Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Універсалії як елемент культури

Універсалії як елемент культури

Назва:
Універсалії як елемент культури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,45 KB
Завантажень:
116
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Універсалії як елемент культури


Соціалізація молодої людини і включення її в певний тип культури за допомогою системи освіти можлива лише за умов створення умов для засвоєння світоглядних універсалій. Включення індивіда в культуру, формування особистості припускає засвоєння цілісної картини світу, цілісного образу людини в світі. Система освіти транслює світоглядні універсалії у вигляді своєрідних матриць, котрі людина використовує для оригінальної творчої діяльності, залишаючись при цьому у сфері певного типу культури, не пориваючи зв'язків із суспільством навіть за умови глибокої індивідуалізації особистісного розвитку. Створені на основі універсалій, матриці виявляються основою для різноманітних конкретних зразків діяльності, знань, розпоряджень, норм, ідеалів, що регулюють соціальне життя в рамках даного тину культури. У цьому відношенні система універсалій культури виявляється своєрідним «геномом соціального життя».
Система світоглядних універсалій містить категорії, котрі найбільш загально характеризують світ. Вони відносяться як до об'єктів природи, так і до соціальних об'єктів, до неживої природи і до живого - в тому числі й до людини та її життя в суспільстві, моральності, свідомості. Універсальними категоріям притаманна універсальна застосовуваність. Вони фіксують у найбільш загальній формі включеність індивіда, що накопичує історичний досвід, у систему соціальних відносин і комунікацій, його визначеність як суб'єкта діяльності. Це, зокрема, такі категорії, як простір, час, рух, кількість, якість, причинність, випадковість, особистість, людина, суспільство, індивідуальність, «Я», інші особистості, свідомість, чеснота, краса, віра, надія, справедливість, воля і т.д.
Реальна свідомість людини кожної епохи містить усі універсальні категорії у формі єдиного цілого. До її складу входять характерні для різних, історично змінюючих одним одного типів і видів суспільства, інваріанти. В той же час, індивіду належать особливі, специфічні риси конкретного історичного й культурного змісту - відносного й історично мінливого.
У змісті освіти, розділеної на предмети, універсалії мають пронизувати всі його дисципліни. Інтегруюча роль універсалій виявляється в тому, що вони не локалізовані в якійсь одній галузі культури, а інтегрально пронизують її наскрізь. Будь-яке перетворення категоріальних змістів, що можливе під впливом нових соціальних потреб та інших соціальних змін в одних сегментах культури, у результаті соціокультурної динаміки згодом поширюється на інші. Так виявляється можливим засвоєння універсалій під час вивчення будь-якого предметного курсу, основ будь-якої фундаментальної науки.
Як наслідок - універсалії культури забезпечують структурування, сортування накопиченого в них різноманітного соціального досвіду, трансляцію і трансформацію його в зміст освіти. Завдяки універсаліям культури стає можливою передача культури, соціального досвіду від людини до людини, від одного покоління до іншого.
Універсалії культури в даній моделі виступають елементом, невід'ємною складовою частиною структури людської свідомості. Особливого змісту набуває категоріальний апарат як реальна основа свідомості. Система універсалій творить узагальнену картину світу людини, світогляд епохи, що включає загальні уявлення про людину і світ, містить певну шкалу цінностей і емоційне переживання людиною світу. Смисли універсалій культури повинні бути засвоєні індивідом у процесі його освіти, особистісного становлення, в результаті навчання, виховання і життя в суспільстві.
Вони стають своєрідним будівельним матеріалом внутрішнього інтелектуального світу, світу свідомості - тією духовною основою, завдяки якій індивід здійснює інтерактивний обмін із зовнішнім світом. Культура охоплює всі засоби і механізми діяльності, цінності і творчі потенціали людини. В найширшому, абстрактному сенсі культура є способом реалізації сутнісних сил людини, формою і змістом соціокультурного розвитку людини, збагачення духовного світу, реалізації здібностей і ціннісних орієнтації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Універсалії як елемент культури

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок