Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Музично-театральна творчість М. Лисенко

Музично-театральна творчість М. Лисенко

Назва:
Музично-театральна творчість М. Лисенко
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,81 KB
Завантажень:
469
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Музично-театральна творчість М.Лисенка велика за обсягом й особливо вагома в мистецькій спадщині композитора. Доробок композитора становить понад 20 музично-театральних творів. Він написав десять опер ("Андріашіада", "Різдвяна ніч", "Утоплена", "Наталка Полтавка", "Тарас Бульба", "Коза-дереза", "Пан Коць-кий", "Зима і Весна", "Енеїда", "Ноктюрн"), дві незавершені опери ("Гаркуша", "Маруся Богуславка"), чотири музично-театральні твори, що наближаються до опери - "Чарівний сон" (феєрія на І дію), "Сафо" (драматичні сцени на дві дії), "Відьма" (феєрія, не-завершена), "Літньої ночі" (незавершена), одну оперету ("Чор-номорці"), чимало музики до театральних вистав ("Простак", "Бичок", "Гамлет", "Остання ніч", "Гетьман Дорошенко").
У музично-театральних творах М.Лисенко найчастіше звертав-ся до української драматургії, пов'язаної з національною темати-кою, таких авторів, як І.Котляревський ("Наталка Полтавка"), В.Гоголь ("Простак"), М.Гоголь ("Різдвяна ніч", "Утоплена", "Та-рас Бульба"), М.Старицький ("Чарівний сон"), Л.Яновський ("Відьма"), Я.Кухаренко ("Чорноморці"), М.Кропивницький ("Би-чок"), Л.Старицька-Черняхівська ("Гетьман Дорошенко"). У деяких творах використані інонаціональні сюжети, зокре-ма, в опері "Енеїда" за однойменною поемою І.Котляревського, яка є перекладом твору античного поета Вергілія; у музич-но-драматичних сценах "Сафо" (античний сюжет про давньогрець-ку поетесу), у музиці до трагедії В.Шекспіра "Гамлет" (9 пісень Офелії).
Більшість лібрето музично-театральних творів М.Лисенка на-писали М.Старицький, деякі - письменниці Дніпрова Чайка та Л.Старицька-Черняхівська. У своїй оперній творчості М.Лисенко спирався на традиції ук-раїнського музично-театрального мистецтва (вертепу, творів І.Котляревського, С.Гулака-Артемовського) і розвивав їх. Він викорис-товував досягнення західноєвропейської (великої історико-романтичної та ін.) опери, а також російської опери XIX ст. (М.Глінки, М.Мусоргського, М.Римського-Корсакова) з асиміляцією засвоє-ного на національному ґрунті.
У музично-театральній творчості М.Лисенка вперше повною мірою сформувалася модель національної опери та її жанрові різно-види: історико-героїчна народна драма ("Тарас Бульба"), лірико-комічна опера ("Різдвяна ніч"), лірико-фантастична опера ("Утопле-на"), дитяча комічна опера ("Коза-дереза", "Пан Коцький"), ди-тяча фантастична опера ("Зима і Весна"), опера-пародія ("Андріашіада"), комічна опера з сатиричними рисами ("Енеїда"), камерна лірична опера ("Ноктюрн"). Ці опери й становлять класичний фонд українського оперного мистецтва XIX - початку XX ст. У створенні національної моделі опери важливу роль відіграли:
1. Використання національної мови. Мовна інтонаційність впливала на музичну інтонаційність, а для вокальної творчості Лисенка в цілому був харак-терний тісний зв'язок слова і музики. Він створив мелодику (кан-тиленну, декламаційну), тісно пов'язану з мовно-словесною та фольклорною інтонаційністю.
Значна роль в операх національних сюжетів, пов'язаних пере-важно з народним життям, народним побутом, народними обрядами й національною історією, зокрема, з козацькою тематикою.
Виведення в опері різнохарактерних народних селянських персонажів, національних героїв, переважно козаків, а також колективного образу народу як дійової особи (сільська молодь, запорізьке козацтво).
Прояв української ментальності в героїчних, ліричних та гумористичних образах опер і створення різних яскравих національ-них характерів.
Національне виразна музична мова, основана на народному музичному стилі. Композитор синтезував стилістику різних жанрів українського фольклору. Це надало його операм яскравого й різноманітного народного колориту. В операх Лисенка вперше так широко була використана стилістика дум, козацьких героїчних пісень. Характеристика народу здійснювалася й через жанр українських народних танців (козачків, гопачків). Композитор спирався також на стилістику кантів, міської пісні-романсу. Більшість опер можна кваліфікувати як народно-національні опери.
6.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Музично-театральна творчість М. Лисенко

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок