Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Творчість найстарішого українського композитора Станіслава Пилиповича Людкевича

Творчість найстарішого українського композитора Станіслава Пилиповича Людкевича

Назва:
Творчість найстарішого українського композитора Станіслава Пилиповича Людкевича
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,69 KB
Завантажень:
140
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат з музики


Творчість найстарішого українського ком-позитора Станіслава Пилиповича Людкевича відкрила нову сторінку в історії музики на західних землях України. За винятком балету; він писав у всіх жанрах. В нього опери, ораторії, кантати, симфонії, симфонічні поеми й увертюри, скрипковий і фортепіанний кон-церти, тріо, квартет і квінтет, п'єси для фортепіано і скрипки, романси й обробки народних пісень.
Поезія Великого Кобзаря завжди була близькою С. Людкевичу. Муза Тараса Шевченка надихала його на полум'яне служіння благород-ним ідеалам сучасності, давала йому сили і мужність у боротьбі за прогресивне мистецтво. Невипадково саме в композиціях до поезій Шевченка Людкевич найповніше розкрив своє громадянське й художнє кредо, досяг верши-ни своїх творчих прагнень.
Наймонументальнішим серед творів Людкевича є кантата-симфонія «Кавказ».
Партитуру «Кавказу» було видано лише в радянський час. В 1964 році, з нагоди святкування 150-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка, Людкевича було удостоєно Державної премії Української ім. Т. Г. Шев-ченка за «Кавказ» і «Заповіт». Справді, ці два твори с вершинами таланту композитора, вони належать до кра-щих зразків української музики.
Кантата «Заповіт» за однойменним віршем Шевченка, написана для хору з оркестром, з'явилася у 1934 році, до 120-річчя з дня народження великого поета. Нову її редакцію композитор здійснив вже в 1950-і роки, тоді ж вона прозвучала па повну силу.
Поряд з поезією Шевченка велике місце у творчості композитора займають соціальне спрямовані вірші Івана Франка. Третім за значенням вокально-симфонічним тво-ром Людкевича є його кантата «Наймит», закінчена у 1941 році.
Драматичний і піднесено-героїчний характер властивий і іншим вокально-симфонічним творам Людкевича. Ще у 1909—1914 роках паралельно з «Кавказом» композитор працював над кантатою «Останній бій» (на власний текст), що закликала до рішучої боротьби за свободу народу. Даю-чи кантаті підзаголовок «Драматична картина», автор підкреслю тим самим героїчне, активне начало музики.
Подібна єдність характеру властива й кантаті «Вільній Україні», що виникла одночасно з попередньою, але ви-конується з 1939 року, користуючись незмінним успіхом.
Крім написання великих творів з використанням хору, Людкевич продовжив традицію західноукраїнських ком-позиторів — своїх попередників — щодо праці в галузі хо-рової музики. Серед хорових композицій Людкевича важко знайти твір, який би не був пройнятий пафосом револю-ційної боротьби. Визвольні ідеї лежать в основі хору «Віч-ний революціонер» на текст Івана Франка, «Хору підзем-них ковалів», незакінченої опери «Бар Кохба» — творів, написаних в 1900-і роки; вони ж визначають пафос симфо-нічних поем «Каменярі», «Дніпро», «Мойсей», «Наше море», «Довбуш», опери під тією ж назвою. Не менш яс-краво виявились у творчості Людкевича мотиви соціально-го протесту (кантата «Наймит» за поемою І. Франка, опера «Довбуш» на власне лібрето та ін.)
В симфонічних опусах «Пісня юнаків», «Веснянки», «Прикарпатська симфонія», сюїті «Голоси Карпат», в багатьох хорових, сольних вокальних та інструменталь-них творах втілюються образи радості, щастя, жанрові й пейзажні картини.
Залишаючись вірним стилеві пізнього романтизму, композитор ніколи не замикався в рамках суб'єктивізму. Романтизм Людкевича — особливого характеру. В ньому поєднуються глибока емоційність з філософським осмис-ленням життя. Меланхолійність і поетична сентименталь-ність виступають у Людкевича лише як окремі риси твор-чості (у симфонічній поемі «Меланхолійний вальс» за О. Кобилянською. фортепіанній «Баркаролі»). Навіть інтимна лірика композитора рідко обмежується суб'єктив-ними мотивами, найчастіше в ній відбиваються громадян-ські й навіть героїчні теми.
Найбільш характерними для творчої індивідуальності композитора в зіставлення двох начал: напруженого дра-матизму й задушевного ліризму. Це відчутно і у творах Людкевича героїчного плану, де ліричні образи творять яскравий контраст до основного настрою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Творчість найстарішого українського композитора Станіслава Пилиповича Людкевича

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок