Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Культура Стародавнього Рима

Культура Стародавнього Рима

Назва:
Культура Стародавнього Рима
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,75 KB
Завантажень:
391
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
«Культура Стародавнього Рима»
1. Особливості полисной ідеології.
Римська громада на початку республіканського періоду була од-ним з полісів Апеннинського півострова. Поліс (по-латинській – cіvіtas) - це, як правило, невелика рабовласницька держава з єдиним містом - цен-тром політичного і культурного життя. Місто було оточено оборонними стінами і являли собою міцний притулок околишніх жителів у дні військових небезпек. Громадянами громади були лише місцеві урод-женці, що володіли земельними ділянками. Прибульці й іноземці, а тим більше раби не мали права володіти землею і тому не були громадянами. Громадяни повинні були служити в ополченні, брати участь у народних зборах. Виконавча влада виправлялася виборними "магістратами".
Колектив громадян вирішував політичні справи на народних збо-рах і захищав границі своєї невеликої держави, збираючись в ополчення. Над громадянином не було тиску бюрократії; сама державна машина не представлялася йому чимось далеким і страшної. Громадянин разом зі своїми рабами обробляв свою ділянку, голосував у народних зборах і ви-бирав магістратів, зі зброєю в руках відстоював рідне місто від ворогів.
Для громадянина полисной громади було характерне почуття волі, свідомого вибору своїх дій. Якщо потрібно було йти в похід, то громадя-нин знав, що це не примха посадової особи, а сувора необхідність бо-ротьби з ворогом; якщо народні збори вирішували обкласти громадян податком, те це викликалося необхідністю, а не сваволею уряду. Головні вчинки і міри представлялися жителю міста-держави зрозумілими, ре-альними. До того ж приймалися ці міри на народних зборах, у якому брав участь сам громадянин. Подібний порядок породжував почуття волі, власного достоїнства, впевненості у своїх силах, спокійний реаль-ний погляд на життя й існуючі відносини. Оскільки всі політичні і військові питання зважувалися колективно на народних чи зборах в ополченні, те це формувало почуття колективізму, цивільної спільності, заважало розвитку індивідуалізму. Окрема особистість, її думки й інтереси розчинялися в цивільному колективі.
Для античних рабовласницьких полісів характерне прагнення до відособленості і замкнутості. Особливо яскраво це виявляється в житті землеробських громад, однієї з який був Рим. Громадяни, обробляючи свої земельні ділянки, господарювали і малі потребували сторонньої до-помоги. З боку сусідів могла виходити небезпека земельних захоплень, тому громадяни античних міст-держав звичайно знаходилися в натягну-тих відносинах саме з найближчими сусідами. Ця натягнутість ще більш підсилювала замкнутість громади, її ворожість, спрямовану зовні, її аг-ресивність. Цим, зокрема, порозумівається тісний зв'язок цивільної і військової організації в античних громадах. Громадяни громади, дрібні землевласники, зайняті важкою сільськогосподарською працею, праг-нули не до запозичення нових думок і ідей, а до збереження дідівських вдач і звичаїв, з побоюванням відносилися до усього нового, іноземному. Прихильність до свого місцевого, дідівському, споконвічному - одна з яскравої риса ідеології аграрного поліса.
Криза полисної громади почався з проникнення в середовище громадян сторонніх елементів, що стояли поза общинною політичною і військовою організацією. Рабство, що розвивається, і соціальне розша-рування самого громадянства розкладали полісні порядки й установи.
Поступово, у міру розвитку римських завоювань римська общи-на, місто-держава, розташована на Тибру, перемінилося величезною держа-вою, що уключала весь Апеннінский півострів і багато заморських тери-торій з багатомільйонним населенням багатьма містами, складним гос-подарством, різними класами, постійною армією, складним державним апаратом.
Розкладання античного поліса привело до кризи й ідеології його громадянства. Спостерігається відхід від колективізму і ріст індивідуалізму, протиставлення окремої особистості колективу, люди втрачають спокій і внутрішню урівноваженість. Стародавні дідівські вдачі піддаються осміянню і критиці, у римське середовище починають проникати інші вдачі, іноземна ідеологія і релігія.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Культура Стародавнього Рима

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок