Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Совість як категорія професійної етики

Совість як категорія професійної етики

Назва:
Совість як категорія професійної етики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,69 KB
Завантажень:
197
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Совість як категорія професійної етики
План
Вступ
Найвища суспільна й особистісна цінність моралі полягає в її загальнолюдяності, бо ідеал моралі підноситься над вузько класовими, вузькопрофесійними інтересами. Людська совість за всіх етнокультурних, групових та інших специфікацій не може бути совістю елліна чи іудея, хлібороба чи ремісника, вчителя чи лікаря. Вона єдина, і моральний рівень людини не може визначатися її професією, так само, як національним походженням чи класовою належністю.
Звісно, і перше, й друге, й третє не можуть не породжувати певних особливостей, певних акцентів, у моральній свідомості та моральній практиці людей. Разом із тим ці перемінні неспроможні докорінно змінити моральне обличчя особистості, в апеляції до якої і криється специфіка морального. Пояснюється це тим, що мораль впливає більш чи менш зримо на людей тоді, коли вона доходить до глибинних духовних структур кожної окремо взятої особистості. Мораль є суттєвий чинник життєдіяльності народів і класів, але, навіть апелюючи до цих людських спільнот, вона звертається передусім до кожної окремої особистості. Тільки за умови саме такого звернення моральна проповідь, заклик, вимога вправі розраховувати на відгук. Однією з основних категорій професійної етики, професійної моралі виступає совість.
1. Шляхи формування совісті
Совість – дзеркало, що відбиває, якою мірою в людській свідомості утвердилися доброта, чесність, відповідальність, якою мірою вони за торкнули почуття, переконання, мотиви вчинків, волю, характер, навіть підсвідомість. Але вимога морального обов’язку не має меж. Складність ситуації і розвиток самої особистості не дозволяють вчорашнім вимогам до себе і до інших повною мірою відповідати сьогоднішнім. Це безперервний процес об’єктивізації совісті як найбільш суб’єктивного явища. Саме совість показує, що досягнутий якісний стрибок в моральному розвитку особистості – моральна автономія, моральне право орієнтуватися, оцінювати, судити себе, досягнута глибока моральна рефлексія. Вчиняти проти совісті значить звернутися проти себе, увійти в конфлікт з самим дорогим, зрадити себе.
Совість іноді розглядають як голос суспільства в людині, що стоїть на сторожі потреб, інтересів, цінностей інших. Євгеній Богат так визначив совість: “…це народ в тобі, це людство в тобі, це твоє безсмертя” Богат Е. Урок. – М., 1992. – С. 292. .
Совість є морально-психологічним захисним “механізмом”, котрий одночасно допомагає особистості подолати відчуження від оточуючого середовища. Збереження духовного здоров’я і цілісності особистості багато в чому залежить від характеру міжособистісних стосунків, в котрі вона вступає. Чим інтимніше і витонченіше внутрішній світ людини, тим небезпечніше нетактовне вторгнення в нього, тим більше вона потребує не лише морально-психологічної, але й економічної, політичної, правової підтримки, свободи виявлення совісті. Не знаходячи розуміння в соціальному середовищі, совість чутливої людини може обернутися для неї стражданням, нанести психічну травму. Заклики не вчиняти насильство над совістю, дорожити свободою совісті – це вічні вимоги демократії.
Для розвитку совісті особистості недостатньо багатства її внутрішнього світу і здатності піднятися до усвідомлення загальнолюдських цінностей та інтересів, недостатньо гарантій свободи її волевиявлення в суспільстві (хоча без цього не можна обійтися). Необхідна також актуалізація вищих моральних потреб і цінностей, можливість протиставити їх більш низьким, висування високих вимог до себе, розвиток здатності до самоусвідомлення. Якщо совість є внутрішнім суддею людини, важливо, щоб цей суддя був справедливим, стриманим, сприяв збереженню внутрішнього спокою в критичних ситуаціях. Дізнаватися, оцінювати, карати себе не легше, а складніше, ніж інших.
Совість – це моральний катарсис людини, очисник душі, своєрідний моральний стрес, що створюється конфліктом між свідомістю і підсвідомістю, високими і низькими прагненнями, наміром і результатами діяльності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Совість як категорія професійної етики

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок