Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Етичні аспекти клятви Гіпократа

Етичні аспекти клятви Гіпократа

Назва:
Етичні аспекти клятви Гіпократа
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,43 KB
Завантажень:
417
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
„Етичні аспекти клятви Гіпократа”


Більш 25 століть у європейській культурі формувалися, змінювали один одного різні морально-етичні принципи, правила, рекомендації, що супроводжували багатовікове існування світової медицини. Чи можливо в цьому різноманітті вичленувати підходи, що мають неминуще значення для сучасного лікаря? Якщо ми позначимо все різноманіття лікарського морального досвіду поняттям "биомедична етика", то знайдемо, що сьогодні вона існує в чотирьох формах або моделях: моделі Гіппократа, моделі Парацельса, деонтологической моделі й у виді биоэтики, що у свою чергу представлена двома формами - ліберальної і консервативної . Історичні особливості і логічні підстави кожної з моделей визначали становлення і вироблення тих моральних принципів, що складають сьогодні ціннісно-нормативний зміст сучасної біоетики.
Історично першою формою лікарської етики були моральні принципи лікування Гіппократа (460-377 р. до н.е.), викладені ним у "Клятві", а також у книгах "Про закон", "Про лікарів" і ін. Гіппократа називають "батьком медицини". Ця характеристика не випадкова. Вона фіксує народження професійної лікарської етики.
У древніх культурах - вавілонської , єгипетської , іудейської , перської , індійської , грецької - здатність людини лікувати свідчила про його "божественну" вибраності і визначала елітне , як правило, жрецьке положення в суспільстві .
Наприклад, перші вавілонські лікарі були жрецями, і основними засобами лікування були обряди і магія. Перший єгипетський цілитель Імхотеп (2830 р. до н.е.) - жрець, що згодом був обожнений, і храм у його честь у Мемфісі був одночасно і госпіталем, і медичною школою. Медична практика була виключним правом магів Персії і брахманів Древньої Індії. Дослідники припускають, що батько Гіппократа був одним із жрецов Асклепія - бога медицини в давньогрецькій цивілізації.
Становлення грецької світської медицини було зв'язано не тільки з впливом раціонального знання і нагромадженням досвіду лікування, але і з принципами демократичного життя міст-держав Древньої Греції. Освячені і необговорювані права лікуючих жрецов поступово, але неминуче змінювалися моральними професійними гарантіями і зобов'язаннями лікарів перед пацієнтами. Так, у Клятві Гіппократа були вперше сформульовані і виписані обов'язки лікаря перед хворими, перед своїми колегами по ремеслу .
Гіппократ писав: "Клянуся Аполлоном лікарем, Асклепієм, Гигией і Панакеей і всіма богами і богинями, беручи них у свідки, виконувати чесно, відповідно моїм силам і моєму розумінню, що випливає присягу і письмове зобов'язання: вважати научившего мене лікарському мистецтву нарівні з родителями, поділятися з ним статками й у випадку потреби допомагати йому в його нестатках; його потомство вважати своїми братами, і це мистецтво, якщо вони захочуть його вивчати, викладати їм безоплатно і без усякого договору; наставляння, усні уроки і все інше в навчанні повідомляти своїм синам, синам свого вчителя й учням, зв'язаним зобов'язанням і клятвою за законом медичному , але ніякому іншому. Я направлю режим хворих до їхньої вигоди згідно з моїми силами і моїм розумінням, утримуючись від заподіяння всякої шкоди і несправедливості. Я не дам нікому смертельного засобу , що проситься в мене, і не покаджу шляхи для подібного задуму; точно так само я не вручу ніякій жінці абортивного пессария. Чисто і нехибно буду проводити я своє життя і своє мистецтво. Я ні в якому разі не буду робити перетину в страждаючою кам'яною хворобою, надавши це людям, що займаються цією справою. У який би будинок я ні ввійшов, я ввійду туди для користі хворого, будучи далекий від усіх навмисних, несправедливих і пагубного, особливо від любовних справ з жінками і чоловіками, вільними і рабами.
Що б при лікуванні - а також і без лікування - я ні побачив або ні почув відносно життя людської з того, що не випливає коли-небудь, розголошувати, я умолчу про те, вважаючи подібні речі таємницею."
Практичне відношення лікаря до хворої і здорової людини, споконвічно орієнтоване на турботу, допомогу, підтримку, безумовно є основною рисою професійної лікарської етики.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Етичні аспекти клятви Гіпократа

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок