Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Народне мистецтво Покуття і Гуцульщини у світлинах Юліана Дороша

Народне мистецтво Покуття і Гуцульщини у світлинах Юліана Дороша

Назва:
Народне мистецтво Покуття і Гуцульщини у світлинах Юліана Дороша
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,88 KB
Завантажень:
92
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Народне мистецтво Покуття і Гуцульщини у світлинах Юліана Дороша
Незворотність перебудовчих процесів, пов’язаних із урбанізацією територій і середовища, в якому ми живемо сьогодні очевидна. Сучасні модерні реконструкції споруд приносять значні зручності і вигоди їх мешканцям. Водночас очевидно і те, що проблема збереження і відтворення традиційного предметно-просторового середовища: інтер’єру, одягу, художніх ремесел стоїть надзвичайно гостро. Відходять в забуття цілі пласти художньо-матеріальної культури, її духовне підґрунтя, тому творчість Ю.Дороша – фотолітописця етнографічної спадщини галичан має сьогодні особливе значення і потребує подальшого дослідження.
За матеріалами, написаними в 1882-1888 рр., вийшла етнографічна студія польського дослідника Оскара Кольберга „Покуття” [1], в якій автор дав характеристику жител, одягу, переказів, хореографічного мистецтва тощо. В кінці XIX - початку XX ст. музичний фольклор на Прикарпатті досліджував 0стап Терлецький, один із перших галицьких фольклористів 70-х pp. XIX ст. З 60-х рр. того ж століття найактивнішими збирачами фольклору були брати Корнило, Леонід і Роман Заклинські [2, с.149]. Син Романа, Богдан Заклинський на початку XX ст. записував історичні, патріотичні, рекрутські, побутові пісні, коломийки в Богородчанському, Товмацькому та інших повітах Станіславщини. На останню чверть XX ст. припадає ряд вислідів сучасних етнографів і фольклористів: Михайла Паньківа – дослідника народної житлової архітектури та їжі на Покутті, весілля в селі Вербівцях на Городенківщині, Михайла Буджака – збирача казок і переказів, розповідей про відомих людей Тлумаччини, Василя Лесіва – автора народознавчої абетки та книг прози (“Дощ із сонячної хмари”, “Столике сонце”) та інших.
Гуцульщину, яка включає східну частину Українських Карпат в межах окремих районів, тепер Івано-Франківської, Закарпатської і Чернівецької областей, мабуть чи не найбільше з усіх етнографічних регіонів досліджували в літературі і мистецтві. В другій половині XIX ст. її відвідували І. Вагилевич, Я. Головацький, С.Витвицький, Л. Вербицький, І. Гарасимович, М. Колцуняк, В. Шухевич, І. Франко, В. Гнатюк, Ф. Вовк. Вони вивчали художньо-матеріальну культуру, побут і звичаї гуцулів. На початку XX ст. виставки художніх промислів висвітлювали І. Труш, Д. Лукіянович. Впродовж ХХ століття народне мистецтво і архітектуру досліджували В. Січинський, П. Юрченко, М. Драган, І. Матасяк, О. Соломченко, Л. Суха, Ю. Лащук, С.Сидорович, Д. Гоберман, І. Гургула, А. Будзан, Р. Захарчук-Чугай, М. Моздир, М. Станкевич, А. Данилюк та інші. Життєво-творчий шлях Ю. Дороша досліджувала Ярина Полотнюк [3, 4], Алла Коба [ 5 ], Микола Савельєв [ 8 ] важливі свідчення з біографії батька, подав син фотографа, мистецтвознавець Андрій Дорош [ 6 ]. Проте доробок Юліана Дороша 1930-1980 рр. XX століття є особливим. Його цікавило все, що має історичну і мистецьку вартість.
Природньо-кліматичні умови, найродючіша земля і специфічне географічне положення Покуття сприяли розвитку народного мистецтва: вишивки, ткацтва, ковальства, стельмахарства, і тому привертали увагу талановитого фотографа. Він задокументував на кадрах унікальні зразки художньо-матеріальної культури, побуту, звичаїв та обрядів в краї, багатому історичними пам'ятками, скупченням стародавніх поселень, могильників, городищ, кам'яних замків, окремі з яких сьогодні залишилися тільки на фотознімках.
Ю. Дорош народився 9 червня 1909р. у Жидачеві в сім'ї митника. За службовими обов'язками батька сім'я переїздила в різні місця, тому Ю. Дорош дитинство провів у Копичинцях, на Тернопільщині, юність – у Станіславі ( тепер Івано-Франківськ), де закінчив українську гімназію. Тут він цікавиться технікою, вперше бере до рук фотокамеру. Як більшість свідомих юнаків того часу, молодий гімназист вступає до "Пласту" – організації, яка ставить собі за мету духовне формування політичної й культурної еліти Західної України. З 1928 року він знімає різні урочистості, життя пластових таборів, фестини, портрети приятелів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Народне мистецтво Покуття і Гуцульщини у світлинах Юліана Дороша

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок