Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Пстрак Ярослав Васильович – художник Прикарпаття (24.03.1878 - 1916)

Загрузка...

Пстрак Ярослав Васильович – художник Прикарпаття (24.03.1878 - 1916)

Назва:
Пстрак Ярослав Васильович – художник Прикарпаття (24.03.1878 - 1916)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,11 KB
Завантажень:
346
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Пстрак Ярослав Васильович – художник Прикарпаття
(24.03.1878 - 1916)


Ярослав Васильович Пстрак народився 24 березня 1878 року в містечку Гвіздець теперішнього Коломийського району Івано-Франківської області. Батько його був скульптором і різьбярем по дереву зі спеціальною освітою. Мати - Вінцента Левицька - сестра художника Миколи Левицького, - походила з Буковини. У 1879 році родина Пстраків переїхала до Коломиї. Батькові було важко забезпечити велику сім'ю, що складалася з семи осіб. Тому в домі завжди панували нестатки.
Потяг до малювання пробудився у Ярослава дуже рано. Вже п'ятирічним хлопчиком він малював де тільки можна: на клаптиках паперу, стінах, дошках. Батьки всіляко підтримували любов сина до малювання, коли треба було, підправляли його "роботи". Після закінчення початкової школи десятирічний Ярослав вступає до Коломийської гімназії. Серед товаришів користувалися успіхом його карикатури і дружні шаржі. Захопившись малюванням, Ярослав занедбав навчання, що призвело до виключення з гімназії. За клопотанням батька і вчителя малювання Валеріана Крицінського його приймають назад до гімназії, але пізніше за карикатури на вчителів і погане навчання виключають вдруге.
На той час Пстрак уже мав певні навички з рисунка, олійного й акварельного живопису. Перші відомості з живопису він одержав від батька, від учителя малювання В. Крицінського, а також від художників, які були частими гостями у батьківському домі (Микола Левицький, Корнило Устиянович та ін.).
Часті поїздки з батьком у гірські села дали багатий матеріал для акварелей, які вже тоді мали успіх серед любителів мистецтва.
Здібному юнакові потрібно було набути художню освіту, але родина Пстраків бідувала: батько не знаходив замовлень, усе більше дошкуляли податки, кредитори припинили давати гроші в борг. Тяжкі матеріальні обставини привели до того, що дім Пстраків було конфіскований, батько залишив родину, а мати не перенесла горя і померла. П'ятеро дітей залишились сиротами.
Деякий час Ярослав змушений був сам заробляти собі на життя. А в 1895 році за допомогою меценатів талановитий юнак потрапив у Мюнхен до Академії мистецтв.
Вступивши до Академії, Пстрак із запалом береться за навчання. Захопившись пастельним живописом, Пстрак незабаром оволодіває цією складною технікою. Молодий художник особливо цікавиться портретним жанром.
Після закінчення Академії у 1899 році повернувся до Львова. У цей час у Львові Пстрака знають як портретиста й ілюстратора журналів і гумористично-сатиричних видань.
Співробітництво в сатиричній пресі було поштовхом до систематичних натурних зарисовок різних сцен і типажів, які художник робив на вулицях, ринках, кафе, театрах. Творчість цього періоду не обмужується тільки роботою в гумористичних виданнях. Він працює і як живописець, малює чимало портретів і жанрових сцен.
У 1901 році художник здійснює подорож по Західній Європі, де знайомиться з мистецькими досягненнями того часу.
Повернувшись на Батьківщину, Пстрак остаточно поселяється у Львові. Тут він виконав чимало портретів на замовлення місцевої інтелігенції. Тоді ж художник розписав кілька церков на Гуцульщині (с. Розтоки, Ільці і Верховина). У селі Ільці розписав церкву спільно з художником Й. Куриласом. Розписи ці збереглися до нашого часу. Після повернення з Мюнхена Пстрак подовгу жив у селі Корничі, що біля Коломиї. Тут він писав портрети селян, побутові сцени, місцеві краєвиди.
У 1903 художник удруге їде на Гуцульщину, де працює над рядом картин з народного життя, робить багато зарисовок і ескізів. З цього періоду (1903-1907) збереглось чимало картин і рисунків.
На Гуцульщині Пстрак не залишав улюбленого жанру - ілюстрації. Він робив рисунки до журналів, що виходили в Коломиї.
У 1907 році Пстрак повертається до Львова.
Крім роботи в гумористично-сатиричних журналах, художник виконує ілюстрації до літературних творів, зокрема він проілюстрував читанку західноукраїнського письменника Антона Крушельницького, зробив ілюстрації до повістей Гоголя, Франка та інших письменників.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Пстрак Ярослав Васильович – художник Прикарпаття (24.03.1878 - 1916)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок