таке сукно використовува-лося для чоловічого верхнього одягу типу свити, гуньки, манти, чуги. Сукно, пофарбоване у червоний колір, зберегло-ся у гуцульських сердаках та штанях-крашеницях.
Спільним для всіх східнослов'ян-ських народів був білий колір овчини для зимового одягу. Натуральний білий колір овчини для нагольних кожухів характерний для всієї України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Художні особливості Українського костюма. Естетичні властивості матеріалів одя-гу.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок