Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Степан Томасівський – творець української історіографії

Степан Томасівський – творець української історіографії

Назва:
Степан Томасівський – творець української історіографії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,64 KB
Завантажень:
128
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
“Степан Томасівський – творець української історіо-графії ”


П л а н :
Вступ.
Літератор та історик.
Праця: “Перший похід Богдана Хмельницького в Галичину”.
Дослідження Закарпаття.
Важливі історичні праці Томасівського.
Томасівський в особі історика-документаліста та джерелознавця.
Останні роки та дослідження.
 
Томашівський Степан Федо-рович (псевдоніми: Polschschar) народився 9 січня 1875 року в с. Купновичі, колишнього Рудецького повіту на Львівщині — помер 21 грудня 1930 року, похований у Кракові (Польща).
Майбутній літератор та історик, до речі, учень М. Грушевського, Л. Фінкеля, закін-чив гімназію у Самборі, після завершення студій у Львів-ському університеті здобув ступінь доктора філософії; з 1900—1910 рр. вчителював у Бережанах на Тернопільщині, Львові; з 1910 — доцент австрійської історії в університеті Львова. З 1913 по 1915 рр. — урядуючий голова НТШ.
Початки першої світової війни перебув у Відні. Протягом 1914—1918 рр. був членом бойової Управи Ук-раїнських Січових Стрільців. З осені 1918 р. як керівник га-лицької делегації був у Парижі на світовій конференції. З 1920 р. — голова дипломатичної місії в Лондоні. З 1921 по 1925 рік проживав у Берліні. А з 1926 р. — знову на викла-дацькій роботі у Львові. З 1928 р. і до останніх днів проживав у Кракові, тут на основі нової габілітаційної праці здобув поса-ду доцента історії України в Ягелонському університеті.
С.Томашівський залишив нащадкам значну історіософічну спадщину, у кількісному надбанні якої є і чисто оглядові, компілятивні праці, а є і глибокі дослідження — відкриття, які, надіємось, сьогодні повернуться до вдячних читачів. На перших студіях вченого помітний вплив М. Грушевського; вони, на думку визнаного у світі історика, «лежали ще в пло-щині народницьких ідей тогочасної історіографії». І сьогодні можемо подивуватися з тієї наукової плодючості, яка була характерна молодому вченому. Протягом 1896— 1905 рр. він публікує кільканадцять розвідок та ґрунтовних студій, як от: «Причинки до історії Хмельницького» (1896), «Податкові ухвали в Польщі за Казимира Ягайла» (1897), «На-родні рухи в Галицькій Руси 1648 р.» (1898), «З історії галиць-ко-руських соймиків» (1898), «Погляд на стан людности Львівської землі в середині XVII в.» (1901), «Київська козач-чина 1855 р.» (1902), «Угорські русини в світлі урядової стати-стики» (1903), та ін.
У праці «Перший похід Богдана Хмельницького в Галичину (два місяці політики 1648 р.)» С. Томащівський наголошує, що Хмельниччина як історико-соціальне явище займає в історії України епохове місце й зна-чення. Ця величавість явища підтверджується тим, що об'єктивне пізнання Хмельниччини як феномена зустрічає ве-ликі перепони, про що свідчить історіографія; односторонність і бідність кількісно наявних джерел дають можливість вченим збагнути фрагментарне далекі події, їх характер, саму суть. Дослідник не перебільшує, коли потверджує, що наші українські вчені користувалися переважно польськими джерелами, а в ре-зультаті час показував, що не один напоровся просто на фаль-сифікати. Отже, перед наступниками С. Томашівський форму-лює двочастинне невідкладне завдання: 1) якомога повніше зібрати не тільки польські, а й з інших держав, матеріали архівного плану; 2) піддати той масив фактів аж до подробиць докладній методичній критиці, і на цій основі прагнути «витеребити зерно історичної правди».
Надто повчальним для сучасника є думка дослідника про те, що Хмельниччина є тим історичним явищем, яке ніколи не повинно перейти в минуле історії.
Коли уважно простудіювати оцю розправу С. Томашівського, то не подивуємось, звідки така аргументація, густий аналіз, переконливі висновки. Адже автор використав понад вісімдесят друкованих досліджень, опублікованих у Львові, Києві, Петер-бурзі, Кракові, Берліні, Познані, Варшаві, Відні, Римі, Гдансь-ку, Пешті; триста дев'яносто унікальних матеріалів із рукописних зібрань та колекцій бібліотек Оссолінських (Львів), Чарторийських (Краків), Замойських (Варшава), публічної бібліотеки у С.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Степан Томасівський – творець української історіографії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок