Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Традиційне вбрання Середньої Наддніпрянщини

Традиційне вбрання Середньої Наддніпрянщини

Назва:
Традиційне вбрання Середньої Наддніпрянщини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,67 KB
Завантажень:
75
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
на тему:
Традиційне вбрання Середньої Наддніпрянщини


Складові частини народного костюма — натіль-ний, поясний, нагрудний та верхній одяг разом із поясами, головними уборами, взуттям і прикрасами — у певних поєд-наннях утворювали традиційні комплек-си вбрання, які залежно від місцевості відрізнялися багатьма локальними особ-ливостями.
Як відомо, Середня Наддніпрянщи-на була тереном формування україн-ської народності та нації, що відбилося й на розвиткові народного костюма цього регіону: в основному він базувався на єдності рис, властивих культурі україн-ського етносу в цілому. Разом із тим у межах регіону спостерігається різнома-нітність місцевих варіантів, що дає змогу виділити самостійні комплекси, прита-манні конкретним районам Середньої Наддніпрянщини. Найяскравіше це про-стежується на прикладі жіночого одягу.
Так, найбільшої виразності на се-редину XIX ст. набуває комплекс Цент-ральної Київщини, яка протягом віків була центром економічного та культур-ного життя не лише Середньої Наддні-прянщини, а й усієї України. Саме для цієї території характерні відносно швид-ка зміна та співіснування на єдиній осно-ві різноманітних форм одягу, котрі дося-гають тут високого рівня розвитку.
Отож жіночий одяг Центральної Київщини складався з сорочки, двох за-пасок (у свято — плахти), літника з по-передницею ІЗ: саморобної тканини, піз-ніше — крамної спідниці з фартухом, котрі пов'язувалися поясом. З другої по-ловини XIX ст. обов'язковим елементом комплексу була керсетка. У холодніші пори року вдягали, свиту, байову юпку, згодом — юпку з краму. Взимку носили кожухи. На ноги напинали чоботи або черевики. Волосся дівчата заплітали в одну чи дві коси. Жінки одягали на голову м'яку чушку та твердий очіпок і пов'язувалися хусткою, а в урочистих випадках — наміткою.
Комплекс традиційного одягу. Наддніпрянщина
Натільний одяг — сорочка — була з суцільним рукавом або з плічками та зібраними біля них рукавами, приши-тими по пітканню стану. Сорочка мала стоячий або виложистий комір, а також досить широкі чохли. Орнаментація за-повнювала комір, чохли, широку смугу пазухи та поділ. Вишивка робилася чер-воною та синьою, пізніше чорною запо-лоччю, часом у поєднанні з білою або підфарбованою у сірий колір лляною ниткою. Часто в одній сорочці трапля-лося одночасне, застосування різнома-нітних технік; вирізування, гладі, набирування, хрестика, мережки тощо. Орнамент — геометричний та геометризований рослинний. Як сорочки, так і запаски іноді були досить короткими — ледве прикривали коліна.
Керсетки Центральної Київщини були простьобаними на ваті чи без простьобки (холості), щільно затягнутими по лінії грудей, а донизу розширеними за допомогою вусів. їхня довжина — до середини стегна; матеріали — вовна, шовк, бавовна. Частіше київські керсет-ки однотонні. Відповідно до віку жінки вони могли бути яскравих або темних кольорів і виразно прикрашалися плисо-вими обшивками, аплікацією, вишивкою, пізніше — машинною строчкою. Оздоб-лення розташовувалося по правій полі з акцентом у нижньому куті, а також на спинці, по лінії талії та по низу керсетки.
Жіноча свита була білого кольору, під стан, невідрізною по лінії талії, роз-ширеною донизу або ж із підрізною чи відрізною спинкою. Комір — виложи-стий, іноді шальовий, оздоблення — чор-ним вовняним саморобним шнуром або тканиною. Байові юпки, прикрашені вовняними китицями — перчиками — контрастних кольорів, шили до трьох ву-сів, з великим виложистим коміром. Крамні юпки повторювали пропорції керсетки, але були довшими, з рукавами й обов'язково на ватяній простьобці. Наприкінці XIX ст. на селі з'являються нові види одягу — сачки, кохти на ваті тощо.
Комплекс дівочого одягу з керсеткою.
Середня Наддніпрянщина.
Тулуб'ясті нагальні кожухи білого кольору на Київщині виразно прикра-шалися різнокольоровою аплікацією з сап'яну, вишивкою, тасьмою. Як і в кер-сетках, оздоблення розташовувалося на правій полі з акцентом у нижньому куті.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Традиційне вбрання Середньої Наддніпрянщини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок