Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Марія-Софія Дольницька – відома українська малярка

Марія-Софія Дольницька – відома українська малярка

Назва:
Марія-Софія Дольницька – відома українська малярка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,21 KB
Завантажень:
99
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Пошукова робота з образотворчого мистецтва
Марія-Софія Дольницька – відома українська малярка


ВСТУП
Українська культура має у своїй духовній скарбниці чимало славних імен та цілих родин, що прислужилися розвиткові і збагаченню наших літератури та мистецтва. Серед таких родин можемо назвати родини Устиновичів, Барвінських, Вербицьких, Олеснецьких, Озаркевичів. Є в цьому списку родина Дольницьких, яка дала нашій культурі відомих правників, письменників, громадських діячів та мистців. Один з родини Дольницьких - Антін, був відомим в Галичині суддею, головою високого трибуналу у Відні, автором великої кількості статей та брошур на правничі теми. Його донька Марія увійшла також в історію нашої культури. Вона прославила її творами в техніці емалі, яка на той час, коли вона починала свою мистецьку діяльність, була забутою, а секрет її технології - втраченим. Про неї та її творчість буде моя робота.
Марія-Софія Дольницька народилася у Львові 1 січня 1895 в родині Антона Дольницького (1853-1954) і Йосифи з дому Охримович. Її батько — нащадок старого священичого роду — був довголітнім суддею найвищого трибуналу у Відні. Бувши студентом у Львові, він очолював у 1875-76 pp. студентське товариство «Академіческий кружок» та редагував його орган «Друг» і спричинився до поборення москвофільських тенденцій серед галицької студентської молоді. А. Дольницький написав декілька популярних правничих статтей і брошур, а під псевдонімом «А. Переплис» — повість «На потемки». Сім'я Дольницьких мала четверо дітей: сина Степана (адвокат) і три дочки — Ірину (одружену з о. Мироном Даниловичем), Таїсу (була секретаркою в д-ра Євгена Петрушевича) та Марію-Софію.
Батько Антін мав значний вплив на виховання дітей, зокрема на наймолодшу Марію, яка до свого батька ставилася з найбільшою пошаною та пієтизмом і присвятила йому кілька своїх найкращих праць, між іншими «Різдво». Марія-Софія почала шкільне навчання, маючи лише п'ять років; народну школу і частину гімназії закінчила у Львові, де її учителькою рисунків (1907-10) була відома малярка Олена Кульчицька. У 1910 році батько став суддею найвищого трибуналу у Відні, куди виїхав сам, бо родина залишилася у Львові, щоб Марія могла закінчити ліцей. Іспит зрілості Марія склала влітку 1911 і восени того ж року вся родина переїхала до Відня. Маючи велике зацікавлення мистецтвом, Марія вступила після закінчення середньої освіти у Цісарсько-королівську школу прикладного мистецтва у Відні, яка славилася високим рівнем навчання — диплом її давав право вчити рисунків у середній школі. У цій школі здобула мистецьку освіту також Олена Кульчицька в 1903-07рр.
Дольницька студіювала мистецтво сім років: три роки емальову техніку у проф. Аделі Штарк, три роки рисунок та один рік малярство у проф. Мюллера-
Гофмана; між; її професорами був відомий австрійський мистець Оскар Кокошка, який учив рисувати акти, при чому вимагав дуже швидкого рисунку — за одну-дві хвилинні рисунок акту мусів бути готовий.
Уже під час студій Дольницька звернула на себе увагу головне своїми емальовими творами. В 1918 році вона отримала нагороду їм. Айтельберґера, яку в школі уділено тільки 6 разів за ЗО років, і грошову премію у висоті 600 корон. Однією з нагороджених праць був великий триптих «Розп'ятий Христос». Директор школи Роллер, тодішній художній оформлювач Віденської державної опери, продав цей триптих цісарському намісникові в Лінці; де цей триптих знаходиться сьогодні, не відомо. У 1920 ропі Марія закінчила мистецьку школу і виїхала на кілька місяців до Фінляндії, до товариства своїй кузині Олені з Охримовичів Залізняк, чоловік якої, д-р Микола Залізняк, був послом УНР у Гельсінках.
Тут Марія багато рисувала і намалювала великий образ «Кобзар» (олія), який подарувала Залізнякам. Цей образ пропав під час другої світової війни у Відні (залишилася тільки його фотознятка).
На початку 1921 року Дольницька повернулася до Відня, де в той час перебувала велика кількість українських політичних емігрантів — колишні члени уряду УНР, партійні діячі, творча інтелігенція.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Марія-Софія Дольницька – відома українська малярка

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок