Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Генеза антропології від фізичної до структурної: історико-філософська ретроспекція

Генеза антропології від фізичної до структурної: історико-філософська ретроспекція

Назва:
Генеза антропології від фізичної до структурної: історико-філософська ретроспекція
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,52 KB
Завантажень:
9
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Генеза антропології від фізичної до структурної: історико-філософська ретроспекція


Антропологія не відрізняється від інших гуманітарних і соціальних наук власним об"єктом дослідження. Антропологія починала свій розвиток із наукових пошуків у сфері розвитку суспільств, які називалися "дикими" або "примітивними". Але зараз такий же інтерес починають виявляти  інші дисципліни - демографія, соціальна психологія, політична наука і право. Відмічається такий парадокс: антропологія розвивається у той час, коли ці суспільства мають тенденцію до зникнення або, принаймні, до втрати своїх  характерних ознак. Таким чином, антропологія не пов"язана винятково з кам"яною сокирою, тотемізмом і полігамією. Антропологія переконливо довела це останнім часом, коли звернулась до вивчення так званих цивілізованих суспільств. Виникає питання - у чому сутність антропології? Адже вона виникла із певного сприйняття світу або ж оригінального способу постановки проблем, причому і перше, і друге проявилося принагідно при вивченні соціальних явищ. При цьому ці явища не обов"язково є простішими у порівнянні з явищами, які відбуваються у суспільстві спостерігача. Порівняння явищ першого і другого порядку засвідчує очевидність деяких загальних властивостей соціального життя, яке саме і становить предмет антропології.
Генеза антропології від фізичної до структурної детально проаналізована Клодом Леві-Стросом у працях  "Мова і спорідненість" [1, c. 34 - 96], "Соціальна організація" [1, c.97-156],   "Проблеми методу і викладання" [1, c.262-360],  "Наука конкретного" [2, c.15-48],  "Категорії, елементи, види, числа" [2, c.151-177],  "Історія та діалектика"  [2, c.265-291], "Три вида гуманизма" [3,c.15-18], "Руссо - отец антропологии" [3, c.19-28], "Пути развития этнографии" [3, c.29-36]. Узагальнення зазначених праць дає можливість здійснити короткий опис генези антропології, якою її бачить видатний вчений.
К.Леві-Строс відносить антропологію до соціальних наук, оскільки вона займається спільнотами людей [1, c.331]. Однак за дефініцією антропологія є наукою про людину, чим засвідчує свою належність і до наук природничих. Фізична антропологія вивчає проблему еволюції людини, починаючи від тваринних, сучасним розподілом людей за расовими групами, які відрізняються анатомічними чи фізіологічними ознаками. Проте визначити фізичну антропологію як науку, що займається природним вивченням людини, було б не зовсім коректно. Адже останні фази еволюціїї людства, - ті, які диференціювали раси homo sapiens, і навіть етапи, які до цього призвели, - відбувалися в умовах, що значно відрізняються від тих, котрі управляли розвитком інших живих видів.  Тільки-но людина оволоділа мовою і дуже складними знаряддями праці, вона сама визначила особливості своєї біологічної еволюціїї, не завжди це усвідомлюючи.
Будь-яке людське суспільство модифікує умови свого фізичного існування через складну сукупність таких правил, як заборона інцесту, ендогамія, екзогамія, переважаючий шлюб між  певними типами родичів, полігамі чи моногамія, а то й просто через систематичне застосування моральних, соціальних, економічних і естетичних норм. Залежно від існуючих правил суспільство прихильне до одних типів шлюбних союзів і виключає інші типи. Таким чином, неможливо пояснити еволюцію людських рас чи підрас лише як результат природних обставин.
Отже, сама фізична антропологія, - хоча вона й звертається до знань і методів, що їх запозичено у природничих наук, - підтримує особливо тісний зв"язок із науками соціальними. У якнайширшому плані вона зводиться до вивчення анатомічних і фізіологічних трансформацій, які для певного виду живих істот є наслідком виникнення соціального життя, мови, системи цінностей, або, узагальнено, культури.
Етнографія  вивчає культурні та побутові особливості народів світу, проблеми походження, розселення і культурно-історичних взаємостосунків суспільств. Етнографія охоплює також методи й технічні засоби, що стосуються роботи безпосередньо на місці польових досліджень, класифікації, опису ф аналізу окремих културних явищ (зброї чи знарядь праці, вірувань чи інституцій).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Генеза антропології від фізичної до структурної: історико-філософська ретроспекція

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок