Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Концепція національної культури, розроблена М. Грушевським

Загрузка...

Концепція національної культури, розроблена М. Грушевським

Назва:
Концепція національної культури, розроблена М. Грушевським
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,47 KB
Завантажень:
175
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Розпад Радянського Союзу і крах комуністичної системи ознаменували початок нової історичної доби в геополітичних, суспільних, економічних і культурних процесах цілого світу.
Безкровна поява майже в центрі Європи суверенної України, її політичне відродження суттєво вплинули на суспільні та геополітичні реалії не тільки в цьому регіоні, айв усьому світі: посилився інтерес країн світової співдруж-ності до її економіки, історії, національно-політичного і на-ціонально-культурного відродження, міжнародних зв'язків. Це стало можливим тому, що в середовищі українського народу за багато століть сконцентрувався величезний по-тенціал цілісної духовної культури на противагу постійним зазіханням на колонізацію українських етнічних земель з боку чужоземних держав.
Збереглося чимало цінностей і традицій української національної культури, які нині мобілізують культурний самозахист українського суспільства, готують нову інтелек-туальну еліту нації.
Концепція національної культури, розроблена М. Грушевським, знайшла своє втілення в умовах боротьби за Українську державу і в час її розбудови. Ідея М. Грушевського ґрунтується на автохтонності розвитку українського народу, його культури. Вона з'явилась у реальному проголо-шенні перед усім світом і практичному становленні укра-їнської державності, що включає всі компоненти суспіль-ного життя, зокрема культуру.
Разом з тим, жодна національна культура не може існу-вати як замкнена, самодостатня — без творчого спілкування з іншими культурами. Здобутки української культури ста-ють надбанням усього світу, оцінюються як національний внесок у міжнародний культурний процес.
Особливістю української культури доби національного відродження є те, що вона поставлена в умови жорсткої конкуренції. Причини цього в тому, що українська куль-тура перебувала в умовах тривалого бездержавного буття, коли для розвитку нації залишався тільки обмежений куль-турний простір. Згідно з цим переконливими є слова Ч.Купчана, політичного оглядача газети "Лос-Анжелес Тайме", який після візиту Президента України Л.Кучми до США, аналізуючи українські проблеми у світовому контексті, писав: "Якщо державу не об'єднує національна ідея та почуття відданості справі, що виникає на її основі, то най-кращі люди, найсвітліші уми опиняються деінде. Ця "вте-ча інтелекту" — переважно до Москви — позбавила країну інтелектуального капіталу, який так потрібен їй, коли йдеть-ся "про творення нації та держави практично з нуля".
Розкрити інтелектуальний потенціал українського наро-ду неможливо без реформування системи освіти, яка зав-жди була могутнім чинником зростаючої соціальної функції культури.
Існуюча в Україні система освіти перебувала в стані, що не задовольняв вимог, які поставали перед нею в умовах розбудови української державності. Передусім це виявилось у невідповідності освіти досягненням людства.
Концептуально засади реформи освіти в Україні визна-чені державною національною програмою "Освіта" ("Ук-раїна XXI століття"), спрямованою на досягнення якісно нового стану навчання і виховання українських громадян, що відповідатиме сучасному цивілізованому рівню та її інтеграції у міжнародний світовий простір.
Відповідно до цієї програми навчальні заклади в зміст своєї роботи почали вводити елементи народної педагогі-ки, етнографії, народної творчості. У багатьох школах було створено кімнати та куточки народного побуту, "українські світлиці". Бібліотеки шкіл поповнилися новими джерела-ми з історії, літератури, мови, культури і мистецтва.
Почала розвиватися туристсько-краєзнавча робота. У 1994 р. в країні вже працювало 8,5 тис. гуртків цього профі-лю. Набули поширення експедиції "козацькими шляхами", "Краса і біль України", конференції учасників краєзнав-чих пошукових загонів "Роде мій красний, роде мій пре-красний", міжнародні форуми юних українців-краєзнавців "До оберегів відродження".
Традиційними стали всеукраїнські фольклорні свята рідної мови. Користується популярністю всеукраїнський фестиваль "Таланти твої, Україно".
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Концепція національної культури, розроблена М. Грушевським

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок